Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petra Výtvarová se vrací v netypické dvojroli

  15:20aktualizováno  15:20
Byla Markétkou ve Faustovi, Klárkou v Pastýřce putující k dubnu i Ninou Zarečnou v Rackovi. Režisér Vladimír Morávek ji nazval "miláčkem české kritiky".

Petra Výtvarová ve hře Zimní pohádka | foto: Klicperovo divadlo Hradec Králové

Jeho názor v roce 2002 stvrdilo udílení Thálií, kde získala Cenu prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby. Pak - řeklo by se na vrcholu - odešla na mateřskou dovolenou.

Nyní se výrazná herečka Petra Výtvarová do královéhradeckého Klicperova divadla vrátila, zatím jako host, a to do dvojrole. Je Hermionou i Perditou v Shakespearově Zimní pohádce, kterou nastudoval Daniel Špinar. Jak prožívá návrat?

„Měla jsem trochu strach, protože spousta kamarádek odešla na mateřskou a spousta kamarádů do jiných angažmá. Říkala jsem si, jestli tu bude ještě taková partička... Můžu říct, že vůbec nemám pocit,že jsem byla tři roky pryč. Jako bych odešla včera. Dámská šatna sice přijala nové lidi, ale přátelská atmosféra, kterou nám záviděla řada divadel, kde asi byla větší rivalita, zůstala. Je mi tu dobře,“ říká jedenatřicetiletá herečka.

* Po třech letech přestávky máte hned dvojroli...
V této inscenaci má dvojroli řada herců. Představení je postaveno tak, že deset lidí hraje dvacet postav. Herci si hrají na divadlo a převlékají se do různých figur. Pro mě je to zajímavé v tom, že v první půlce hraji matku a v druhé svou dceru.

* Jaká je vaše Hermiona, tedy matka?
Je to královna - hrdá, důstojná, šarmantní dáma, která je v posledním měsíci těhotenství s dcerou Perditou neprávem obviněna z cizoložství. První polovina v sobě nese motiv Othella. Její muž si to nedá vymluvit a žárlivost jej změní na běsnícího tyrana, jenž v návalu vzteku provede strašné věci.

* A Perdita, ve kterou se proměníte v druhé půli?
Je jí šestnáct, takže má v sobě vše, co tento věk přináší. Je výbušnější, impulzivnější, hrozně miluje a hrozně nenávidí. Hermiona dává najevo jen to, co uzná za vhodné, Perdita své city ještě neumí tolik kontrolovat a asi ani neví, proč by měla... Je zajímavé zahrát si v jedné hře matku i naivku.

* Zimní pohádka není typická komedie ani tragédie, badatelé ji řadí mezi romance. Jak ji vidíte vy?
Mám pocit, že je tento kus velmi těžce zařaditelný. Mísí se tam žánry. První půlka odehrávající se na Sicílii je upjatější, stažená dvorskou etiketou i tíživou atmosférou žárlivých domněnek a špatných činů. Druhá je odlehčenější, rozvernější. Mám ráda, když se na jevišti humor nevyrábí, ale v naprosto vážných situacích se začnou shodou okolností dít komické věci nejlíp tak na hraně, že člověk neví, jestli ho to dojímá, nebo jestli se má smát.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz