Jiří Šlitr a Jiří Suchý

Jiří Šlitr a Jiří Suchý | foto: Ivan Englich

Text písničky, který dbá o logiku, má těžkej zadek, říkal Suchý

  • 0
Písničkové texty z hlediska literárních odborníků stojí zpravidla na okraji zájmu. Kniha Zuzany Zemanové Písničky pro (ne)všední den je jednou z prvních vlaštovek změny.

Zuzana Zemanová

Zuzana Zemanová (1983), bohemistka z Univerzity Palackého v Olomouci, doposud publikovala pouze časopisecky. Knihu s podtitulem Písňové texty v české populární hudbě 60. let jí vydala její „alma mater“. Přestože na první pohled působí knížka jako odborný jazykovědný spis, není třeba se obávat, že ji ocení jen úzký okruh filologů.

Zemanová si je dobře vědoma, že není potřeba dělat z populární hudby větší vědu, než si zaslouží. To ovšem nevylučuje, že se čtenář z knihy nedozví nové věci, nebo si alespoň ve svých znalostech neudělá pořádek a nepodívá se na známé věci jinýma očima. Naopak, právě v tom tkví největší přínos publikace.

Zuzana Zemanová si neklade nárok na úplnost, to by ostatně musela její kniha mít několikanásobný rozsah. Sympaticky „nevědecky“ už na úvod přiznává, že kritériem výběru byly osobní preference. Ty se ovšem, snad jen s jednou výraznou výhradou, shodují s obecným míněním o textové kvalitě popisovaného období.

Jiří Šlitr a Jiří Suchý

Jako zakladatel nového přístupu k obsahu písničky je zde poměrně do hloubky rozebrán Jiří Suchý. Zemanová na ukázkách dokládá jeho zcela novou poetiku, básnické postupy i způsoby sepětí slova a hudby Jiřího Šlitra.

„Toho dne jsem objevil pravdu, kterou každý slušnější básník už dávno znal, a sice že text, který dbá o logiku, činívá tak na úkor poetična a má – odborně řečeno – těžkej zadek,“ cituje autorka Jiřího Suchého v souvislosti s jeho „objevy“ při psaní textu známé písničky Klokočí.

Vlastně totéž, co říká Jiří Suchý, by mohl podepsat Pavel Chrastina, který je v knize zastoupen jako nejvýraznější textař českého bigbeatu. Jeho mile bláznivé texty o želvě nebo ptáku rosomákovi pobaví dodnes.

Zdeněk Rytíř na začátku své kariéry v 60. letech

Stranou Zuzana Zemanová nenechává ani počátky českého muzikálu, a to v osobě textaře Vratislava Blažka, autora písní pro Dámu na kolejích, ale především stěžejní generační výpověď – Starce na chmelu. Popovou scénu 60. let zastupují Jan Schneider a Zdeněk Rytíř.

A co tedy chybí? 60. léta přece patřila i folku. Minimálně Karel Kryl si absenci v této knize nezaslouží.