Plakát s portrétem Fidela Castra je dílem malíře Eduarda Artsrunyana (1963).

Plakát s portrétem Fidela Castra je dílem malíře Eduarda Artsrunyana (1963). | foto: repro: Ne Boltai

Bídák Žid a frajer Fidel, hlásá plakát. DOX vystavuje dobovou propagandu

  • 10
Pražské Centrum současného umění DOX vystavuje desítky plakátů, které měly jediný cíl - přesvědčit o své pravdě. Expozice věnovaná ideologické "masírce" mapuje propagandu nejen 20. století.

Během dvacátého století jich byla plná nároží. Propagandistické plakáty provázely lidi od běsů první světové války přes komunistické revoluce až po období studené války. Na jedné straně se brojilo proti bolševikům, na druhé třeba proti mandelince bramborové.

Sto let, během kterých propaganda dosáhla svého vrcholu, představuje výstava v pražském Centru současného umění DOX. Pod názvem Plakát v souboji ideologií 1914-2014 hodlá předvést, jak dominantní ideologie využívaly vizuální média. Začíná dnes a potrvá do 19. května.

Letos v červenci si připomeneme sto let od začátku první světové války. Výstava v DOX pojímá výročí jako příležitost a výzvu k zamyšlení nad sociálními a politickými problémy v širším kontextu soudobých a moderních dějin.

Sověti proti Američanům

Výstava je členěna chronologicky do deseti sekcí vymezených klíčovými historickými událostmi, především válkami. Demonstruje součinnost média propagandy, jakým je plakát, s poselstvím dominantních ideologií, a tím poukazuje na skutečnost, že současná nestabilita společenského systému se odráží i v nestabilitě médií a naopak. Proto může výstava podle tvůrců přispět k diskusi o současných politických otázkách a k celkové mediální i občanské gramotnosti.

Hlavním prezentovaným formátem je plakát, výstava však má i přesahy k filmu nebo digitálním médiím. První tři sekce ukazují úzké sepětí válek s rozvojem nacionalismu na jedné straně a se vznikem a upevněním komunistického systému po první a druhé světové válce na straně druhé.

Další část se zaměřuje na období studené války a soutěž mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Sekce věnovaná období po roce 1989 zdůrazňuje specifika transformačního období 90. let včetně působení globalizace. Závěrečná část výstavy naznačuje, jak souvisí vyvíjející se mediální sféra se současnými ideologickými střety.

Výstava vznikla ve spolupráci s předními odborníky a sbírkami, zejména s Moravskou galerií v Brně a se sbírkou Ne boltai! Collection.