Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český pár utekl před komunisty, aby dobyl Británii loutkami prasátek

  7:54aktualizováno  7:54
Ve věku 94 let zemřela ve Velké Británii česká rodačka Vlasta Dalibor. Spolu se svým mužem Janem emigrovala z Československa před komunistickým pučem 1948. Ve Velké Británii se manželská dvojice proslavila loutkovou show Pinky and Perky, kterou BBC vysílala jedenáct let a která se stala vzorem pro slavnou Muppet show.

Manželé Daliborovi se svými loutkami Pinky a Perky | foto: Television Stills

Na odchod britské loutkové legendy upozornil server Telegraph. Manželský pár s uměleckým nadáním (on byl malíř, ona herečka) se po emigraci z Československa usadil v Yorkshiru. Vzhledem k tomu, že si z rodné země nemohl téměř nic přivézt, museli si zpočátku přivydělávat, kde to šlo. Zatímco se Vlasta živila jako uklízečka, Jan chtěl zkusit vydělávat na své lásce k loutkám.

„Vlastu napadlo, abych udělal loutky prasátek, která v Čechách platí za symbol štěstí,“ vysvětloval kdysi Jan. Ze skelné vaty proto stvořil dvojici maňásků Pinkyho a Perkyho. Zatímco Pinky nosil červenou barvu, Perky byl v modrém a dostal navíc čapku, aby byl odlišitelný i v černobílé televizi. Vedle maňásků (loutka na ruku) vytvořili manželé i závěsnou verzi (marioneta).

Raději zemřít společně

Pár se znal už od třinácti let, jejich osud se rozdělil jen během Protektorátu, kdy musel Jan pracovat v továrně a Vlasta dělala sekretářku německému podnikateli. "Když přišli Rusové, mysleli jsem, že budeme volní," vyprávěla později Vlasta. "Přišli k nám domů a my je vítali s tím, že jsme rádi, že máme zpátky Československo. Oni se však smáli a řekli, že tohle bude nyní Rusko," popsala. Jan se Vlastou oženil na konci války, společně se pak rozhodli utéci. Autobusem dojeli co nejblíže hranici s Rakouskem, kam pak museli překonat deset kilometrů pěšky. "Rozhodli jsme se, že raději zemřeme společně, než abychom žili ve strachu," řekla k útěku Vlasta. Do Británie se dostali v létě 1948.

Pár dvojici prasátek s lidskými rysy poprvé představil v létě 1956 ve městě Heysham. A právě tam si jich všiml producent Trevor Hill, který manželům Daliborovým nabídl vlastní televizní show v BBC.

Pro děti i dospělé

Debut nazvaný Pinky and Perky’s Pop Parade měl v britské televizi premiéru v říjnu 1958. Stanice dala dvojici prasátek prestižní čas před zprávami o šesté. Pořad tak vedle dětí sledovali i dospělí, jimž konvenoval inteligentní humor, který česká dvojice do svých loutek vkládala. Jejich vstupy doplňovaly parodie na populární písně, které prasátka zpívala vysokými hlásky. Daliborovi k tomu využili techniku, kdy nechali záznam nazpívaných písní pouštět ve dvojnásobné rychlosti.

Show si neodpustila ani politické narážky, těsně před volbami roku 1966 byla jedna epizoda stažena a odvysílána se zpožděním pro přílišnou „citlivost“. Telegraph upozorňuje, že zmíněný problematický díl, který parodoval předvolební agitaci, nakonec získal víc diváků než souběžně vysílané vystoupení (pozdějšího britského premiéra) Harolda Wilsona.

Prasečí ksichtíky

Popularita Pinkyho a Perkyho se brzy rozšířila nejen po celé Británii, ale i do USA. Obecně se tvrdí, že tvorba českých manželů vyšlapala cestičku později tak populární The Muppet show. Telegraph upozorňuje, že pár se svými loutkami vystoupil v roce 1963 v show Royal Variety po boku Beatles či Marlene Dietrich. V Americe se pak dostal do Ed Sullivan Show, kde se v publiku bavil i sám Elvis Presley.

Prasátka měla samozřejmě i mnoho odpůrců. Paul McCartney prý opovržlivě prohlásil, že Pinky a Perky jsou jen „dvojice dřevěných loutek s prasečími ksichtíky, které zpívají nepřirozeně vysokým falzetem“. Možná i proto patřil song Yellow Submarine k jedné z nejprodávanějších coververzí, jež prasátka přezpívala.

Daliborovi se v roce 1968 přesunuli z BBC do Thames Television, kde však přidali už jen dvě další série. Televizní obrazovku opustili v roce 1973, kdy odešli do důchodu. Pinky a Perky se dnes v Británii řadí k televizní klasice. Manželé k nim v roce 2000 prodali práva, moderní počítačově animovaná verze, které měla být ve formě „late night show“ zaměřena na dospělé, je však příliš nenadchla.

Jan zemřel v roce 2013, Vlasta pak letos 21. února.

Pinky a Perky parodují píseň Lets Twist Again:
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...

S mužem to byl zoufale odvážný čin, říká o manželství Pawlovská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská (62) ráda píše zábavnou formou nejen o lásce, ale i životních katastrofách....

RECENZE: Nejen morbidním humorem oslní Tři billboardy kousek za Ebbingem

Frances McDormandová ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem

Vítěz Zlatých glóbů je opravdu velmi dobrý film, ale jak napsali ve Variety, k mistrovskému dílu má daleko. Navíc Tři...

Najdete na iDNES.cz