Plakát k filmu Piko v prestižní pětce nominovaných není. Možná i proto, že na rozdíl od ostatních vynechal barvy. Nám však mezi nejlepšími návrhy chybí. (autor Miloš Březina)

Plakát k filmu Piko v prestižní pětce nominovaných není. Možná i proto, že na rozdíl od ostatních vynechal barvy. Nám však mezi nejlepšími návrhy chybí. (autor Miloš Březina) | foto: Falcon

OBRAZEM: Méďa, koláž, nebo krvavý agent? Vyberte nejlepší filmový plakát

  • 11
Cenu za nejlepší filmový plakát uděluje Česká filmová a televizní akademie už třináctým rokem. Rekordmanem co do počtu získaných trofejí je zatím Aleš Najbrt. Jeho dílo zvítězilo v historii soutěže už pětkrát, naposledy loni s plakátem k filmu Protektor. Představujeme vám pětku letošních favoritů.

Podle nominací, které ČFTA zveřejnila ve středu, se do úzkého výběru dostalo následujících pět plakátů k filmům Habermannův mlýn, Kuky se vrací, Občanský průkaz, Pouta a Přežít svůj život.

Po výstavě v kavárně pražského kina Lucerna si lze nyní všechny exempláře ze soutěže prohlédnout už pouze v elektronické podobě.

Oficiální vítěz bude vyhlášen 5. února 2011 na nominačním večeru Českého lva v pražském kině Lucerna. (více zde) 

Finalisté aneb kdo je ještě ve hře

Plakát k filmu Pouta

Plakát k temnému dobovému dramatu Pouta, který se stal vítězem Cen české filmové kritiky, dokonale souzní s atmosférou snímku. Vytvořili ho Olga Benešová a  Tomáš Machek (ten už má cenu z roku 2003).

Plakát k filmu Přežít svůj život

Filmy Jana Švankmajera bývají výtvarným zážitkem samy o sobě. Snad nikdo tedy ani nemohl čekat špatný plakát k novince Přežít svůj život. Zvlášť když ho navrhl sám režisér.

Plakát k filmu Kuky se vrací

Kdo by neměl rád Kukyho! Plakát k fenoménu, jehož hrdinové zaplavili regály hračkářských obchodů, filmu Jana Svěráka Kuky se vrací, pochází z dílny Petra Štěpána. A je stejně hravý, jako film sám. Studio Najbrt zkrátka umí.

Plakát k filmu Občanský průkaz

Občanský průkaz propaguje Trojanovu hořkosladkou reflexi normalizace nápaditým retrem vzešlým z ateliéru Pavla Fuksy. Ten už se mimochodem stihl blýsknout na hudebním poli, když "ilustroval" píseň My Place skupiny Navigators jenom s pomocí originálních krabiček od sirek. Videoklip obletěl svět a zaujal řadu producentů.

Plakát k filmu Habermannův mlýn

Válečné drama Juraje Herze Habermannův mlýn bodovalo na cenách kritiků (díky Karlu Rodenovi) i v zahraničí, nyní tedy uvidíme, jak dopadne jeho patinovaný plakát. Autorem je talentovaný Daniel Špaček, jehož rukopis můžete rozeznat například i v kampani na limonádu Kofola.

Vítězové předešlých ročníků

1998 – Michal Cihlář (Postel)
1999 – Aleš Najbrt (Pelíšky)
2000 – Juraj Jakubisko (Kytice)
2001 – Eva Švankmajerová (Otesánek)
2002 – Aleš Najbrt (Rok ďábla)
2003 – Tomáš Machek (Sentiment)
2004 – Aleš Najbrt (Horem pádem)
2005 – Eva Švankmajerová (Šílení)
2006 – víc autorů (Obsluhoval jsem anglického krále)
2007 – Martin Kaiser (...a bude hůř)
2008 – Aleš Najbrt (Karamazovi)
2009 –  Aleš Najbrt (Protektor)

Který z plakátů nominovaných na cenu ČFTA byste ocenili vy?

celkem hlasů: 1202

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 17. února 2011. Anketa je uzavřena.

Habermannův mlýn (autor D. Špaček)
Habermannův mlýn (autor D. Špaček) 434
Občanský průkaz (autor P. Fuksa)
Občanský průkaz (autor P. Fuksa) 253
Kuky se vrací (autor P. Štěpán - Studio Najbrt)
Kuky se vrací (autor P. Štěpán - Studio Najbrt) 220
Pouta (autoři O. Benešová, T. Machek)
Pouta (autoři O. Benešová, T. Machek) 156
Přežít svůj život (autor J. Švankmajer)
Přežít svůj život (autor J. Švankmajer) 139