Daniel Craig coby James Bond

Daniel Craig coby James Bond | foto: Bontonfilm

Pitvali Bonda. A Moneypenny je jeho sestra

  • 1
James Bond snad ještě neumírá, ale v Paříži už byl na pitevním stole. Ze všech stran ho po tři dny rozebíralo několik desítek účastníků vědeckého kolokvia.

Vědecké zasedání uspořádaly Francouzská národní knihovna a univerzita ve Versailles. Slavný literární a filmový agent 007 Jejího Veličenstva by se v ovzduší občas dosti pedantských přednášek asi necítil úplně ve své kůži a na svém místě, ale zajímavosti
nechyběly.

Tak třeba Bondova rodina. Učení účastníci kolokvia jsou zajedno, že asi žádnou nemá. Ale zatímco Michael Baumgartner z univerzity ve Vancouveru tvrdí, že Bondovým náhradním otcem je "Q", který mu dává své vynálezy jako dává otec synovi hračky, Floréal Jimenez z Paříže se domnívá, že "Q" má jen postavení strýce, zatímco náhradní otec je jeho šéf "M".

Matka chybí úplně a kanadský vědec v tom vidí vysvětlení Bondových neustálých pokusů dobýt srdce každé ženy, kterou potká.

Jimenez mimo jiné přisuzuje sekretářce Moneypenny roli jakési Bondovy starší sestry, přestože agent 007 si vůči ní skoro v žádném filmu neodpustí určitý náznak flirtu.

Baumgartner také poukazuje na to, že hrdinové bondovských příběhů žijí vesměs bez partnera, a dochází k závěru, že "Bondovu světu vlastně vládne paranoická společnost ztracených existencí".

Francouzka Claire Dixsautová si zase všimla, že kladné hrdinky bondovek si rády pochutnávají na přírodních telecích ledvinkách, zatímco ty zlé často drží dietu.

Pokud jde o hlavního hrdinu, je to prý první špion podobného formátu, který se s takovou rozkoší oddává dobrému jídlu a dobrému pití.

To je spolu s jeho zálibou v pěkném oblékání a v bouráku Aston Martin ovšem taky to jediné, co z jeho nejvlastnějšího soukromí víme. Nikdo ho neviděl u něho doma, pokud vůbec nějaké doma má, je pořád v pohybu - buď aby potrestal síly zla, nebo aby jim unikl, uvedl Baumgartner.

Na prvním kolokviu o Bondovi, které bylo ve Francii uspořádáno, nechyběl ani rozbor geopolitických souvislostí postavy včetně zlomyslného poukazu na to, že Británie vychází z příběhů o Bondovi v mezinárodních záležitostech vlivnější, než je ve skutečnosti.

Opomenuta nebyla ani ekonomická stránka ságy, která od roku 1962 vynesla jen ve své filmové podobě asi čtyři miliardy dolarů (přes 80 miliard korun). Série filmů o Bondovi, to je největší úspěch celých dějin filmu, řekl Frédéric Gimello-Mesplomb z
univerzity v Metách.

Knih o Bondovi se prodalo asi 200 milionů. Bonda si počátkem 50. let vymyslel britský spisovatel Ian Fleming (1908-1964), který o něm napsal čtrnáct knížek.

James Bond svého stvořitele přežil díky stále pokračující sérii filmů, z nichž zatím poslední, nazvaný Casino Royale, měl premiéru loni a částečně se točil i v České republice.

,