Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pirátská Černá perla šla ke dnu a s ní i vkus

  11:15aktualizováno  11:15
Ačkoliv druhý díl Pirátů z Karibiku trhá všechny kasovní rekordy, do dějin filmu se uměleckými kvalitami nezapíše. Určitě ne v dobrém.

Po obrovském úspěchu prvních Pirátů z Karibiku bylo jen otázkou času, než se Disney Studios pokusí vydolovat z úspěšného filmu ještě víc. A pojali to monumentálně. Několik měsíců natáčení dalo vzniknout hned dvěma dílům najednu.

Zatímco filmaři točili druhý díl, zároveň psali scénář pro třetí. Občas se podle vlastních slov dostávali do situací, kdy "točíme záběry ze třetího dílu a nemáme nejmenší ponětí, co to ksakru vlastně děláme," jak přiznal režisér Gore Verbinski. Ten na sebe kromě Pirátů upzornil také remakem Kruhu nebo filmem Mexičan.

Musel to být pěkný zmatek a nutno dodat, že tuhle zmatenou atmosféru se tvůrcům podařilo do svého filmu přenést dokonale. Těžko říct, jestli bude třetí díl ve světle toho druhého vůbec k dokoukání.

Žádná ze známých a důležitých postav v pokračování nechybí. Objeví se výstřední pirát Jack Sparrow v podání Johnnyho Deppa, jehož život má propadnout nemrtvému pirátovi Daveymu Jonesovi, který vládne moři z paluby lodi Bludný Holanďan.

Aby se vyhnul věčnému zatracení, vyhledá Jack pomoc starého známého kováře Willa Turnera (Orlando Bloom) a jeho snoubenky Elizabeth (Keira Knightley), kteří musejí opustit svatební plány a vydat se na dobrodružnou výpravu napříč Karibikem...

Bylo by možná příliš shovívavé mluvit o ději jako o příběhu sešitém horkou jehlou. Kéž by byl sešitý jakoukoliv jehlou. K čemu jsou velkoryse pojaté bojové scény, když příběh ze všeho nejvíce připomíná méně povedenou epizodu Kačerů z Kačerova?

Bezradný humor
Až na kost se obnaží tisíckrát použitá disneyovská kostra, kdy kromě udatného hrdiny, krásné princezny a šibalského lotra s dobrým srdcem příběh zahušťuje několik svérázných postaviček, které se inflantilně pošťuchují, pitvoří a tváří se zmateně.

Zkátka, veškerý humor je založen na tom, že je někdo nešikovný, hloupý, upadne a u toho se nějak zašklebí... A aby nebylo pochyb o tom, co si má divák myslet, vše je podkresleno polopatickou hudbou, která naivitu některých scén jen podrthuje.

Bezradnost herců nad mizerným scénářem nejlépe ilustrují výkony Johnnyho Deppa a Keiry Knightley. Depp sice vykresluje charismatickou a zajímavou postavičku, ale když posté stejně zakoulí očima a zopakuje jeden ze tří naučených šklebů, začne se zajídat a ke konci už jen doufáte, že ho konečně nějaká nestvůra sejme.

Keira Knightley nemá co hrát, a tak když ke konci filmu dostane pár minut "na hraní" a ve dvou scénách může projevit trochu hlubší emoce, přehrává jako o život, což ve filmu plném karikaturních jednorozměrných postaviček bolí dvojnásob.

V zajetí schizofrenie
Na druhou stranu nechybí několik zajímavých, působivých a zručně natočených scén, například když se z hlubin noří obrovská nestvůra Kraken, aby si pohrála s bezmocnou lodičkou na rozbouřené hladině, nebo šermířský souboj na utrženém mlýnském kole řítícím se pralesem. Jenže ztuhlá forma a filmařská rutina z nich trčí tak okatě, že brzy omrzí. Když se Kraken objeví potřetí, začne pohled na řádění obří chobotnice nudit.

Film je chycen v podivné schizofrenii. Z bezradných dialogů bobtná pocit, jako by byly jen do počtu, filmaři moří diváka nekonečným a hlavně krkolomným vysvětlováním motivů a pohnutek jednotlivých postav, navíc podivně poslepovaných, jako by střihači byli na hodně agresivních drogách a pokoušeli se experimentálně nastavit nové standardy rytmu vyprávění.

Děj se nevyvíjí logickou posloupností, ale drastickými přískoky vpřed, divokými střihy, po kterých si je třeba chybějící děj domyslet. A tak se občas může stát, že místy vůbec netušíte, na jaké lodi to zrovna hrdina je a jak se tam, proboha, dostal.

Pobaví jen stěží
Jako to vše dopadne je předvídatelné a průhledné, což u oddechového filmu, který má naplnit kina a Disneyho kasu, není nutně na škodu. Jenže jiný letní hit Superman se vrací s hlouběji vykreslenými postavami a především svou vizuální velkorysostí a triky udrží diváka v napětí daleko déle. A to je Superman hodně předvídatelný příběh...

Letní komedie nemusí být polovičatý kýč. Když nic jiného, může vkusně pobavit. Tvůrci Pirátů rezignovali i na tuhle metu, jen vyplnili osvědčenou formu zaměnitelným filmovým balastem.

Snad neprozradíme zbytečně moc, když řekneme, že asi jediným překvapivým momentem je závěr filmu. Pirátská loď Černá perla jde ke dnu, ale s ní i veškeré naděje na to, že se na konci druhého dílu stane něco, co by poněkud rozhašený děj svázalo a vypointovalo.

Od  chvíle, kdy se nad korábem zavře hladina, je jasné, že se už tvůrci v posledních minutách jen připravují na začátek třetího dílu. Klidně si ho nechte ujít. Stejně jako ten druhý.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
Režie: Gore Verbinski, hrají: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Bill Nighy, Stellan Skarsgaard, Jack Davenport, Kevin McNally, Naomie Harris
Hodnocení iDNES:

Autoři:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

S mužem to byl zoufale odvážný čin, říká o manželství Pawlovská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská (62) ráda píše zábavnou formou nejen o lásce, ale i životních katastrofách....

VIDEO: Rosamund Pike a Daniel Brühl unesli letadlo. V Operaci Entebbe

Trailer k filmu Operace Entebbe

Operace Entebbe, která do našich kin přijde 29. března, slibuje politický thriller inspirovaný skutečnými událostmi z...

Najdete na iDNES.cz