Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Zelenka natočil Dostojevského v továrně

  5:21aktualizováno  5:21
Nejdřív špína, potom chrám, říkají herci o hale, kde vznikl film Karamazovi. Snímek podle klasika F. M. Dostojevského jde do kin 24. dubna.

Z natáčení filmu Karamazovi v ocelárně v Hrádku nad Nisou | foto: ČTK

Vzal slavné představení Dejvického divadla, poslal je na festival do polské tovární haly a připsal k němu drama místního údržbáře, jež se stane součástí zkoušky.

Takhle si režisér Petr Zelenka přizpůsobil velikána Dostojevského; výsledkem je nevšední film Karamazovi, kterému včera tleskali první diváci.

Karamazovi - Ivan TrojanZákladní obsazení zůstalo stejné jako na scéně. Karamazova, jehož vražda se ve hře vyšetřuje, představuje Ivan Trojan, jeho syny David Novotný,  Igor Chmela, Martin Myšička a Radek Holub.

Režisér ani neuvažoval o tom, že by sestavu přeskupil. "Jednak záměrem filmu je zachovat představení z Dejvic, jednak herci by zešíleli, kdyby si museli prohodit role – natolik je mají po sto padesáti reprízách zažité. Radek Holub ani nečetl scénář, takže netušil, že je upravený," líčí Zelenka.

Trailer k filmu Karamazovip>

Hodinu pod sprchou
"Opravdu jsem si text nepřečetl, a taky jsem se hodně divil," přiznává Holub. "Podle zkoušek krásných kostýmů jsem si totiž myslel, že  budeme točit někde na zámku – a najednou jsme se octli v hutích. Ještěže se nikomu nic nestalo, jen Ivan Trojan se tam trochu poranil, ale to on vždycky," žertuje Holub.

Karamazovi - Michaela BadinkováHlavní ženské role mají Lenka Krobotová a Michaela Badinková. "Byl to zprvu šok, ale kontrast obsahu s továrním prostředím mi nakonec připadal vzrušující," vypráví Krobotová.

"Naše první reakce zněly: Fuj, to je špíny! Ale brzy jsme si zvykli, jen jsme se v hotelu každý den hodinu sprchovali – a poslední den jsme se s ocelárnou loučili jako s chrámem," dodává Badinková.

V česko-polském filmu hrají i jejich polští kolegové; jak se tým při natáčení domlouval? "Srbochorvatštinou. Čili jazykem, jenž vznikl míšením polštiny a češtiny," směje se Zelenka. Hudbu napsal a v Los Angeles nahrál oscarový skladatel polského původu Jan A. P. Kaczmarek, Poláci přispěli i grantem a dějištěm příběhu – krakovskou Novou hutí.

KaramazoviZahrál si i papež
Na její půdě čeští hrdinové žertují o Lechu Walesovi, jenž tu v 80. letech promlouval k dělníkům, a místo ikony, již otec Karamazov zpupně poplive, používá Trojan obrázek tamní posvátné legendy Karola Wojtyly.

Nebudou se Poláci zlobit? "Nemyslím. Film tam poběží až na podzim, ale už ho vidělo pár herců z Krakova a nebyli pobouřeni. Poláci jsou inteligentní, navíc Trojan prská mimo papežův obrázek," tvrdí režisér. Ani zatím jediný ruský divák, který Karamazovy viděl, se prý kvůli úpravě národního klasika nezlobí.

Každý divák v kině dostane zdarma ke vstupence útlou publikaci, obdobu divadelního programu, v níž se dočte nejen o dramatizaci Evalda Schorma, z níž představení i film vycházejí.

Karamazovi - Michaela Badinková"Říkáme tomu čtení pro poučenou veřejnost," vysvětluje producent Čestmír Kopecký. "Počítáme s divákem, který ví, kdo byl Dostojevskij, chodí do divadel, má zázemí střední nebo vysoké školy."

Podle Kopeckého tvůrci nehodlají předstírat, že zvou na masovou komedii. "Karamazovi mají vyšší ambice než jenom pobavit. Ale zároveň je jim vlastní vtip – vždyť je přivedl na svět Petr Zelenka," zdůrazňuje producent režiséra, jehož Knoflíkáři či Rok ďábla se stali kultem.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Najdete na iDNES.cz