Z natáčení filmu Karamazovi

Z natáčení filmu Karamazovi v ocelárně v Hrádku nad Nisou | foto: ČTK

Petr Zelenka natočil Karamazovy v ocelárně

Ruský klasik by žasl, kde skončili jeho Bratři Karamazovi: v ocelárně. Čtyřdílný román o otcovraždě, který Fjodor Michajlovič Dostojevskij psal před téměř sto třiceti lety, dospěl od slavné dramatizace Evalda Schorma přes nynější představení pražského Dejvického divadla až k filmové verzi režiséra Petra Zelenky, která z dejvické podoby vychází. Ale liší se.

"Ta látka podle mě do továrny patří. Připsal jsem k ní jednak příběhy diváků v čele s dělníkem, kterému během představení zemře dítě, jednak rámec festivalu avantgardních divadel v průmyslové zóně, kde soubor zkouší právě Karamazovy. Jde tedy o divadlo ve filmu založené na podobném principu jako v Carmen," vysvětluje tvůrce Knoflíkářů zrod své česko-polské novinky.

"Původně jsem psal scénář pro gdaňské doky, ale točit tam nebylo technicky možné. Hledali jsme marně v Krakově, Katovicích a nakonec jsme našli ideální halu ve výrobně oceli v Hrádku u Rokycan," líčí Zelenka.

Po devatenáct dnů patřila ve dne filmařům, v noci dělníkům. Jeden den se točilo v Polsku, odkud vedle peněžního vkladu a několika herců přišla i část štábu. Lidé, kteří pracují třeba s Romanem Polanským, byli dle Čechů "tiší, přesní, neúnavní".

Nicméně hlavní role ponechal režisér většinou na původním "dejvickém" obsazení nastudovaném Lukášem Hlavicou, jehož výkony chtěl Zelenka zachovat – v čele s Ivanem Trojanem.

"Troufám si říci, že je to dosud nejlepší jeho role. Sám sebe čili Trojana hraje civilně a starého Karamazova s nadsázkou. Ale i David Novotný či Radek Holub v rolích synů, to je vyloženě radostná záležitost," prohlašuje Zelenka.

S klasikem do světa
Kromě toho chválí kameramana Alexandra Šurkalu, díky jehož umu prý Karamazovi "na rozdíl od jiných mých filmů vypadají krásně", a těší se na muziku, kterou píše nositel Oscara za hudbu k filmu Hledání Země Nezemě Jan A. P. Kaczmarek.

Do českých a zřejmě i polských kin vejdou Karamazovi 24. dubna 2008, současně už tvůrci přemýšlejí o zahraničních festivalech.

"Někteří lidé se bojí, že je to příběh pochmurný, vážný a čistě ruský – podle mě však Dostojevskij patří všem, můžou ho dávat klidně třeba v Singapuru. Všichni jsme Karamazovi," cituje Zelenka motto filmu.

"Proč? Protože nenávidíme, milujeme i lžeme jako oni, máme jejich lidské vlastnosti. Náš film je jen sleduje z jiného historického pohledu."

Distribuční společnost Cinemart, která vyšle Karamazovy do kin ve dvaceti kopiích, chystá pro diváky filmovou obměnu tištěných divadelních programů a počítá i se školními projekcemi.

Ale režisér namítá: "Nemyslím, že je to film vhodný pro školy. Je určený dospělým, kteří si už něco odžili a vytvořili si svůj názor. Ovšem právě tenhle typ lidí do kina moc nechodí, takže o to těžší bude je přesvědčit," uvědomuje si Zelenka.