Plzeň patří filmovému festivalu

V Plzni probíhá filmová přehlídka Finále 2002. Slavnostní zahájení festivalu se uskutečnilo v úterý večer a jako úvodní film zvolili jeho pořadatelé loutkový Sen noci svatojánské Jiřího Trnky, jednoho z letošních jubilujících plzeňských rodáků. Šestnáct českých snímků, které se v distribuci objevily od loňského dubna, naplnilo soutěžní část festivalu a úroveň české filmové produkce posoudí tři poroty. Předsedou té hlavní je kameraman Miroslav Ondříček. Přehlídka skončí v neděli 28. dubna předáním cen.

Hlavní cenou Finále Plzeň 2002 je Zlatý ledňáček, který je letos poprvé skleněný.

Plzeňský festival si nemůže stěžovat na pozornost diváků. Zájem o vstupenky předčil očekávání pořadatelů, neboť už týden před začátkem přehlídky bylo prodáno přes 14 tisíc lístků.

Pátek 26. dubna

Jedním ze satelitních měst 15. ročníku festivalu Finále je Tachov. Postavil se k tomu čelem. Místní kino si vybralo z programu velké množství filmů a chystá na sobotu akci s názvem Filmový maratón. Vstupenka na celý den stojí nevídaných 10 korun, hraje se nonstop od 9 hodin a v nabídce jsou snímky pro všechny generace. Začíná se pásmem Trnkových kreslených a loutkových filmů, od 10 hodin bude Zemanova Cesta do pravěku a od 12 hodin Baron Prášil téhož režiséra. Plzeňskou retrospektivu Miloše Formana připomene tachovské kino ve 14 hodin Černým Petrem a v 18 hodin Konkursem I a II. Mezitím bude od 16 hodin muzikál Starci na chmelu, který byl letos v Plzni součástí scény pod širým nebem v plzeňském pivovaru a závěr filmového maratonu patří od 19.30 hodin skutečné delikatese: nesmrtelnému Obchodu na korze Jána Kadára a Elmara Klose.

První cenu získal film Rebelové režiséra Filipa Renče vloni na Finále - byla to cena diváků - a pak začal sbírat po různých festivalech další ocenění. Zajímavé je, že letos na Finále zřejmě získali Rebelové i cenu poslední, neboť film cestuje po přehlídkách už rok. Renč převzal v úterý nestatutární Cenu Plzeňského Prazdroje, o níž hlasovalo před zahájením Finále ve vybraných plzeňských hospodách osm tisíc lidí: z nich více než 5400 zvolilo právě Rebely.

Hvězdami filmového nebe se bude hemžit festival Finále i v pátek. K filmu Výlet přijede Iva Janžurová, obě její dcery a také režisérka Alice Nellis. K Podzimnímu návratu se možná dostaví herec Jan Kačer, k Perníkové věži Milan Šteindler, Martin Němec a Radek Kuchař, dále se na festivalu objeví režiséři Aurel Klimt či Igor Chaun. Už ve čtvrtek se přijeli na Finále podívat herečka Milena Dvorská a scénárista Petr Jarchovský - ten zůstane v Plzni až do soboty.

Zatím nejdelší a nejodvážnější polibek před uvedením filmu vtiskl ve středu před Divokými včelami Jaroslavu Duškovi herec Pavel Liška. Zřejmě tak odpověděl těm divákům, kteří se ho při předchozím chatovaní ptali, zda se Duška, týrajícího tvůrčí delegace, nebojí.

Čtvrtek 25. dubna

Film Babí léto museli přidat organizátoři festivalu Finále pro velký zájem diváků. Promítání začalo ve 14.30 hodin ve velkém sále kina Elektra.

Počet prodaných vstupenek rostl po tisících: ráno před otevřením pokladen jich bylo 21 500.

Akreditace na víkend, tedy sobotu a neděli, byly dosud v prodeji ve festivalovém centru, a to za 250 korun. V sobotu je na programu Finále promítání posledních dvou soutěžních filmů a pěti snímků z bonusové retrospektivy režiséra Miloše Formana. Neděle už patří výhradně letos sedmdesátiletému Formanovi.

Středa 24. dubna

Finále doprovázejí v posledních letech pravidelně studentské filmy. Ani letos nechyběla prezentace písecké střední školy, pražské FAMU a ve středu uvedli od 15.30 hodin v Přednáškovém sále Západočeského muzea své práce studenti bratislavské VŠMU. Sekce má název Škola, základ filmového života.

Úterý 23. dubna

Pořadatelé přidali dvě projekce kvůli mimořádnému zájmu diváků: od 14.30 hodin se ve velkém sále Elektry hraje přidané představení Výletu režisérky Alice Nellis a od dvanácti hodin v Minikině snímky Hlasy dětí a Terezínský deník.

Nebeské jezdce promítá od sedmnácti hodin plzeňský Filmový klub v kině Eden, pro zajímavost - nabízí se srovnání se snímkem s podobnou tematikou: Tmavomodrým světem, který se hrál včera v Elektře. Nebeští jezdci, film režiséra Jindřicha Poláka, je součástí sekce Báječní lidé s klikou, která připomíná letošní jubilanty. V tomto případě se jedná o architekta Nebeských jezdců Karla Černého, plzeňského rodáka a držitele Oscara za film Amadeus. Ten uvidí návště vníci v neděli od devatenácti hodin.

Osmnáct a půl tisíce vstupenek prodali do nedělního večera organizátoři letošního ročníku Finále. Aktuálnější čísla zatím nejsou známa.

Pondělí 22. dubna

Více než 18 tisíc vstupenek bylo do neděle prodáno na více než sto projekcí z programu 15. ročníku bilanční přehlídky českého filmu Finále Plzeň 2002. Festival začíná ve velkém sále kina Elektra, Minikina, Přednáškovém sále Západočeského muzea, Bezejmenné čajovně ve Šťáhlavicích a satelitní projekce budou na dalších sedmi místech regionu.

Porotců, kteří budou letos rozhodovat o udělení hlavní ceny festivalu, Zlatého ledňáčka a dalších statutárních cenách, je pět: předsednictví se ujal světoznámý kameraman, předseda správní rady České filmové a televizní akademie, člen Evropské filmové akademie a Americké filmové akademie Miroslav Ondříček, dále budou filmy hodnotit herečka Vlasta Chramostová, producentka Kateřina Černá, režisér Ivan Fíla a publicista Tomáš Baldýnský.

V pondělí se udělí při slavnostním zahájení festivalu dvě nestatutární ceny, o nichž rozhodli hlasováním čtenáři časopisu Cinema: jedná se o ceny pro nejlepší herečku a herce.

Obrovský zájem diváků o unikátní snímek fašistické propagandy Žid Süss, který se nesmí promítat bez komentáře odborníků, se snažili řešit oraganizátoři festivalu přidanou projekcí. Ani ta nestačila, povolení na třetí projekci nezískali, proto se alespoň rozhodli změnit prostor: takže v pátek se film promítá od 18 hodin nikoli v Minikině, ale v Přednáškovém sále Západočeského muzea. To znamená, že se rošířil počet míst a ještě je k mání 30 vstupenek.

Úplně první akcí letošního Finále bylo zahájení promítání českých hudebních filmů pod širým nebem na nádvoří plzeňského pivovaru. V pátek tam zahrál Těatr novogo fronta představení Fabrika ljudi a poté se promítal první hudební film: Starci na chmelu. V pondělí se hrát nebude, ovšem zítra se opět pokračuje, a to až do soboty. Na úterním programu jsou Rebelové, kteří vyhráli diváckou anketu a tedy i letos poprvé udělovanou Cenu Plzeňského Prazdroje pro nejlepší hudební film posledních čtyřiceti let.

,