Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Plastici“ hráli v Moskvě u sídla KGB. Tleskal i manažer Pink Floyd

  10:25aktualizováno  10:25
Undergroundová skupina The Plastic People of the Universe vstoupila do "jámy lvové". Ve středu totiž hrála na moskevské Lubjance, v jednom klubu nedaleko historického sídla sovětské tajné služby KGB. V publiku byl i bývalý manažer Pink Floyd Peter Jenner.

Violista Plastic People of the Universe Jiří Kabeš | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sami členové skupiny, jejíž pronásledování za minulého režimu mimo jiné podnítilo vznik Charty 77, však na vystoupení ve stínu přízraků minulosti hleděli jako na každé jiné. Předsudky rozvály už první koncerty v Rusku před pěti lety.

Tentokráte kapela dokázala zaujmout nejen pár desítek moskevských fanoušků, ale i prvního manažera skupiny Pink Floyd. "Znějí zajímavě. Slovům samozřejmě nerozumím, ale je to hudba, kterou mám rád. Vůbec není z plastu," řekl Peter Jenner, který si také přišel do klubu China-Town-Café kapelu poslechnout.

"Nutno přiznat, že z východoevropských kapel se Plastici stali ve světě zdaleka nejznámějšími. Na rozdíl od našich rockerů, opatrně se vyhýbajících politice, vždy byli bojovníky – a za svou muziku a dlouhé vlasy i seděli ve vězení!" prohlásil s obdivem známý hudební kritik Arťom Troickij.

"Nejprve jsem si poslechl pár nahrávek a rozhodl se přijít. Hrají bezvadně, takovou muziku miluji," nadchl se herec Stas, který celý koncert doslova protančil.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - The Plastic People Of The Universe

Vratislav Brabenec

"Hrát v Moskvě je vždy zvláštní, ale už je to tu jiné, než bývalo dříve," řekl saxofonista Vratislav Brabenec. "Původně jsem sem vůbec nechtěl jet... Ale pak jsem jel a byl jsem docela rád, i když mě to příliš neoslovilo. Ale člověk má poznat to i ono," zavzpomínal na první koncerty v Rusku před pěti lety Jiří Kabeš, který v kapele hraje na violu. A na zmínku o "jámě lvové" jen krčil rameny – i v Praze hrávali "Plastici" kousek od sídla tajné policie, tehdy řízené KGB.

Ačkoliv Moskva před pěti lety hudebníka příliš neokouzlila, místní publikum se mu už tehdy líbilo. "Byli vstřícní, i když skoro nerozuměli. Měli jsme tu (v Rusku) před lety asi pět koncertů a všude byli příjemní, vstřícní, člověk se tu nesetkal s nějakou nevraživostí či nepochopením. Byli dobří," řekl Kabeš.

To Brabenec si zapamatoval, že některým posluchačům se nelíbilo, že kapela nehraje rusky, ani nedokázali pochopit, že ve škamnách Plastikům ruština k srdci nepřirostla a že o "bratrskou pomoc" nijak nestáli. Rusko, ani Moskvu však kapela podle Brabence nemá natolik zmapované, aby si troufla na vyvozování nějakých závěrů.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - The Plastic People Of The Universe (Jiří

Jiří Kabeš

Nálepku "protirežimní kapely" však Kabeš popírá. "To je mylná verze," tvrdí. "My jsme byli sami pro sebe. Režim jsme nejvíce štvali tím, že jsme na něj kašlali. Na nikoho jsme neútočili, prostě jsme si dělali svou zálibu. A to, že na nás skočil bolševik, tak to byl jeho problém, a ne náš," řekl někdejší vězeň režimu.

A současnost? "Koncerty už nám nepřerušují policajti, ale publikum je stejný jako dřív, akorát teď chodí větší rozptyl generací, od desetiletých po osmdesátníky, a to dřív nebylo." Ale roli rebelů už čas nejspíše odvál. "My se nikam necpeme a bulvár si nás nevšímá, což je jen dobře, protože jinak začne člověk blbnout...," poznamenal Kabeš.

Do Moskvy se "Plastici" tentokráte dostali hlavně kvůli moskevské premiéře hry britského dramatika českého původu Toma Stopparda Rock'n'Roll, pojednávající o normalizaci v bývalém Československu, kterou ve čtvrtek uvede divadlo RAMT. Na scéně se objeví i "Plastici", i když bez nástrojů. O den později ve stejném divadle kapela vystoupí na dobročinném koncertu a nakonec zahraje ruským fanouškům v neděli v Nižním Novgorodu.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Najdete na iDNES.cz