Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plíhal a SSOGE získali zlaté anděly

  13:25aktualizováno  13:25
V dvojnásobný úspěch proměnili nominace v žánrových cenách Akademie populární hudby hudebníci ze střední Moravy. V kategorii folk & country uspěl olomoucký písničkář Karel Plíhal. Soška zlatého anděla za hard & heavy tvorbu patří hranické doommetalové kapele Silent Stream Of Godless Elegy.

Šanci uspět měl i šumperský festival V. Blues Alive 2000, nominovaný v kategorii jazz & blues. Akademie však dala přednost jazzovému kytaristovi Romanu Pokornému a jeho desce Blue Point.

"Někam si ji postavím a občas na ni spočinu pohledem," glosoval zisk trofeje Plíhal o sobotní noci v pořadu České televize Noc s andělem, v němž byly žánrové ceny vyhlášeny.

"Jsme rádi, že si kapely někdo všiml. Co si od ceny slibujeme? Snad naše tvorba a koncerty zaujmou i lidi, kteří by s námi jinak nepřišli do styku, nebo se na metal dívají přes prsty," prozradil Radek Hajda, kytarista Silent Stream Of Godless Elegy, která cenu obdržela za album Themes, a podotkl: "Soška bude stát ve firemním obchodě naší vydavatelské firmy Redblack v Brně."

Před vyhlášením cen...
Hned tři zástupci z Olomouckého kraje se ucházeli o ceny Akademie populární hudby za rok 2000. Některé nominace překvapila. "Zaskočilo mě to, protože jsem se o nominaci dozvěděl až ráno z novin. Je to ovšem velmi příjemné," neskrýval překvapení Vladimír Rybička, šéf šumperského Domu kultury, pořadatele festivalu Blues Alive.

I hranická kapela byla překvapena. "Musím ovšem přiznat, že z různých náznaků jsem tušil, že bychom mohli uspět. Ale radši jsem si to nechával pro sebe, aby to vyšlo," prozradil kytarista Radek Hajda.

"Co se týká nominací žánrových cen, ty zcela nezávisle na Radě Akademie populární hudby připravují týmy odborníků, to jest zhruba deset až dvanáct lidí," řekl o principu volby Vojtěch Lindaur, místopředseda akademie a šéfredaktor hudebního časopisu Rock & Pop.

Karel Plíhal
Písničkář Karel Plíhal patří už mnoho let ke stálicím tuzemské folkové scény. Stejně jako na předchozích deskách, i na aktuální nahrávce Kluziště, za níž byl nominován těží z poetických textů, zajímavých rýmů a slovních spojení, které jdou ruku v ruce průzračné aranžmá a jasná melodie.

Silent Stream Of Godless Elegy
V kategorii Hard & heavy, kde se možná usměje štěstí na hranickou doommetalovou kapelu Silent Stream of Godless Elegy, sestavoval hlasovací tým publicista Petr Korál. "Dal jsem dohromady kolegium lidí z různých časopisů. Vím, jaké měli tipy. Výsledky už teď jsou jasné, ale nesmím je prozradit. Snad jen, že šance SSOGE jsou vysoké," uvedl Korál. Dalšími nominovanými jsou formace Törr a Lykathea Aflame. Kytarista Radek Hajda doufá, že nominací se začíná blýskat na lepší časy. "Doufám, že s námi začnou počítat také lidé, kteří se doteď dívali na tvrdou hudbu tak trochu přes prsty. Jsem také rád, že po dlouhé době dostaly šanci uspět také pro širší veřejnost relativně neznámé a mimopražské kapely," řekl Hajda, ale podotýká: "Uvidíme, jak to v březnu dopadne..."

Festival Blues Alive V. 2000
Soupeři šumperského festivalu Blues Alive v kategorii Jazz & blues jsou muzikant Roman Pokorný a trio Roberta Balzara. "Nevím, jestli kdy vůbec se objevil v nominacích mezi hudebníky festival. Určitě je to trochu nezvyklé, ale tím spíš je to potěšující. Oceňuji také, že si hlasující nevšímají jen pražských událostí, ale také regionů, a dokážou to ohodnotit," pozastavuje se šéf festivalu Vladimír Rybička a vyjmenovává důvody nominace: "Během krátké doby se Blues Alive dostalo do obecného povědomí. Daří se festival rozšiřovat, oživovat, dramaturgicky ho posouvat a hledat další možnosti." Myslí v Šumperku na vítězství? "Pro nás je vyznamenání, že jsme vůbec v užším výběru, a na nějaké vítězství vůbec nemyslíme. Každopádně je to pro nás výrazně zavazující," uvedl Rybička, který nominaci už rozebíral s dramaturgem Blues Alive Ondřejem Bezrem. "V první polovině března se uskuteční setkání festivalové rady, na které budeme debatovat o letošním ročníku. A nominace akademie nás zavazuje být co nejlepší," míní šéf festivalu a šumperského pořadatelského Domu kultury.

Největší hvězdou pátého ročníku festivalu Blues Alive byla Američanka Ann Rabson

Karel Plíhal si nominaci na žánrovou cenu Akademie populární hudby v kategorii folk & country vysloužil za desku Kluziště

Šanci na cenu Akademie populární hudby v kategorii hard & heavy má i hranická doometalová kapela Silent Stream Of Godless Elegy

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Žánroví Andělé dolétli k Žambochům, cenu mají i Květy a Jaromír Honzák

Jaromír Honzák

Vítězi žánrových kategorií výročních cen Akademie populární hudby Anděl za loňský rok se stali Květy, Green Smatroll,...

Vyberte vítěze Andělů a porovnejte své tipy s MF DNES a iDNES.cz

Hudební ceny Anděl

Do devatenáctého udílení hudebních cen Anděl zbývají hodiny. Podívejte se na soupisku nominovaných a vyberte vlastní...

Zpěvák Charlie Straight: Vzal jsem si pásek s oslavnou hláškou Hurá

Anděl 2009 - Charlie Straight

Měli tři šance. A všechny tři proměnili v okřídlené sošky. Třinečtí Charlie Straight omámili akademiky. "Brutální," tak...

Najdete na iDNES.cz