Logo Laurin a Klement

Logo Laurin a Klement | foto: REPRO: PER MOLLERUP - Marks of Excellence

Podnikatelé, kteří kralovali pivem či uzenkami jako Baťa botami

  • 2
Podnikatelský boom za T. G. Masaryka zrodil neuvěřitelné lidské a firemní osudy plné odvahy, nezdolnosti i humoru. Kolektiv autorů je popsal v knize Pivo, zbraně i tvarůžky.

Období kratší než čas vyměřený jedné generaci, to byla první republika ohraničená dvěma válkami. Dodnes ji vnímáme jako symbol blahobytu, zdaru a rozvoje. Na pulty knihkupectví přichází publikace, jež přibližuje osudy tehdejších podnikatelů. Napsalo ji celkem sedmnáct autorů pod dohledem Drahomíra Jančíka a Barbory Štolleové. Jmenuje se Pivo, zbraně i tvarůžky a dokazuje, že podnikání za první republiky, to nebyl jen Baťa a jeho obuvnický zázrak.

Uzenář s vlastním biografem

Kolektiv autorů představuje život a práci Laurina a Klementa, rodinné firmy Wessels, která vyráběla pravé olomoucké tvarůžky, krejčovského mága Jana Neheru či smíchovského pivovarského mistra Karla Dimmeru. Jednotlivé stati mají vysokou odbornou hodnotu a jsou do detailu opoznámkované, plné citací a archivních materiálů.

Obálka knihy Pivo, zbraně i tvarůžky

Přesto se devatenáct kapitol čte jako devatenáct příběhů o odvaze a srdnatosti. Třeba takový uzenář Emanuel Maceška málem zkrachoval, když se během jednoho roku dvakrát stěhoval i se svou živností. Jen díky zapojení celé rodiny a pochopení konkurzního správce se firma, jež proslula lahodnými jelítky a jitrnicemi, které od ní kupovala i vybraná lahůdkářství v centru Prahy, nakonec znovu postavila na nohy. Ve dvacátých letech Maceška dokonce koupil hotel U Zlaté pšenice na Václavském náměstí, postavil na Vinohradech novou továrnu a obchodní komplex a v něm nechal zřídit i kino, později známé jako Bio Illusion. Nebyl jediným uzenářem s vlastním biografem, další měl jeho největší konkurent Josef Beránek.

Hádaly se dvě Babičky

Podobně fascinuje třeba i osud lékaře Františka Malinského. Ten se přiženil do rodiny škrobaře a lihovarníka a z výroby „mejdlíček“ udělal škrobárenský koncern. Sám se nakonec dostal do čela správní rady Živnostenské banky.

Nešlo tehdy zdaleka jen o výrobu a odbyt zboží, knihu prostupují odkazy na politickou i kulturní atmosféru doby. Je zajímavé sledovat, co ve dvacátých a třicátých letech kde sídlilo, jak se stavěly pražské domy či jak se rozrůstala česká a moravská města.

Osudy plné odvahy i humoru

Kniha Pivo, zbraně i tvarůžky je k dispozici v on-line knihkupectví Knihy.iDNES.cz se slevou 15 %.

Obálka knihy Pivo, zbraně i tvarůžky

Čtenář v publikaci natrefí i na humorné scény, třeba když autoři v kapitole o nakladateli Borovém citují Eduarda Basse a jeho satirickou říkanku, kterou napsal v souvislosti s vydáním téhož titulu Boženy Němcové u několika nakladatelů: „Hádaly se dvě Babičky od Boženy Němcový / jedna byla od Kvasničky, druhou vydal Borový / hádaly se dvě Babičky, jedna druhou třásla / splakali dva editoři, reklama zisk spásla.“

Závěry mnoha podnikatelských osudů však humorné nejsou ani trochu. Poválečnou naději na znovuobnovení prvorepublikového podnikatelského boomu zhatil pro uzenáře, provozovatele biografů, soukromé nakladatele i škrobaře únor 1948.