Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pirát Sandokan připlul do zlínského divadla

  3:11aktualizováno  3:11
Kult piráta Sandokana, bojovníka proti britskému kolonialismu, chtějí obnovit v Městském divadle Zlín. Inscenace Sandokan a piráti z Mompracemu má premiéru v sobotu 12. dubna.

Z inscenace Sandokan a piráti z Mompracemu - Městské divadlo Zlín | foto: Dalibor GlückMF DNES

Tehdy v 80. letech ho milovaly hlavně děti, ale dívaly se všechny generace. Dobrodružný italsko-německo-francouzský seriál Sandokan byl v nabídce normalizační televize stejně třpytivým klenotem jako hlavní ženská hrdinka sandokanovské ságy Mariana byla perlou (z Labuanu) mezi divokými korzáry.

Kabir Bedi alias SandokanRežisér inscenace Konrád Popel a spoluautor scénáře dramaturg Vladimír Fekar jsou pamětníci sandokanovské mánie. "Dodnes mám sbírku sandokanovských fotografií, kterou jsem získal díky své střelecké dovednosti ze vzduchovky. Kolotočáři ve svých střelnicích se mě právem obávali a spolužáci tiše záviděli. Má sbírka je opravdu obdivuhodná. Vlastním jednu fotografii Mariany a dvě fotografie se Sandokanem," líčí s nadsázkou Popel a vzpomíná i na pověstná sandokanovská trička, na která se motiv tváře ústředního hrdiny v podání herce Kabira Bediho zažehloval.


Sandokan a piráti z Mompracemu

Emilio Salgari – Konrád Popel

Tvůrčí tým
Scénář a režie: Konrád Popel
Dramaturgie, spolupráce na scénáři: Vladimír Fekar
Scéna: Jaroslav Čermák
Kostýmy: Renata Štindlová
Hudba: Ladislav Mrlík
Choreografie: Jiří Bilbo Reidinger

Osoby a obsazení
Sandokan: Pavel Vacek
Yanez: Radovan Král
Sambiliong: Jan Leflík
Tremail Nike: Rostislav Marek
James Brook: Gustav Řezníček
William Fitzgerald: Tomáš Stolařík
Lord Guillonk: Luděk Randár
Mariana - Perla Labuanu: Kateřina Liďáková
Fanoušek-Mořský Pavouk-Tygr-atd.: Zdeněk Julina
Anglický voják: Pavel Vašek j.h.


"Žel mé tričko zdobila ta nejmenší a nejlevnější nažehlovačka v hodnotě pěti korun, neb jsem pocházel z chudých sociálních poměrů," konstatuje Popel.

Tričko se zlínským Sandokanem
Jako předloha však inscenátorům posloužil nejen pověstný seriál, ale především prvotní zdroj, román Emilia Salgariho. Salgari, zvaný italský Verne, dosáhl jako spisovatel dobrodružných příběhů velké popularity. Sandokana psal nejdřív na pokračování časopisecky, nakonec ho nechal vystoupit v jedenácti románech.

"Pouze v díle Tygři z Mompracemu se však objevuje ten známý a nosný motiv lásky Sandokana a Mariany, Perly z Labuanu. Mariana je v něm více ‚amazonka‘ – odvážná žena – než v seriálu a Sandokanova láska k ní je možná ještě bezhlavější a ztřeštěnější. Více v té knize také bouří moře a džungle je nějaká divočejší. Mariana na konci této knihy neumírá, skoná až mnohem později v jiném díle na choleru. Salgariho kniha nám dnes připomíná spíše akční film nebo rozvedený komiks," popisuje Vladimír Fekar.

Z inscenace Sandokan a piráti z MompracemuInscenací by divadlo rádo oslovilo nejen sandokanovské pamětníky, ale i generace, které hltají Piráty z Karibiku. "Přivést na scénu pirátský příběh nás velmi lákalo, protože se nám zdálo, že takový pokus na jevišti takřka chybí. Se vzkříšením legendy pro třicátníky, ale i jejich děti, záměrně koketujeme. Program k inscenaci bude například vypadat jako fotografický komiks. Kromě toho si budou moci návštěvníci divadla zakoupit trička se Sandokanem. Tím naším, samozřejmě," směje se Fekar.

Dodává, že inscenace pochopitelně nemohla seriálový hit let 80. pominout. "Jak kniha, tak seriál mají společné motivy. Vypůjčili jsme si jednu větičku: Pokud je Bůh pirátů, tak ať chrání Sandokana. Řekne ji v seriálu Yanez de Gomera na konci čtvrté části. U nás pro změnu fanoušek Sandokana, kterého hraje Zdeněk Julina. Jako fanoušek má přece právo citovat." Sandokana ztvární Pavel Vacek, Marianu Kateřina Liďáková.

Z inscenace Sandokan a piráti z MompracemuTři koráby na jevišti
Přítomnost fanouška s charakteristickým tričkem pomáhá posunovat děj, který podle režiséra Popela počítá se všemi klíčovými scénami, jako je legendární souboj Sandokana s tygrem nebo hrdinův podvodní útěk ze dna mořského.

Nelehké zadání dostal od režiséra scénograf Jaroslav Čermák, a to vytvořit z jeviště plnohodnotné moře. "Na scéně se objeví tři lodě. Anglický parník, bojová džunka a pirátská loď s obrovským plachtovím. Ale také uvidíte vlnící se moře, palmy, ochočené pojízdné kobry nebo obří loutku tygra.

Dokonce někteří piráti, kteří se objevují v hromadných bitvách, jsou svého druhu loutkami. Nevytváříme iluzi reality, snažíme se vytvořit poutavý divadelní zážitek. A ten musí být pochopitelně jiný než ten z knížky
nebo z filmu," vysvětluje Vladimír Fekar.

Z inscenace Sandokan a piráti z MompracemuDobrodružství Sandokana, piráta střihu spíše jánošíkovského, svádí k parodii. Zejména seriálové zpracování, na tehdejší dobu dynamický akční film, se dnes jeví jako pomalé a trochu komické.

Fekar odmítá, že by ve Zlíně nakonec vznikla Sandokanova parodie. I když humoru se nevyhýbají: "Nevidíme postavy vždycky jen v seriózním romantickém klišé, chceme odhalit i jejich komičnost v některých situacích. Když se například Mariana sbližuje se Sandokanem v džungli, shodou okolností létá kolem nich hejno komárů."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz