Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Philip Roth se důstojně loučí s vlastním románovým duchem

  3:26aktualizováno  3:26
Duch odchází je osmadvacátou knihou Philipa Rotha a zároveň devátým románem o Zuckermanovi, spisovatelově alter egu, s nímž jsme se poprvé setkali v Elévovi. Nyní je Zuckerman zhruba o padesát let starší, trpí inkontinencí a impotencí a obdobně jako Roth už léta žije v naprosté izolaci.

Spisovatel Philip Roth | foto: Profimedia.cz

Přesto se v tomto závěrečném dílu zuckermanovské ságy Roth vrací nejen k postavám, ale především k tématům z Eléva a celý cyklus tak kruhově uzavírá: opět se zabývá smyslem literatury a literární tvorby pro autora, čtenáře a lidskou zkušenost vůbec, jakož i existencemi těžícími z literatury a vyvíjejícími kolem ní více než sporné aktivity.

Spojení mezi prvním a posledním zuckermanovským svazkem je mnohem těsnější v angličtině (v originále The Ghost Writer a Exit Ghost), přičemž české Duch odchází nedokáže postihnout úsečný a pohrdavý podtón názvu původního. A s duchy se přitom opravdu setkáváme: ať už je to "průsvitný duch mojí touhy" (čti neuskutečnitelnost sexu), nebo obrat "duchové, svědkové zániku literární éry", jímž Zuckerman označuje sebe spolu s Amy Bellettovou, asi největším přízrakem z minulosti.

Výběr z Rotha

Portnoyův komplex – 1969, česky 1992 a 2006
Milostné rozmluvy – 1990, česky 1993
Odkaz – 1991, česky
Operace Shylock – 1993, česky 1999
Americká idyla – 1997, česky 2005
Lidská skvrna – 2000, česky 2005
Spiknutí proti Americe – 2004, česky 2006
Umírající zvíře – 2001, česky 2007

Navíc je titul převzat z Macbetha, a i proto je tak důležitý motiv hry ve hře. Spisovatel Zuckerman totiž do svého vlastního příběhu vkládá divadelní dialog postav označených jako ON a ONA, čistou fikci, kterou později může životopisec interpretovat jako skutečnost a s jejímiž posledními řádky také Zuckerman (potažmo Roth) z románu důstojně odchází.

Leč zpátky k paralelám s Elévem. Někdejší Zuckermanův idol Lonoff je mrtvý, avšak na studiu jeho údajně skandálního života se hodlá proslavit mladý a ambiciózní Kliman (vlastnostmi upomínající na Zuckermana). Dnešní Zuckerman se zase jakoby převtělil do Lonoffa – zabydlel se v jeho regionu a věnuje se jen práci.

Svým pojetím tvorby nicméně Zuckerman a Kliman představují pravé protipóly: Zuckerman nechápe periodika hemžící se fotografiemi herců a modelek, nicméně k nepříčetnosti ho dovádí hlavně takzvaný kulturní žurnalismus snažící se obnažit spisovatelovu osobnost a ignorující samotné texty. Symbolem onoho úpadku je právě Kliman: nejenže se na základě Lonoffovy nikdy nepublikované prózy pokouší Lonoffovi prokázat incest, ale životopis z jeho pera by pro Lonoffa znamenal druhou smrt. Vždyť každá biografie je, jak tvrdí Zuckerman a Lonoffova družka Amy, životem zalitým do betonu.

Proč číst nového Rotha?

Jako v Sabbathově divadle nebo Umírajícím zvířeti se tu Roth zaobírá nemocemi a fyzickým úpadkem. Okrajově pojednává o židovství a připomíná i holokaust, na mušku si bere jak "načuřené feministky", tak "příšerně stupidní politicky korektní sračky", přičemž ani akademické prostředí nevykresluje nijak lichotivě.

. Roth v knihovně

Recenze a glosy

Přesto je tato kniha v kontextu Rothovy tvorby výjimečná: pronikavě – a přitom jakoby mimoděk – glosuje atmosféru v Americe po 11. září. Zuckerman totiž do New Yorku zavítá právě v týdnu začínajícím 28. říjnem 2004, kdy vrcholí souboj mezi Bushem a Kerrym a probíhají prezidentské volby. Současné dění ho však zanechává chladným – nenavštíví Ground Zero, nýbrž Metropolitní muzeum a ve srovnání s útokem na Pearl Harbor, atentátem na Kennedyho nebo koneckonců i vítězstvím Eisenhowera či Nixona mu aktuální situace nepřijde zrovna mimořádná.

Proč číst nového Rotha? Rozhodně ne proto, abychom spekulovali, zda měl jako Zuckerman rakovinu prostaty či zda si také znovu pročítal Josepha Conrada, ale pro citovou a myšlenkovou hloubku, jaké je schopen často v rámci jediného odstavce dosáhnout. A pro nádheru poslední tragikomické kapitoly ze Zuckermanova života, jakož i pro tragikomickou nádheru posledních Zuckermanových vět: "V hrobě přibral."

PHILIP ROTH - Duch odchází
Mladá fronta, Praha 2008. Překlad Jiří Hanuš, 280 stran, 289 korun.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz