Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Zelenka: Kvalita filmů se nezhoršuje, spíš se mění očekávání

  0:01aktualizováno  13:15
Režisér Petr Zelenka přivezl na festival v Karlových Varech vlastního "černého koně". V soutěžní sekci se s ostatními tituly pere nejnovější snímek režiséra Petra Zelenky Karamazovi - s Ivanem Trojanem v čele. "Zrovna jsme si říkali, že nám roste do takového pana Hrušínského," řekl o herci v chatu se čtenáři iDNES.cz.

43. MFFKV - Petr Zelenka - chat se čtenáři iDNES.cz - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (10. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

. ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

Petr Zelenka odpovídal na dotazy čtenářů iDNES.cz

Film, který vznikl z původně divadelního představení Dejvického divadla, natočil Zelenka v produkci Čestmíra Kopeckého. "Moje spolupráce s Petrem se datuje od jeho režijních začátků. Náš poslední film je vlastně pokračováním té volné spolupráce. Tu hodnotím pro sebe a český film jako přínos," říká Kopecký.

Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi.

"Prvním impulzem byla snaha archivovat a nějak zaznamenat představení Dejvického divadla v Praze. Přišlo mi škoda, aby lidé za dvacet let nevěděli, jak krásně hráli Dejvičtí divadlo tenkrát na začátku třetího tisíciletí," podotýká Zelenka.

Čtenáře iDNES.cz zajímalo, zda režisérovi při natáčení filmu pomohly zkušenosti z divadelního prostředí. "Ano. Nebál jsem se divadelního patosu a hlasitosti. Věděl jsem, že film z divadelního prostředí to snese," odpověděl.

Jeden z dotazů se týkal i diskutované kvality české kinematografie. "Podle mě se kvalita nezhoršuje. Spíš se asi mění naše očekávání, která od filmů máme. Začali jsme považovat film tak trochu za výrobek, za který platíme, a chtěli bychom ho reklamovat, protože nás zcela neuspokojil. Ale film není výrobek, nebo není jen výrobek. A vztah mezi filmem a jeho divákem je jedním z nejsložitějších vztahů," reagoval Zelenka.

Zelenku však mají filmoví i divadelní fandové zapsaného hlavně jako scénáristu kultovních Ondříčkových Samotářů, autora Knoflíkářů či ceněného Roku ďábla. A samozřejmě Příběhů obyčejného šílenství.

Ty nejdříve vznikly jako divadelní hra, kterou Zelenka sám nastudoval právě v Dejvickém divadle. Za text získal Cenu Alfréda Radoka a hra byla později nastudována na dalších scénách, například ve Varšavě, Budapešti, Nitře, Lublani a v řadě českých divadel.

Režisér už píše nový scénář. "Ale to hlavní, co dělám, je, že se snažím se nějak zorientovat v současném světě. Znovu se realisticky podívat na možnosti, které mám, na témata, která má cenu zpracovat a na možné spolupracovníky, kteří v takových projektech připadají v úvahu," přiznal.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

Mercedes Třída E 3,0 350d...
Mercedes Třída E 3,0 350d...

r.v. 2017, naj. 16 900 km, diesel
1 339 356 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz