Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zuska oslaví deset let v Národním festivalem vlastních choreografií

  12:13aktualizováno  12:13
Již deset let stojí Petr Zuska v čele baletu Národního divadla. A právě toto výročí si připomene v retrospektivě vlastních choreografií, které v květnu a červnu pod názvem Petr Zuska Gala X nabídnou všechny tři scény.

Petr Zuska slaví desátou sezonu v Národním divadle festivalem svých choreografií. | foto: Pavel Hejný

Osmnáct Zuskových děl vzniklo v letech 2002–2012 v Česku, ale i v zahraničí. Součástí programu bude ovšem i premiéra nové choreografie Smrt a dívka, kterou tanečník tvořil přímo pro Ballet Monte Carlo.

Petr Zuska Gala X

Choreografie budou uvedeny v pěti komponovaných večerech a jednom večeru s celovečerním titulem, vždy ve trojím uvedení, a sice na všech třech scénách Národního divadla – část se odehraje v historické budově, část ve Stavovském divadle i na Nové scéně.

"Za ta léta jsem dostal hodně dopisů od lidí, kteří se ptají, kdy budeme hrát některé z děl, které už třeba čtyři roky neuvádíme. Nyní je tedy zveme. Diváci budou mít asi již naposledy šanci vidět některé mé starší opusy," uvedl Zuska s tím, že prezentuje nejen svou práci, ale hlavně výkony souboru. Ten podle něj za léta vyrostl a repertoárově i kvalitativně se posunul do evropské dimenze.

"Trochu mne inspiroval choreograf Nacho Duato, který se po dvaceti letech v Madridu loučil, odcházel do Petrohradu do Michailovského divadla. Všude po Madridu visely plakáty Nacho Duato XX. Tehdy jsem si uvědomil, že by nebylo špatné, kdybych měl po deseti letech v Národním divadle jedno X," dodal.

Retrospektiva připomene zhruba devadesát procent Zuskovy práce. "Choreografie na přehlídce sice nenajdete v původních kontextech, ale budou propojeny stylově, aby k sobě ladily žánrově nebo v rámci hudebního podkladu. Z provozního hlediska to nebude šest premiér, ale dvě tři určitě. Nyní jsou v souboru jiní tanečníci než v době, kdy jsme choreografie uváděli, a tudíž je tanečníci musí nastudovat nově," upřesnil autor.

Vybere si skutečně každý. V prvním bloku Gala s mladými (10.–12. května) Zuska v pěti milostných i žertovných dílech zmapuje spolupráci s Taneční konzervatoří a jejím souborem Bohemia Balet. Další tři představení, pojmenovaná Bláznoviny, jsou určena fanouškům hříčky Mariin sen a pracím "mírně vyšinutým", jak jim říká sám choreograf.

Ze Zuskova baletu Mariin sen

Ze Zuskova baletu Mariin sen

Uvedeno bude Sólo pro P. Z. , což představuje celovečerní titul  Brel – Vysockij – Kryl/Sólo pro tři, slavící úspěchy i v evropském kontextu. Lákadlem bloku Cesty a zastavení se stane právě čerstvá novinka Smrt a dívka, komponovaná na Schubertovu a Janáčkovu hudbu.

Večer nazvaný Pocta velkým tónům pak publikum seznámí s většími dramatickými celky, od Mahlerovy 1. věty 1. symfonie D dur, která funguje jako podklad ladného tance vzniklého pro Expo v Číně, až po Stravinského Svěcení jara vytvořeného původně pro baletní soubor v australském Perthu. Festival vyvrcholí Zuskovou láskou k lidové písni – Doteky folklóru provází živá hudba Hradišťanu, Čechomoru a dua Vyšivanka Lada.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz