Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Zelenka natočil Dostojevského v továrně

  5:21aktualizováno  5:21
Nejdřív špína, potom chrám, říkají herci o hale, kde vznikl film Karamazovi. Snímek podle klasika F. M. Dostojevského jde do kin 24. dubna.

Z natáčení filmu Karamazovi v ocelárně v Hrádku nad Nisou | foto: ČTK

Vzal slavné představení Dejvického divadla, poslal je na festival do polské tovární haly a připsal k němu drama místního údržbáře, jež se stane součástí zkoušky.

Takhle si režisér Petr Zelenka přizpůsobil velikána Dostojevského; výsledkem je nevšední film Karamazovi, kterému včera tleskali první diváci.

Karamazovi - Ivan TrojanZákladní obsazení zůstalo stejné jako na scéně. Karamazova, jehož vražda se ve hře vyšetřuje, představuje Ivan Trojan, jeho syny David Novotný,  Igor Chmela, Martin Myšička a Radek Holub.

Režisér ani neuvažoval o tom, že by sestavu přeskupil. "Jednak záměrem filmu je zachovat představení z Dejvic, jednak herci by zešíleli, kdyby si museli prohodit role – natolik je mají po sto padesáti reprízách zažité. Radek Holub ani nečetl scénář, takže netušil, že je upravený," líčí Zelenka.

Trailer k filmu Karamazovip>

Hodinu pod sprchou
"Opravdu jsem si text nepřečetl, a taky jsem se hodně divil," přiznává Holub. "Podle zkoušek krásných kostýmů jsem si totiž myslel, že  budeme točit někde na zámku – a najednou jsme se octli v hutích. Ještěže se nikomu nic nestalo, jen Ivan Trojan se tam trochu poranil, ale to on vždycky," žertuje Holub.

Karamazovi - Michaela BadinkováHlavní ženské role mají Lenka Krobotová a Michaela Badinková. "Byl to zprvu šok, ale kontrast obsahu s továrním prostředím mi nakonec připadal vzrušující," vypráví Krobotová.

"Naše první reakce zněly: Fuj, to je špíny! Ale brzy jsme si zvykli, jen jsme se v hotelu každý den hodinu sprchovali – a poslední den jsme se s ocelárnou loučili jako s chrámem," dodává Badinková.

V česko-polském filmu hrají i jejich polští kolegové; jak se tým při natáčení domlouval? "Srbochorvatštinou. Čili jazykem, jenž vznikl míšením polštiny a češtiny," směje se Zelenka. Hudbu napsal a v Los Angeles nahrál oscarový skladatel polského původu Jan A. P. Kaczmarek, Poláci přispěli i grantem a dějištěm příběhu – krakovskou Novou hutí.

KaramazoviZahrál si i papež
Na její půdě čeští hrdinové žertují o Lechu Walesovi, jenž tu v 80. letech promlouval k dělníkům, a místo ikony, již otec Karamazov zpupně poplive, používá Trojan obrázek tamní posvátné legendy Karola Wojtyly.

Nebudou se Poláci zlobit? "Nemyslím. Film tam poběží až na podzim, ale už ho vidělo pár herců z Krakova a nebyli pobouřeni. Poláci jsou inteligentní, navíc Trojan prská mimo papežův obrázek," tvrdí režisér. Ani zatím jediný ruský divák, který Karamazovy viděl, se prý kvůli úpravě národního klasika nezlobí.

Každý divák v kině dostane zdarma ke vstupence útlou publikaci, obdobu divadelního programu, v níž se dočte nejen o dramatizaci Evalda Schorma, z níž představení i film vycházejí.

Karamazovi - Michaela Badinková"Říkáme tomu čtení pro poučenou veřejnost," vysvětluje producent Čestmír Kopecký. "Počítáme s divákem, který ví, kdo byl Dostojevskij, chodí do divadel, má zázemí střední nebo vysoké školy."

Podle Kopeckého tvůrci nehodlají předstírat, že zvou na masovou komedii. "Karamazovi mají vyšší ambice než jenom pobavit. Ale zároveň je jim vlastní vtip – vždyť je přivedl na svět Petr Zelenka," zdůrazňuje producent režiséra, jehož Knoflíkáři či Rok ďábla se stali kultem.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Najdete na iDNES.cz