Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Zelenka: Kvalita filmů se nezhoršuje, spíš se mění očekávání

  0:01aktualizováno  13:15
Režisér Petr Zelenka přivezl na festival v Karlových Varech vlastního "černého koně". V soutěžní sekci se s ostatními tituly pere nejnovější snímek režiséra Petra Zelenky Karamazovi - s Ivanem Trojanem v čele. "Zrovna jsme si říkali, že nám roste do takového pana Hrušínského," řekl o herci v chatu se čtenáři iDNES.cz.

43. MFFKV - Petr Zelenka - chat se čtenáři iDNES.cz - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (10. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

. ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

Petr Zelenka odpovídal na dotazy čtenářů iDNES.cz

Film, který vznikl z původně divadelního představení Dejvického divadla, natočil Zelenka v produkci Čestmíra Kopeckého. "Moje spolupráce s Petrem se datuje od jeho režijních začátků. Náš poslední film je vlastně pokračováním té volné spolupráce. Tu hodnotím pro sebe a český film jako přínos," říká Kopecký.

Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi.

"Prvním impulzem byla snaha archivovat a nějak zaznamenat představení Dejvického divadla v Praze. Přišlo mi škoda, aby lidé za dvacet let nevěděli, jak krásně hráli Dejvičtí divadlo tenkrát na začátku třetího tisíciletí," podotýká Zelenka.

Čtenáře iDNES.cz zajímalo, zda režisérovi při natáčení filmu pomohly zkušenosti z divadelního prostředí. "Ano. Nebál jsem se divadelního patosu a hlasitosti. Věděl jsem, že film z divadelního prostředí to snese," odpověděl.

Jeden z dotazů se týkal i diskutované kvality české kinematografie. "Podle mě se kvalita nezhoršuje. Spíš se asi mění naše očekávání, která od filmů máme. Začali jsme považovat film tak trochu za výrobek, za který platíme, a chtěli bychom ho reklamovat, protože nás zcela neuspokojil. Ale film není výrobek, nebo není jen výrobek. A vztah mezi filmem a jeho divákem je jedním z nejsložitějších vztahů," reagoval Zelenka.

Zelenku však mají filmoví i divadelní fandové zapsaného hlavně jako scénáristu kultovních Ondříčkových Samotářů, autora Knoflíkářů či ceněného Roku ďábla. A samozřejmě Příběhů obyčejného šílenství.

Ty nejdříve vznikly jako divadelní hra, kterou Zelenka sám nastudoval právě v Dejvickém divadle. Za text získal Cenu Alfréda Radoka a hra byla později nastudována na dalších scénách, například ve Varšavě, Budapešti, Nitře, Lublani a v řadě českých divadel.

Režisér už píše nový scénář. "Ale to hlavní, co dělám, je, že se snažím se nějak zorientovat v současném světě. Znovu se realisticky podívat na možnosti, které mám, na témata, která má cenu zpracovat a na možné spolupracovníky, kteří v takových projektech připadají v úvahu," přiznal.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

Češi jsou divní. Pořád někam spěchají, diví se rwandští akrobati

Rwandští akrobaté, hrdinové dokumentu Cirkus Rwanda, předvedli něco ze svého...

Loni začátkem srpna působil Rosťa Novák hodně unaveně. Ústřední postava Cirku La Putyka totiž právě finišovala přípravy...

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

Najdete na iDNES.cz