La Scala

La Scala - Budova slavného milánského divadla La Scala | foto: Corbis, Profimedia.cz

Plavky La Scale nevadí, kritika církve ano

Když se koncem loňského roku intendant milánské La Scaly Stéphane Lissner rozhodl stáhnout inscenaci opery Leonarda Bernsteina Candide, přivolal na sebe obvinění z autocenzury.

Šlo o scénu, v níž pětice světových politiků skotačí v plavkách na pláži. Lissner nakonec ustoupil a Candide, který je koprodukcí divadel v Paříži, Miláně a Londýně, se od minulého týdne v La Scale hraje i se zmíněnou scénou.

Podle očitých svědků však oproti inscenaci v pařížském Théâtre du Chatelet zmizely antiklerikální narážky. Nejspíš proto, že by mohly pobouřit katolickou církev, která má v Itálii značný vliv.

Candide měl světovou premiéru roku 1956. Bernstein se tehdy skrytě vysmíval poměrům v Americe 50. let, kdy hysterie studené války vedla ke štvanici na domnělé vnitřní nepřátele.

Kanadský režisér Robert Carsen nyní vytvořil jakousi volnou parafrázi, která si bere na paškál americký optimismus a různé aspekty současného života včetně ekologických katastrof. Tak třeba pláž, na níž George Bush se svými kumpány bezstarostně zpívá, je zalita ropou.

Terčem satiry je však i katolická církev a její sexuální skandály. Scéna, v níž Candide potkává v Jižní Americe průvod jezuitských kajícníků a kterou Carsen přemístil do Santa Fé v Novém Mexiku, byla v La Scale vypuštěna.

"Lissner se daleko více bojí hněvu Vatikánu než Silvia Berlusconiho," poznamenal operní blog Opera Chic. Ostatně dva z pěti karikovaných vůdců (Jacques Chirac a Berlusconi) už nejsou v úřadě a třetí (Tony Blair) odejde zítra.