Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Zelenka režíruje v Dejvickém divadle vlastní hru

  7:07aktualizováno  7:07
Petr Zelenka, scenárista a režisér filmů Mňága - Happy End, Knoflíkáři a nejnověji Rok ďábla, se poprvé pustil na divadelní půdu. Tak dlouho se při výběru titulu probíral dramatickými texty, až jeden sám napsal. Hrdinům jeho hry je přes třicet - stejně jako Zelenkovi a stejně jako členům souboru Dejvického divadla, v jehož zrekonstruovaných prostorách má zítra inscenace premiéru. "Ale nejsou to žádní noví Samotáři," prohlašuje Zelenka o Příbězích obyčejného šílenství s odkazem na snímek, k němuž psal scénář.
Vybral jste si Dejvické divadlo kvůli generační spřízněnosti? Ostatně přední herec Dejvického divadla Ivan Trojan si zahrál v Samotářích.
Ivan tu spolupráci zprostředkoval. Měl jsem drobné nabídky z různých divadel, ale Dejvické divadlo mi bylo nejsympatičtější. Je pravda, že soubor je mi věkově blízký: však jsme také na zralejší postavy museli pozvat hosty - Jiřího Bartošku a Ninu Divíškovou.

Původně jste vlastní hru napsat nechtěl.
Toužil jsem přeložit a režírovat nějakou novinku z angličtiny. Líbilo se mi Fraynovo drama Kodaň, jenže s tím mě předběhli v Liberci. Pak jsem se pokusil o kompilaci z textů Charlese Bukowského, zkoušel jsem ho přepsat a nakonec z toho vznikly Příběhy obyčejného šílenství. Z Bukowského tam mnoho nezbylo, zato přibyly některé motivy, které jsem použil ve filmu Rok ďábla. Například téma výtahové muziky - příjemné, relaxační hudby, která se pouští ve zdvižích luxusních hotelů. V Roku ďábla si vedení hotelu místo reprodukované hudby najímá živého houslistu, v Příběhu obyčejného šílenství Jiří Bartoška hraje skladatele, jemuž za výtahovou hudbu nechtějí proplácet tantiémy. Nejdřív žene hotel k soudu a pak ho zapálí.

Ale to pořád nevíme, o čem ta hra vypráví...
V podtitulu stojí, že jde o příběh člověka, který se rozhodl brát šílenství okolního světa jako inspiraci - a šílenství je tam opravdu hodně. Třeba postava Niny Divíškové skončí v blázinci a mladík, kterého hraje Martin Myšička, se zamiluje do figuríny. Hlavní hrdina nakonec spáchá takovou veselou sebevraždu: zabalí se do balíku a nechá se odeslat na neexistující adresu.

Píše se divadelní hra hůř než filmový scénář?
Psát hru je peklo. Ve filmu jsem zvyklý na rychlé střihy, spoustu postav a střídání prostředí. Divadlo limituje omezeným prostorem.

Jednu z rolí hraje umělecký šéf Dejvického divadla, režisér Miroslav Krobot. Jak se vám jako herec líbí?
Je výtečný, velmi civilní. Obsadit Krobota mě napadlo okamžitě poté, co jsem dostal nabídku v Dejvickém divadle režírovat. On chvíli ze skromnosti váhal, ale já jsem nepochyboval: viděl jsem ho totiž, jak na zkoušce Oblomova skvěle hercům předehrával. Divím se, že jsem první, kdo jeho hereckých schopností využil na jevišti.

Nemluví vám přitom do režie?
Mluví a to je dobře, sám ho k tomu vybízím. Zpočátku jsem byl z hodně věcí rozpačitý, protože v divadelní režii jsem nováček. A Krobot mi moc pomohl.

Filmový režisér Jan Hřebejk u divadla takřka zdomácněl. Také se vám u divadla zalíbilo?
Divadlo je větší pohoda, nezažívám žádné tlaky. Celá inscenace stojí jako jeden natáčecí den. Fascinuje mě také kontinuita divadla: premiérou nic nekončí, naopak představení se usazuje. Na filmu mě děsí, že poslední záchranou natočeného materiálu je střižna - ale pořád pro mě zůstává tím hlavním.

Petr Zelenka
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz