Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Není nad piráty, kteří pijí krev královně Viktorii

  13:55aktualizováno  13:55
Kapitán Jack Sparrow, vůdce pirátů z Karibiku v podání Johnnyho Deppa, má konkurenci. Sice "jen" animovanou, ale o to zábavnější. Pochází z britského studia Aardman, tedy z dílny, která dala světu osobitou dvojici milovníka sýrů Wallace a jeho psa Gromita.

A třebaže Piráti vznikli pod hollywoodským dohledem, pořád v nich zůstalo dost ostrovního humoru, který i Deppově postavě prospěl.

Ano, Piráti nemají tak čistou výtvarnou ani vypravěčskou stránku jako ryze anglické produkty studia včetně ovečky Shaun, ale nápady nešetří. Dokonce přemýšlejí o využití 3D jinak než v tuctových letech a pádech, takže třeba okamžik, kdy z vlajky "vystřelí" do sálu dvě klaunská kukadla, rázem připíše na účet pár bodů navíc.

A nejenže nevadí 3D, výjimečně potěší i druhý častý průvodní postrach animace čili dabing. Českému znění vládne Ivan Trojan coby lehce melancholický pirátský kapitán s obřími sny a podlomeným sebevědomím, ale se stylizovanými figurkami si důvtipně pohrávají i ostatní hlasy včetně Elišky Balzerové v roli hřmotné královny Viktorie.

Z filmu Piráti!

Z filmu Piráti!

Z filmu Piráti!

Z filmu Piráti!

Právě pověstná panovnice vyhlásila námořním lapkům válku, jenže sami korzárové žijí docela jinou událostí, prestižní volbou Piráta roku. Kvůli ní se hrdina s oddanou posádkou neváhá vypravit až přímo do pasti - dobového Londýna zahaleného mlhou jako z hororových hříček Tima Burtona, jehož přístav lemují klece s méně šťastnými piráty. A riskuje i zradu, jejímž nositelem se stává slavný vědec Charles Darwin, zde plačtivě prohnaný skřet a zastydlý panic.

Parta smolařů

Zápletka vyživovaná soubojem o vzácného, domněle vyhynulého živočicha má jen okrajový účel - vede vesměs k zběsilým štvanicím originálních soubojů. A pokud se hrdinové zrovna navzájem nehoní, propadají bezuzdné žvanivosti. Přesto si diváka snadno ochočí, neboť na vlně nadsázky s nádechem staré dobré Anglie se jede neskonale příjemně.

Fotogalerie

Jednak díky zástupu svérázných postaviček od sličné pirátky zvané Řeznice z Barbadosu po favorita soutěže vstupujícího slavně na scénu z velrybích útrob, jednak díky nekonečnému sledu drobných, slovy nepostižitelných žertů. Těžko například vyjádřit, kolik vtipu tvůrci vytěží ze cvičené opice, která se vyjadřuje pomocí popsaných kartiček.

V anglickém podtitulu snímku Piráti stojí výraz, jenž by se dal přeložit jako parta smolařů. Nešikové, ztroskotanci a ubožáci všeho druhu jsou pro komedii vděčným darem odjakživa, nic objevného se tedy ani od Pirátů čekat nedá. Ale vkusná stylová zábava zabírající napříč generacemi někdy docela postačí.

Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz