Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Není nad piráty, kteří pijí krev královně Viktorii

  13:55aktualizováno  13:55
Kapitán Jack Sparrow, vůdce pirátů z Karibiku v podání Johnnyho Deppa, má konkurenci. Sice "jen" animovanou, ale o to zábavnější. Pochází z britského studia Aardman, tedy z dílny, která dala světu osobitou dvojici milovníka sýrů Wallace a jeho psa Gromita.

A třebaže Piráti vznikli pod hollywoodským dohledem, pořád v nich zůstalo dost ostrovního humoru, který i Deppově postavě prospěl.

Ano, Piráti nemají tak čistou výtvarnou ani vypravěčskou stránku jako ryze anglické produkty studia včetně ovečky Shaun, ale nápady nešetří. Dokonce přemýšlejí o využití 3D jinak než v tuctových letech a pádech, takže třeba okamžik, kdy z vlajky "vystřelí" do sálu dvě klaunská kukadla, rázem připíše na účet pár bodů navíc.

A nejenže nevadí 3D, výjimečně potěší i druhý častý průvodní postrach animace čili dabing. Českému znění vládne Ivan Trojan coby lehce melancholický pirátský kapitán s obřími sny a podlomeným sebevědomím, ale se stylizovanými figurkami si důvtipně pohrávají i ostatní hlasy včetně Elišky Balzerové v roli hřmotné královny Viktorie.

Z filmu Piráti!

Z filmu Piráti!

Z filmu Piráti!

Z filmu Piráti!

Právě pověstná panovnice vyhlásila námořním lapkům válku, jenže sami korzárové žijí docela jinou událostí, prestižní volbou Piráta roku. Kvůli ní se hrdina s oddanou posádkou neváhá vypravit až přímo do pasti - dobového Londýna zahaleného mlhou jako z hororových hříček Tima Burtona, jehož přístav lemují klece s méně šťastnými piráty. A riskuje i zradu, jejímž nositelem se stává slavný vědec Charles Darwin, zde plačtivě prohnaný skřet a zastydlý panic.

Parta smolařů

Zápletka vyživovaná soubojem o vzácného, domněle vyhynulého živočicha má jen okrajový účel - vede vesměs k zběsilým štvanicím originálních soubojů. A pokud se hrdinové zrovna navzájem nehoní, propadají bezuzdné žvanivosti. Přesto si diváka snadno ochočí, neboť na vlně nadsázky s nádechem staré dobré Anglie se jede neskonale příjemně.

Fotogalerie

Jednak díky zástupu svérázných postaviček od sličné pirátky zvané Řeznice z Barbadosu po favorita soutěže vstupujícího slavně na scénu z velrybích útrob, jednak díky nekonečnému sledu drobných, slovy nepostižitelných žertů. Těžko například vyjádřit, kolik vtipu tvůrci vytěží ze cvičené opice, která se vyjadřuje pomocí popsaných kartiček.

V anglickém podtitulu snímku Piráti stojí výraz, jenž by se dal přeložit jako parta smolařů. Nešikové, ztroskotanci a ubožáci všeho druhu jsou pro komedii vděčným darem odjakživa, nic objevného se tedy ani od Pirátů čekat nedá. Ale vkusná stylová zábava zabírající napříč generacemi někdy docela postačí.

Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz