Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Zelenka režíruje v Dejvickém divadle vlastní hru

  7:07aktualizováno  7:07
Petr Zelenka, scenárista a režisér filmů Mňága - Happy End, Knoflíkáři a nejnověji Rok ďábla, se poprvé pustil na divadelní půdu. Tak dlouho se při výběru titulu probíral dramatickými texty, až jeden sám napsal. Hrdinům jeho hry je přes třicet - stejně jako Zelenkovi a stejně jako členům souboru Dejvického divadla, v jehož zrekonstruovaných prostorách má zítra inscenace premiéru. "Ale nejsou to žádní noví Samotáři," prohlašuje Zelenka o Příbězích obyčejného šílenství s odkazem na snímek, k němuž psal scénář.
Vybral jste si Dejvické divadlo kvůli generační spřízněnosti? Ostatně přední herec Dejvického divadla Ivan Trojan si zahrál v Samotářích.
Ivan tu spolupráci zprostředkoval. Měl jsem drobné nabídky z různých divadel, ale Dejvické divadlo mi bylo nejsympatičtější. Je pravda, že soubor je mi věkově blízký: však jsme také na zralejší postavy museli pozvat hosty - Jiřího Bartošku a Ninu Divíškovou.

Původně jste vlastní hru napsat nechtěl.
Toužil jsem přeložit a režírovat nějakou novinku z angličtiny. Líbilo se mi Fraynovo drama Kodaň, jenže s tím mě předběhli v Liberci. Pak jsem se pokusil o kompilaci z textů Charlese Bukowského, zkoušel jsem ho přepsat a nakonec z toho vznikly Příběhy obyčejného šílenství. Z Bukowského tam mnoho nezbylo, zato přibyly některé motivy, které jsem použil ve filmu Rok ďábla. Například téma výtahové muziky - příjemné, relaxační hudby, která se pouští ve zdvižích luxusních hotelů. V Roku ďábla si vedení hotelu místo reprodukované hudby najímá živého houslistu, v Příběhu obyčejného šílenství Jiří Bartoška hraje skladatele, jemuž za výtahovou hudbu nechtějí proplácet tantiémy. Nejdřív žene hotel k soudu a pak ho zapálí.

Ale to pořád nevíme, o čem ta hra vypráví...
V podtitulu stojí, že jde o příběh člověka, který se rozhodl brát šílenství okolního světa jako inspiraci - a šílenství je tam opravdu hodně. Třeba postava Niny Divíškové skončí v blázinci a mladík, kterého hraje Martin Myšička, se zamiluje do figuríny. Hlavní hrdina nakonec spáchá takovou veselou sebevraždu: zabalí se do balíku a nechá se odeslat na neexistující adresu.

Píše se divadelní hra hůř než filmový scénář?
Psát hru je peklo. Ve filmu jsem zvyklý na rychlé střihy, spoustu postav a střídání prostředí. Divadlo limituje omezeným prostorem.

Jednu z rolí hraje umělecký šéf Dejvického divadla, režisér Miroslav Krobot. Jak se vám jako herec líbí?
Je výtečný, velmi civilní. Obsadit Krobota mě napadlo okamžitě poté, co jsem dostal nabídku v Dejvickém divadle režírovat. On chvíli ze skromnosti váhal, ale já jsem nepochyboval: viděl jsem ho totiž, jak na zkoušce Oblomova skvěle hercům předehrával. Divím se, že jsem první, kdo jeho hereckých schopností využil na jevišti.

Nemluví vám přitom do režie?
Mluví a to je dobře, sám ho k tomu vybízím. Zpočátku jsem byl z hodně věcí rozpačitý, protože v divadelní režii jsem nováček. A Krobot mi moc pomohl.

Filmový režisér Jan Hřebejk u divadla takřka zdomácněl. Také se vám u divadla zalíbilo?
Divadlo je větší pohoda, nezažívám žádné tlaky. Celá inscenace stojí jako jeden natáčecí den. Fascinuje mě také kontinuita divadla: premiérou nic nekončí, naopak představení se usazuje. Na filmu mě děsí, že poslední záchranou natočeného materiálu je střižna - ale pořád pro mě zůstává tím hlavním.

Petr Zelenka
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz