Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pirát Sandokan připlul do zlínského divadla

  3:11aktualizováno  3:11
Kult piráta Sandokana, bojovníka proti britskému kolonialismu, chtějí obnovit v Městském divadle Zlín. Inscenace Sandokan a piráti z Mompracemu má premiéru v sobotu 12. dubna.

Z inscenace Sandokan a piráti z Mompracemu - Městské divadlo Zlín | foto: Dalibor GlückMF DNES

Tehdy v 80. letech ho milovaly hlavně děti, ale dívaly se všechny generace. Dobrodružný italsko-německo-francouzský seriál Sandokan byl v nabídce normalizační televize stejně třpytivým klenotem jako hlavní ženská hrdinka sandokanovské ságy Mariana byla perlou (z Labuanu) mezi divokými korzáry.

Kabir Bedi alias SandokanRežisér inscenace Konrád Popel a spoluautor scénáře dramaturg Vladimír Fekar jsou pamětníci sandokanovské mánie. "Dodnes mám sbírku sandokanovských fotografií, kterou jsem získal díky své střelecké dovednosti ze vzduchovky. Kolotočáři ve svých střelnicích se mě právem obávali a spolužáci tiše záviděli. Má sbírka je opravdu obdivuhodná. Vlastním jednu fotografii Mariany a dvě fotografie se Sandokanem," líčí s nadsázkou Popel a vzpomíná i na pověstná sandokanovská trička, na která se motiv tváře ústředního hrdiny v podání herce Kabira Bediho zažehloval.


Sandokan a piráti z Mompracemu

Emilio Salgari – Konrád Popel

Tvůrčí tým
Scénář a režie: Konrád Popel
Dramaturgie, spolupráce na scénáři: Vladimír Fekar
Scéna: Jaroslav Čermák
Kostýmy: Renata Štindlová
Hudba: Ladislav Mrlík
Choreografie: Jiří Bilbo Reidinger

Osoby a obsazení
Sandokan: Pavel Vacek
Yanez: Radovan Král
Sambiliong: Jan Leflík
Tremail Nike: Rostislav Marek
James Brook: Gustav Řezníček
William Fitzgerald: Tomáš Stolařík
Lord Guillonk: Luděk Randár
Mariana - Perla Labuanu: Kateřina Liďáková
Fanoušek-Mořský Pavouk-Tygr-atd.: Zdeněk Julina
Anglický voják: Pavel Vašek j.h.


"Žel mé tričko zdobila ta nejmenší a nejlevnější nažehlovačka v hodnotě pěti korun, neb jsem pocházel z chudých sociálních poměrů," konstatuje Popel.

Tričko se zlínským Sandokanem
Jako předloha však inscenátorům posloužil nejen pověstný seriál, ale především prvotní zdroj, román Emilia Salgariho. Salgari, zvaný italský Verne, dosáhl jako spisovatel dobrodružných příběhů velké popularity. Sandokana psal nejdřív na pokračování časopisecky, nakonec ho nechal vystoupit v jedenácti románech.

"Pouze v díle Tygři z Mompracemu se však objevuje ten známý a nosný motiv lásky Sandokana a Mariany, Perly z Labuanu. Mariana je v něm více ‚amazonka‘ – odvážná žena – než v seriálu a Sandokanova láska k ní je možná ještě bezhlavější a ztřeštěnější. Více v té knize také bouří moře a džungle je nějaká divočejší. Mariana na konci této knihy neumírá, skoná až mnohem později v jiném díle na choleru. Salgariho kniha nám dnes připomíná spíše akční film nebo rozvedený komiks," popisuje Vladimír Fekar.

Z inscenace Sandokan a piráti z MompracemuInscenací by divadlo rádo oslovilo nejen sandokanovské pamětníky, ale i generace, které hltají Piráty z Karibiku. "Přivést na scénu pirátský příběh nás velmi lákalo, protože se nám zdálo, že takový pokus na jevišti takřka chybí. Se vzkříšením legendy pro třicátníky, ale i jejich děti, záměrně koketujeme. Program k inscenaci bude například vypadat jako fotografický komiks. Kromě toho si budou moci návštěvníci divadla zakoupit trička se Sandokanem. Tím naším, samozřejmě," směje se Fekar.

Dodává, že inscenace pochopitelně nemohla seriálový hit let 80. pominout. "Jak kniha, tak seriál mají společné motivy. Vypůjčili jsme si jednu větičku: Pokud je Bůh pirátů, tak ať chrání Sandokana. Řekne ji v seriálu Yanez de Gomera na konci čtvrté části. U nás pro změnu fanoušek Sandokana, kterého hraje Zdeněk Julina. Jako fanoušek má přece právo citovat." Sandokana ztvární Pavel Vacek, Marianu Kateřina Liďáková.

Z inscenace Sandokan a piráti z MompracemuTři koráby na jevišti
Přítomnost fanouška s charakteristickým tričkem pomáhá posunovat děj, který podle režiséra Popela počítá se všemi klíčovými scénami, jako je legendární souboj Sandokana s tygrem nebo hrdinův podvodní útěk ze dna mořského.

Nelehké zadání dostal od režiséra scénograf Jaroslav Čermák, a to vytvořit z jeviště plnohodnotné moře. "Na scéně se objeví tři lodě. Anglický parník, bojová džunka a pirátská loď s obrovským plachtovím. Ale také uvidíte vlnící se moře, palmy, ochočené pojízdné kobry nebo obří loutku tygra.

Dokonce někteří piráti, kteří se objevují v hromadných bitvách, jsou svého druhu loutkami. Nevytváříme iluzi reality, snažíme se vytvořit poutavý divadelní zážitek. A ten musí být pochopitelně jiný než ten z knížky
nebo z filmu," vysvětluje Vladimír Fekar.

Z inscenace Sandokan a piráti z MompracemuDobrodružství Sandokana, piráta střihu spíše jánošíkovského, svádí k parodii. Zejména seriálové zpracování, na tehdejší dobu dynamický akční film, se dnes jeví jako pomalé a trochu komické.

Fekar odmítá, že by ve Zlíně nakonec vznikla Sandokanova parodie. I když humoru se nevyhýbají: "Nevidíme postavy vždycky jen v seriózním romantickém klišé, chceme odhalit i jejich komičnost v některých situacích. Když se například Mariana sbližuje se Sandokanem v džungli, shodou okolností létá kolem nich hejno komárů."
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz