Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po funkci „kladeče mikrofonů“ touží slavný režisér

  14:58aktualizováno  14:58
Po dvanácti letech se vrátil na karlovarský festival slavný izraelský režisér, scenárista a člen hlavní poroty Ari Folman. Tentokrát i proto, aby tu po úspěchu v Cannes představil svůj animovaný snímek Valčík s Baširem.

43. MFFKV - projekce Valčík s Baširem - Ari Folman - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (9. července 2008) | foto: ČTK

Pochválil přitom muže, který po projevech a před každou z projekcí pokládá mikrofonové stojany, aby lidé viděli na plátno. A hned dodal, že tato práce by se mu líbila.

To jistě netušil, že "kladeč mikrofonů" ve Velkém sále Thermalu by mu svůj post jen tak nepřepustil. Je jím totiž už více než dvě desítky let nenápadný muž s plnovousem a přitom známý pražský advokát Petr Folprecht.

Film má jako koníčka a do Varů poprvé přijel v roce 1974 jako promítač. Jeho pódiová kariéra začala až v 80. letech. A není náhodou, že za svůj výkon vždy sklidí potlesk na otevřené scéně. Zvlášť když udělá pukrle. Na festivalu má každoročně na starosti i technickou kvalitu projekcí.

Irglová s Hansardem v Bokovce
Ve čtvrtek večer vystoupili ve vyprodaném sále karlovarského hotelu Richmond držitelé Oscara za nejlepší filmovou píseň Markéta Irglová a Glen Hansard. I když k novinářům nebyli vstřícní a přístup televizních štábů odmítli, bylo publikum nadšeno a vynutilo si tři přídavky.

43. MFFKV - Jan HřebejkOba muzikanti pak strávili příjemné chvíle v Bokovce, respektive festivalové pobočce pražské vinotéky, kterou provozují režiséři Jan Hřebejk, grafik Aleš Najbrt, sběratel Jan Bejšovec, malíř Stanislav Diviš, režisér David Ondříček a fotograf Tono Stano.

"Jsem v euforii, protože tomuto nápadu rozpřáhnout se až do Varů jsem původně nevěřil. A přitom spousta výborných lidí sem našla cestu a stala se štamgasty. Jednu noc tu trávila i hlavní porota; přitom nechci tvrdit, že vím, kdo vyhraje," řekl Hřebejk, který v noci v Bokovce obsluhuje, ale jinak pilně chodí na filmy.

Šary Vary na stojáka
Pod názvem Šary Vary se uskuteční od 12. do 23. července v pražských kinech Aero a Světozor oficiální ozvěny 43. MFF v Karlových Varech. Celkem nabídnou na sedm desítek projekcí a do sobotního večera nikdo nezjistí, zda mezi nimi budou i oceněné snímky.

43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu RenéNejvíce repríz bude mít celovečerní soutěžní dokument Heleny Třeštíkové nazvaný René. Právě na této přehlídce bude mít 15. července distribuční premiéru, než přijde od konce měsíce ve třech kopiích do kin.

Pozornost nejen filmových fanoušků vzbudila na karlovarském festivalu show takzvaných stand-up comedy Na stojáka z nabídky televizní stanice HBO.

Jejich aktéři se předtím živě představili na hudebním festivalu Rock for People v Hradci Králové a čeká je festival České hrady. Postupně se představí na Točníku, Kunětické hoře, Švihově a na Bezdězu. Baviči prý mají namířeno i do Prahy, konkrétně na písečnou smíchovskou pláž, a to 24. července a 14. a 18. srpna.

"Děsně starých lidí"
43. MFFKV - Melonie DiazSituaci zjevně neodhadla americká herečka a dcera portorikánských rodičů Melonie Diazová, když před projekcí filmu Prosíme, přetočte z dílny slavného režiséra Michela Gondryho v rozhovoru pro festivalový deník uvedla, že v Karlových Varech je moc "děsně starých lidí".

Určitě pak byla překvapena množstvím i přijetím filmových fanoušků, zjevně mladších než ona. Na projekci Passerova snímku Intimní osvětlení to připustil spoluscenárista a autor námětu Václav Šašek.

Zaplněnému sálu karlovarského divadla oznámil, že jemu a režisérovi je dohromady bez čtyř měsíců 150 let. Ale mladému publiku to nevadilo a jejich "starý" snímek přijalo s neskrývaným nadšením.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

OBRAZEM: Od Shawshanku po Stmívání. Projděte si momenty letošních Varů

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary - na...

Na úvod to byl Tim Robins, na závěr Robert Pattinson. Dvě filmové hvězdy převzaly ceny na ceremoniálech, které...

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Najdete na iDNES.cz