Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zuska oslaví deset let v Národním festivalem vlastních choreografií

  12:13aktualizováno  12:13
Již deset let stojí Petr Zuska v čele baletu Národního divadla. A právě toto výročí si připomene v retrospektivě vlastních choreografií, které v květnu a červnu pod názvem Petr Zuska Gala X nabídnou všechny tři scény.

Petr Zuska slaví desátou sezonu v Národním divadle festivalem svých choreografií. | foto: Pavel Hejný

Osmnáct Zuskových děl vzniklo v letech 2002–2012 v Česku, ale i v zahraničí. Součástí programu bude ovšem i premiéra nové choreografie Smrt a dívka, kterou tanečník tvořil přímo pro Ballet Monte Carlo.

Petr Zuska Gala X

Choreografie budou uvedeny v pěti komponovaných večerech a jednom večeru s celovečerním titulem, vždy ve trojím uvedení, a sice na všech třech scénách Národního divadla – část se odehraje v historické budově, část ve Stavovském divadle i na Nové scéně.

"Za ta léta jsem dostal hodně dopisů od lidí, kteří se ptají, kdy budeme hrát některé z děl, které už třeba čtyři roky neuvádíme. Nyní je tedy zveme. Diváci budou mít asi již naposledy šanci vidět některé mé starší opusy," uvedl Zuska s tím, že prezentuje nejen svou práci, ale hlavně výkony souboru. Ten podle něj za léta vyrostl a repertoárově i kvalitativně se posunul do evropské dimenze.

"Trochu mne inspiroval choreograf Nacho Duato, který se po dvaceti letech v Madridu loučil, odcházel do Petrohradu do Michailovského divadla. Všude po Madridu visely plakáty Nacho Duato XX. Tehdy jsem si uvědomil, že by nebylo špatné, kdybych měl po deseti letech v Národním divadle jedno X," dodal.

Retrospektiva připomene zhruba devadesát procent Zuskovy práce. "Choreografie na přehlídce sice nenajdete v původních kontextech, ale budou propojeny stylově, aby k sobě ladily žánrově nebo v rámci hudebního podkladu. Z provozního hlediska to nebude šest premiér, ale dvě tři určitě. Nyní jsou v souboru jiní tanečníci než v době, kdy jsme choreografie uváděli, a tudíž je tanečníci musí nastudovat nově," upřesnil autor.

Vybere si skutečně každý. V prvním bloku Gala s mladými (10.–12. května) Zuska v pěti milostných i žertovných dílech zmapuje spolupráci s Taneční konzervatoří a jejím souborem Bohemia Balet. Další tři představení, pojmenovaná Bláznoviny, jsou určena fanouškům hříčky Mariin sen a pracím "mírně vyšinutým", jak jim říká sám choreograf.

Ze Zuskova baletu Mariin sen

Ze Zuskova baletu Mariin sen

Uvedeno bude Sólo pro P. Z. , což představuje celovečerní titul  Brel – Vysockij – Kryl/Sólo pro tři, slavící úspěchy i v evropském kontextu. Lákadlem bloku Cesty a zastavení se stane právě čerstvá novinka Smrt a dívka, komponovaná na Schubertovu a Janáčkovu hudbu.

Večer nazvaný Pocta velkým tónům pak publikum seznámí s většími dramatickými celky, od Mahlerovy 1. věty 1. symfonie D dur, která funguje jako podklad ladného tance vzniklého pro Expo v Číně, až po Stravinského Svěcení jara vytvořeného původně pro baletní soubor v australském Perthu. Festival vyvrcholí Zuskovou láskou k lidové písni – Doteky folklóru provází živá hudba Hradišťanu, Čechomoru a dua Vyšivanka Lada.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz