Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán ministerstva: v Národním zůstane činohra, opera a balet se přestěhují

  9:32aktualizováno  9:32
Státní operu a Národní divadlo podle plánů ministerstva kultury čekají zásadní změny. Ty se dotknou fungování obou institucí. Pro diváka to bude mimo jiné znamenat, že v budoucnu by za operou a baletem chodil především do budovy, v níž sídlí dnešní Státní opera. Historická budova Národního divadla by zase zůstala v prvé řadě činohernímu souboru.

Národní divadlo čekají velké změny. | foto: archiv

Proměnit by se tak měl dosavadní, po generace udržovaný obraz zlaté kapličky jakožto divadla, v němž se střídají opera, balet, činohra, a v poslední době navíc i Laterna magika. Soužití opery a činohry pod jednou střechou "u Vltavy" by skončilo.

A to není jediná podstatná změna. V Praze by měl napříště působit už pouze jediný operní a baletní soubor. Změnil by se tak současný stav, který má kořeny na počátku devadesátých let, kdy se osamostatnil soubor někdejšího Smetanova divadla a byla založena Státní opera Praha. Tu financuje stát stejně jako Národní divadlo, v posledních letech se však Státní opera dostávala do stále složitější ekonomické situace.

Ředitel Národního divadla Ondřej ČernýVedení Národního divadla se ke změnám staví opatrně. "Zatím to nebudu komentovat," uvedl včera jeho ředitel Ondřej Černý. "Jde o složitý problém a samozřejmě by to znamenalo ještě spoustu práce, než bychom se dopracovali k nějakému výsledku," poznamenal za balet vedoucí jeho umělecké správy Martin Rypan.

Vznikne nový soubor

Podle náměstka ministra kultury Radka Zdráhala je v Praze místo jen pro jeden kvalitní operní soubor a chystané kroky jsou nezbytné, aby se první česká opera, balet, ale i činohra přiblížily organizačním i uměleckým standardům obvyklým ve světě. "V našem prostředí nejsou podmínky srovnatelné s těmi světovými metropolemi, které mají více než jednu operní instituci," zdůrazňuje Zdráhal.

To však není jediné východisko reformy. Tím dalším je "rozložení" souborů mezi budovy a respektování odlišností a různých potřeb opery a činohry. "Těžko bychom ve světových metropolích našli divadlo, v němž by společně působila opera nejen s baletem, ale i s činohrou, jako je tomu v Národním divadle. Činohra a opera mají zcela odlišný provoz a systém zkoušení. Nehledě na to, že historická budova Národního divadla není uzpůsobená pro provádění velkých operních a baletních děl," podotýká Zdráhal.

V Praze by tak podle představ ministerstva měl vzniknout nový operní a baletní soubor, s jedním orchestrem, který by fungoval jako nezávislá instituce s hlavním sídlem v dnešní Státní opeře. Nebyl by však totožný ani se souborem současné Státní opery, ani Národního divadla.

Státní opera PrahaBudova Státní opery je v těchto záměrech předurčena pro operu a balet, budova Národního divadla především pro činohru, případně pro specifické projekty včetně vybraných českých oper, a Stavovské divadlo pro mozartovský, popřípadě barokní operní repertoár. Definitivní řešení ministerstvo hledá společně s oslovenými odborníky. Již před časem pro ně vytvořila studii komise v čele s teatrologem Josefem Hermanem. Také její závěry hodlá ministerstvo použít jako podklad pro reformu.

Příklady ze světa těmto záměrům odpovídají: například ve Vídni působí ve vlastní budově Vídeňská státní opera, zatímco první činoherní soubor sídlí v nedalekém Burgtheatru. Takto fungují divadla i ve většině dalších měst. Více než jednu operu však mají jen ty největší a nejbohatší města, jako je Londýn, Paříž, New York nebo Berlín.

Záleží i na rekonstrukci Státní opery

Ministerstvo kultury připouští, že celý proces reorganizace bude dlouhý i náročný a záviset bude také na postupu rekonstrukce budovy Státní opery, která není v dobrém technickém stavu. Než bude opravená, nic se měnit nebude. Proto od minulého týdne probíhá odborné technické posouzení stavu budovy.

Na základě jeho výsledků, to znamená jak vnitřního technického stavu, tak stavu jevištních technologií, padne rozhodnutí, v jakém časovém horizontu a jakým způsobem bude možno práce provést. Rekonstrukce by podleministerstva kultury měla začít nejpozději příští kalendářní rok.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Najdete na iDNES.cz