Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pěvkyni Larmore nadchly počítače

  9:28aktualizováno  9:28
Americká mezzosopranistka Jennifer Larmore už přes deset let patří k největším hvězdám operního nebe. Nyní konečně zavítala i do Prahy: na festival Pražské jaro si přivezla nejen fenku knírače Sofii, ale především program složený z efektních árií skladatelů Händela, Mozarta a Rossiniho. Jennifer Larmore vystoupí dnes večer v Dvořákově síni pražského Rudolfina.
Ve svém repertoáru máte i sen všech mezzosopranistek – Bizetovu Carmen. Jaká je slavná cikánka v představách Jennifer Larmore?
Tuhle roli zpívalo skutečně mnoho zpěvaček, byla mnohokrát natočena. Při studiu jsem si položila otázku: Co by přimělo tvrdého vojáka Dona Josého, aby všeho nechal a zcela změnil způsob života? Jaký typ ženy? Určitě ne taková, s níž stráví tři hodiny v hotelu a konec. Spíše taková, která mu je ochotna naslouchat a šeptat do ouška. Proto se Carmen snažím zpívat tak senzibilně, jako kdybych zpívala francouzské písně.

Jaký je váš názor na současný trend, kdy v opeře hraje výraznou úlohu režisér?
Jsem ochotna vyzkoušet nové nápady - pokud skutečně fungují. Jednou jsem například zpívala v inscenaci Rossiniho Italky v Alžíru, kterou režíroval Dario Fo, velký umělec, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Zpívala jsem árii, a on chtěl, abych přitom dělala striptýz – měla jsem být skrčená a přitom si stahovat punčochy. Vůbec jsem přitom nemohla dýchat, napřed jsem řekla, že ne, ale pak jsem si řekla, že to zkusím. A najednou jsem zjistila, že to jde. Tak jsem si posunula hranice svých možností.

Jak se vám daří zkombinovat profesní a rodinný život?
Vdávala jsem se před 21 lety - v osmnácti. Můj manžel je rovněž zpěvák, basbarytonista. A do naší rodiny ještě patří knírač. Řekla jsem totiž manželovi, že pořád cestuji sama po světě, po představení se vracím se do prázdných hotelových pokojů, takže buď si pořídím milence, nebo ať mi koupí psa. A on hned vyhledal špičkového chovatele kníračů a koupil psa.

Mnoho operních zpěváků se v současnosti pouští do projektů označovaných jako cross-over, anebo zpívají v muzikálech. Neláká vás něco takového?
Jednou jsem účinkovala v muzikálu Camelot, docela mě to bavilo, ale upřímně řečeno, projektům na hranicích různých žánrů se spíš vyhýbám. Necítím se na to. Myslím, že jsem asi jeden z posledních operních zpěváků, kteří cross-over nedělají.

Prý jste nadšeným uživatelem počítačů a internetu?
To je pravda. Strašně ráda vysedávám u počítače a komunikuji – s přáteli, se svými diváky, s mladými pěvci, které vyučuji, a kteří mi přes internet posílají otázky a žádají mne o radu. A protože mě baví i byznys a marketing, předkládám agentům i určité nápady, co se týče publicity. Zkrátka: lidem jako já se v Americe říká web-head.

Americká mezzosopranistka Jennifer Larmore v Praze.

Americká mezzosopranistka Jennifer Larmore v Praze.

Americká mezzosopranistka Jennifer Larmore v Praze.

Americká mezzosopranistka Jennifer Larmore v Praze.

Americká mezzosopranistka Jennifer Larmore v Praze.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz