Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pištěk snoubí krajiny a čas s krásou motorů

  11:23aktualizováno  11:23
Životní styl dneška a s ním spojené zrychlení času přesvědčivě vystihují v Museu Kampa instalace Theodora Pištěka, ve kterých český malíř, kostýmní výtvarník i automobilový závodník snoubí krajinné scenerie s destruktivní krásou motoru.

Theodor Pištěk - Ecce homo | foto: archiv

Přehlídku 3× Theodor Pištěk v pražském Museu Kampa iniciovala Meda Mládková u příležitosti nedávno oslavených umělcových 75. narozenin. Současně Galerie Pecka vydala umělci rozsáhlou monografii. Kvůli malým prostorám a rozsáhlému dílu musela být výstava rozdělena do tří částí uvedených postupně od října 2007 do ledna 2008.

Rychlá auta i ženy
První a druhá část byla věnována malbě, do které se promítala autorova filozofická přemítání o světě. Třetí část laděná do stejných tematických intencí je věnována hlavně instalacím, ve kterých Pištěk zdánlivě neslučitelně kombinuje kovové reliéfy a sochy (vytvořené z karoserií a motorů závodních aut) s velko formátovými romantickými obrazy přírody. Ze závodních aut vytváří ikony zrychleného způsobu života dneška.

Pištěk ve svých instalacích neskrývá ani obdiv k ladným ženským křivkám. Svědčí o tom například z karoserie vyklepané sousoší zády otočených žen v životní velikosti nazvané Gemini, jež může divákovi připomínat mimozemské postavy.

Dílo s názvem Italské prázdniny kombinuje malbu s artefakty z prostředí závodiště a odkazuje na zkušenosti automobilového závodníka. Je totiž spojené s autorovou vzpomínkou na havárii. Jako varování před zkázou působí instalace nazvaná Konec lesa představující vrak vyhořelého auta, jež nechal malíř dovézt z pařížských předměstí v době tamějších nepokojů. Krajina spáleniště vyvolává děsivou představu o tom, jak by mohl vypadat svět přeplněný technologiemi, které se lidem vymkly z rukou.

Výtvarník oceněný Oscarem
Výstava přináší ojedinělý pohled na běžný život – na jedné straně prostoupený krásou a smyslností, na druhé straně varující před povrchností, bezvýchodností a destrukcí.

Jeho kovové instalace vzdáleně připomínají estetizované sochy Karla Nepraše, který využíval ke své tvorbě kovové díly a ručně odlévaný instalatérský materiál.

Tvorba Theodora Pištěka se dnes nachází ve významných sbírkách u nás i v zahraničí. Autor je považován za jednoho z nejvýraznějších evropských umělců současnosti.

Jako kostýmní a scénický výtvarník získal Pištěk Oscara (za film Miloše Formana Amadeus, 1984) i cenu francouzské filmové akademie Caesar (za Formanův film Valmont, 1990). V poslední době odmítal nabídky spolupracovat na velkých výpravných hollywoodských filmech, aby se mohl věnovat umění.

3× Theodor Pištěk
Museum Kampa, Praha. Kurátorka Meda Mládková. Výstava potrvá do 20. ledna. Vstupné 80, snížené 40 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz