PKF - Prague Philharmonia hrála v ománském Maskatu.

PKF - Prague Philharmonia hrála v ománském Maskatu. | foto: Khalit AlBusaidi

Sultán miluje evropskou klasiku. Do své země pozval i český orchestr

  • 1
Orient není zrovna obvyklým místem, kam jezdí na zájezdy české symfonické orchestry, přesto i v těchto exotických končinách je žádaná evropská hudba. PKF – Prague Philharmonia vystoupila o víkendu v Ománu, kam ji pozval hudbymilovný sultán.

Nebylo to ostatně poprvé, náš přední orchestr v hlavním městě Maskatu koncertoval předtím už dvakrát. Omán je absolutní monarchie, v jejímž čele stojí 75 letý sultán Kábús bin Saíd bin Tajmúr as-Saíd. „Bohužel jsme se s ním osobně nepotkali, je totiž v poslední době nemocný, nicméně dozvěděli jsme se, že všechny koncerty se natáčejí na video, takže je nejspíš zhlédne dodatečně,“ říká koncertní mistr Jan Fišer.

Monarcha studoval v Evropě, kde si oblíbil klasickou hudbu. „Prý má obzvláště rád Beethovenovy pozdní kvartety, zajímají ho ale například také varhany,“ prozrazuje Fišer. Právě impozantní varhany vévodí sálu Královského operního domu, kde orchestr vystoupil. Postaven byl, jak jinak, ze sultánovy vůle. „Je to okázalá stavba v arabském stylu s neuvěřitelnými akustickými vychytávkami, takže hrát tam je velmi příjemné,“ pochvaluje si Fišer. Na sultánovo pozvání zde vystupovala už řada špičkových orchestrů, se svými produkcemi zde hostovaly světové operní scény.

Na koncert českého orchestru přišlo velmi různorodé publikum. „Bylo složené jak ze zahraničních diplomatů a obchodníků, tak i z místních lidí,“ upřesňuje Fišer. Orchestr mu pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma zahrál italskou, francouzskou i českou hudbu, sólistkou večera byla hvězdná americká sopranistka Sondra Radvanovská, která mimo jiné zazpívala i Rusalčinu árii o měsíčku.

Omán na české hudebníky zapůsobil jako země, která si zakládá na skloubení místních tradic se vstřícností k západní kultuře. „Žádná zvláštní nebo snad striktní pravidla jsme nemuseli dodržovat. Dostali jsme jen doporučení, že při prohlídce mešity by ženy měly mít zahalená ramena a kolena,“ poznamenává houslista.

Štěstí měli i na počasí. „Bylo slunečno, ale ne horko, takže se to dalo vydržet,“ směje se Fišer. Někteří hudebníci vyrazili k moři, na tržiště nebo na výlet. Času však neměli nazbyt, už v neděli večer byli zase zpátky v Praze a koncertovali v Rudolfinu.