Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň tleskala divadelnímu obludáriu bratří Formanů

  9:29aktualizováno  9:29
Bývají to většinou vysmívané hříčky přírody: žena obrostlá srstí, nemotorný silák, mořská panna. Právě jim však patřil na letošním plzeňském festivalu Divadlo největší potlesk.

Z inscenace Obludárium divadla bratří Formanů - Festival Divadlo, Plzeň (9. září 2008) | foto: ČTK

Respektive hercům, kteří se na jeden večer převlékli do jejich kůže v Obludáriu Divadla bratří Formanů. Nová kočovná inscenace Petra a Matěje Formanových byla jednoznačným vrcholem šestnáctého ročníku přehlídky, která se počítá mezi nejvýznamnější divadelní události u nás. Zatímco oficiální část festivalu včera skončila, Obludárium na nádvoří plzeňského pivovaru zůstane až do 20. září.

. Obludárium budí strach i smích

Z lásky ke starým cirkusům, šantánům, kabaretům se vyznali bratři Formanovi ve své inscenaci Obludárium. Všechny produkce zmizelých nočních podniků z dob, kdy se do společnosti nosily fraky, chtěly v divácích probouzet zejména emoce: úžas, strach a smích. Přesně to se Obludáriu povedlo. Jde o "senzační" představení plné "atrakcí" v tom nejlepším slova smyslu. S pokleslými žánry si pohrává, skládá jim hold a současně je s nadsázkou - ale bez posměchu - komentuje.
Okouzlení vyvolává již dvoupatrový stan ve tvaru rotundy, který zevnitř tvoří zdobná železná konstrukce obložená dřevem, navozující atmosféru secesního kabaretu. Obdivovat interiér je ovšem možné až po skončení představení, protože do Obludária se vstupuje v polotmě. Když si chtějí diváci rozsvítit slabé lampičky, musí použít energii vlastních paží a roztočit generátor na kliku. V příšeří, které navozuje atmosféru víc tušeného než jasně viditelného, se odehraje celá inscenace. Do sledu jednotlivých čísel se promítají mikropříběhy a vztahy postav. Nad hlavami diváků létá krasojezdkyně na koni, zpívá mořská panna a perfektní music- hallový výstup s deštníky předvedou čtyři bratři "Fréres Jacques". Obludárium je dokladem, že divadlo stále umí být místem zázraků. Malým zázrakem je i fakt, že série představení v Plzni nebude proti původním plánům jediná. V listopadu se Obludárium představí patnáctkrát v Praze.

Jak vymírá vesnice
Plzeňské publikum nejradši chodí na česká divadla a v tomto ohledu jim festival nabídl velký výběr: přehlídka pozvala zahraniční kritiky, kterým chtěla nabídnout reprezentativní průřez z domácí tvorby.

Hned na úvod naservírovala Smrt Pavla I. Městského divadla Brno s vynikajícím výkonem Erika Parduse coby carského diktátora, muže několika tváří - zupáckého krutovládce, udílejícího drakonické tresty za špatně dopnuté knoflíky uniformy, poťouchlého žertéra i něžného, poetického milence. Mezi divácké hity patřil i Hrdina západu pražského Činoherního klubu či komorní opera Národního divadla Zítra se bude... s excelentní Soňou Červenou, kterou publikum odměnilo dlouhými ovacemi.

Na plzeňském festivalu se tuzemské divadlo konfrontuje se zahraničními hosty. Z tohoto střetu vychází obvykle bez šrámů, letos by se dalo říci, že i vítězně. Zaujalo i zahraniční odbornou veřejnost, která si nedala ujít zejména Havlovo Odcházení.

Zahraniční hosté tentokrát přijeli z Chorvatska, Srbska, Slovinska a také ze Sicílie. Záhřebské Divadlo mladých přivezlo chorvatskou inscenaci roku nazvanou Na druhou stranu. Na scéně je olezlá pohovka a na ní se tísní čtyři herci. Matka, její přítelkyně, syn a soused.

V centru pozornosti je matka, nemocná apatická žena, fungující pomocí zažitých stereotypů. Tím provokuje své okolí, které se jí snaží z letargie vytrhnout. Rozehrávání situací však v Plzni úplně nevyšlo a vyznění inscenace zkomplikovaly titulky, které se "zlovolně" předcházely o několik replik.

Jako ze zcela z jiného světa pak působila srbská inscenace slavného bělehradského divadla Atelier 212 Vymírání. Mladý dramatik Dušan Spasojević v ní na osudu dvou rodin vylíčil odumírající svět srbské vesnice, kde rodiče marně schraňují pro své děti grunty, matky trpně snášejí rány od svých mužů a kdekomu "rakije vypálí díru do hlavy".

Stylově čistou inscenaci držely pohromadě soustředěné herecké výkony. Sama hra sice pojmenovává palčivý problém vylidňování venkova, v českém prostředí však svým patosem a silným akcentováním symbolů půdy, kříže a rodiny působila trochu jako z 19. století.

Méně známý Marlowe
Všeobecnou srozumitelnost naopak prokázala silná, emocemi prodchnutá inscenace Můj život italské režisérky Emmy Dante, která je "lamentem" matky za tragicky zesnulým synem. Žal za zemřelým dítětem se v kuse mísí s nezměrným jižanským životním elánem, aniž by jedno s druhým bylo v rozporu.

Typická italská "mamma" (bravurně hraná mladou herečkou), která své syny stejně intenzivně plísní, jako miluje, přijde o benjamínka. Inscenace staví na metaforách a energii herců, jednoduchou zkratkou umí vytvořit mimořádně silný obraz. Syn, který řádí na kole, náhle odhodí bicykl a jedním skokem se ocitne na posteli - katafalku, matka strojí své dítě do bílého jako na zábavu, jenže ve skutečnosti do rakve a finále pak tvoří zběsilý tanec matky s mrtvým synem, nikoli náhodně na hudbu z Řeka Zorby.

Čtveřici "jižních" inscenací uzavřelo Slovinské národní divadlo s hrou alžbětinského dramatika Christophera Marlowa Edvard II. Text u nás hraný jen zřídka je považovaný za první hru, která otevřeně tematizuje homosexualitu, současně je podobně krvavým kolotočem intrik a královražd jako historické hry Shakespearovy. Režisér Diego de Brea vytvořil klipovitý obraz šílenství, krutosti a zmaru, kde jediným opravdovým citem je nepovolená láska.

Program každého festivalu je vždy výsledkem kompromisu technických a finančních podmínek i kalkulace s diváckém zájmem. V Plzni letos obětovali pouliční produkce. Důvody byly nejen finanční, před pár týdny v Plzni skončila přehlídka Na ulici, zaměřená právě na tyto formy umění. Trocha oživení ve formě open-air představení by festivalu přesto neuškodila, vždyť heslo přehlídky "fandíme divadlu" vyžaduje nejen distingované dámy a pány v lóžích, ale i "kotel fanoušků".
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz