Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělecký ředitel Plzně Petr Forman se těší na Sokoly i Cirque Trottola

  7:56aktualizováno  7:56
Po čtyřech a půl letech čekání a hlavně intenzivních příprav se Plzeň stává Evropským hlavním městem kultury. Úvodní víkend zahajuje celoroční bohatou nabídku programů. Co by doporučily dvě přední tváře z řad organizátorů?

Umělecký ředitel společnosti Plzeň 2015 Petr Forman | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Umělecký ředitel projektu Plzeň 2015 Petr Forman se podílel na dramaturgii jedné ze stěžejních částí celoročního programu, kterou bude takzvaná Sezona nového cirkusu. Nabídne celkem sedmdesát večerů akrobacie i pohybového divadla. Sám by doporučil hvězdy, které dorazí hned ze začátku.

„David Dimitri nebyl nikdy v České republice. Je to absolutní špička. Už má také nějaké roky, ale svým přístupem a profesionalitou dokazuje, že i ve vyšším věku dokáže podávat fantastické výkony. Je to ale hlavně představení, na které může přijít kdokoli,“ láká Forman. Právě švýcarský akrobat David Dimitri hraje zásadní roli už při sobotním zahájení, má v plánu nad hlavami diváků projít po laně z věže františkánského kláštera na věž kostela svatého Bartoloměje (více zde). Dimitri v Plzni dále odehraje své autorské představení L’homme cirque, které je na programu už v pátek 23. ledna.

Čtěte v sobotu

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

O osmi vlajkových projektech Plzně 2015 čtěte v příloze MF DNES Scéna.

Při výběru hostů z řad nového cirkusu dbal Forman na to, aby byla představení srozumitelná pro celou rodinu. „Pozval bych ještě na Cirque Trottola. To je parta, která ctí nový cirkus, ale jde si svou cestou a dělá nádherná představení,“ vyzdvihuje umělecký ředitel francouzský soubor, který se u nás naposledy představil na loňském festivalu Letní Letná a v Plzni se předvede 27. ledna.

„Já už jsem starší člověk, sentimentální, takže se těším na choreografii seniorů, kterou dělá mladý slovenský choreograf Peter Jaško se Sokoly. Čtyři sta seniorů se tady v červnu sejde na všesokolském sletu a předvedou choreografii na zimním stadionu,“ doplňuje Forman.

Programový ředitel festivalu Jiří Sulženko by doporučil velké výstavy Jiřího Trnky a Gottfrieda Lindauera, které obě taktéž patří mezi vlajkové projekty Plzně. „ A pak věřím, že se podaří rozhýbat DEPO 2015, což je industriální prostor, kde budou už od letoška sídlit designéři či grafici. Myslím, že bychom tam mohli dostat kus atmosféry Berlína či Londýna,“ upozorňuje Sulženko na nové umělecké centrum, které v rámci evropského hlavního města kultury vzniká. 

“Já osobně mám radost hlavně z projektu Skryté město, protože silně zapojuje veřejnost. Plzeň otvírá zároveň cizincům i domácím,“ poukazuje na interaktivní on-line mapu, do které mohou Plzeňané pomocí speciální aplikace přidávat dobové fotografie a vzpomínky na zavátá místa či pozapomenuté události. „Pro ty co nemají chytrý telefon, máme připravené průvodce a živé procházky po Plzni,“ dodává Sulženko.

Autor:Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

RECENZE: Kněžna Libuše a veselí družstevníci. To je ale nadělení.

Scéna z inscenace Smetanovy opery Libuše v Národním divadle

Národní divadlo připravilo ke 100. výročí vzniku Československa novou inscenaci Smetanovy Libuše. Chce v ní sdělit...

Po Žítkovských bohyních si objednám klauna, říká herečka Dočkalová

Tereza Dočkalová

Populární román Žítkovské bohyně spisovatelky Kateřiny Tučkové nyní ve vlastní dramatizaci uvádí pražské Divadlo pod...

Čas na rybách se do života nepočítá, cituje Donutil. Opět čte Otu Pavla

Herec Miroslav Donutil

Do rybářského světa Oty Pavla diváky opět zavede Miroslav Donutil. Divadlo Viola přichystalo na září a říjen další...

Najdete na iDNES.cz