Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Urban neilustroval román o Švejkovi. Jen překreslil film

  14:56aktualizováno  14:56
Několik měsíců avizované nové vydání Haškova Švejka s ilustracemi karikaturisty Petra Urbana se konečně objevilo na pultech. Jak dopadl nevyhlášený souboj Urban v. Lada?

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka Švejka | foto: Nakladatelství XYZ © Petr Urban

Samozřejmě není třeba být přehnaně pietní, nikde není psáno, že klasické ilustrace Josefa Lady jsou závazné pro všechna vydání Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války, co bude svět světem stát. Přesto je na místě si vždy při nějakém pokusu o prolomení "axiomu" (o kterém mluví nakladatel ve svém úvodu) položit otázku, zda právě zvolená forma je tou nejlepší.

. Edice Nesmrtelní

Švejk s ilustracemi Petra Urbana je pilotním projektem, jehož cílem je publikovat klasická díla světové literatury ve spojení s netradičními ilustracemi. Nakladatelství XYZ připravuje v této řadě, nazvané Nesmrtelní, například Tři mušketýry, Gargantuu a Pantagruela či Důmyslného rytíře Dona Quijota de la Mancha.

z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka (ilustrace Petr Urban)Nic proti Urbanovi, jeho humor byl svého času doslova kultovní, byť se v posledních letech stálým opakováním hospodských fórů poněkud vyprázdnil. Ve Slově vydavatele je Urban označen za "osobnost, která svým naturelem přesně odpovídá filozofii Jaroslava Haška". Jenomže společná záliba v prostředí náleven a v pití piva by asi neměla být tím hlavním důvodem k tak zásadní akci.

z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka (ilustrace Petr Urban)

A ještě jednou zacitujme ze Slova vydavatele: "Ať už Švejk vychází anglicky, japonsky, německy nebo třeba řecky, doprovázejí jej na jeho pouti za čtenářem Ladovy charakteristické kresby. Je to však bezpodmínečně nutné? Haškův román přece sestává z mnoha vrstev, vybízí k bezpočtu rozličných interpretací..."

z filmu Dobrý voják ŠvejkA právě tady je hlavní kámen úrazu. Interpretace. Místo oné mnohovrstevnatosti se Urbanův Švejk splaskl na vrstvu jedinou, a to tu, kterou známe ze dvou dílů zfilmovaného románu v režii Karla Steklého: Dobrý voják Švejk (1956) a Poslušně hlásím (1957). A ta je známa tím, že - přes vynikající herecké výkony - představuje nejen nutně zjednodušený (u filmu to jinak nejde), ale místy i značně odlišný výklad Haškova románu.

. Petr Urban nekreslí jenom prasárny

Čtěte kreslířovy odpovědi na dotazy čtenářů

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka ŠvejkaPetr Urban vycházel nejen z podob filmových představitelů (samotný Švejk sice přesným obrazem Rudolfa Hrušínského není, zato Bretschneider i poručík Dub jako by z oka vypadli Františku Filipovskému, feldkurát Katz Miloši Kopeckému, generálmajor von Schwarzburg Miloši Nedbalovi, Baloun Milanu Nedělovi ad.), ale především z filmových záběrů, které vlastně "překreslil" a přidal jim i komiksové bubliny s důvěrně známými "hláškami".

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka ŠvejkaScén, které se ve filmu neobjevily, je v knize ilustrováno minimum. A protože některé dlouhé pasáže románu Karel Steklý přeskočil, nakladatelství muselo Urbanovy ilustrace rovnoměrně "rozházet" po celé knize, takže se například hned několik obrázků z vděčné pasáže o budějovické anabázi objevuje o desítky stran dál v kapitole Švejkovy příběhy v Királyhidě.

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka ŠvejkaSkoro to vypadá, že Petr Urban před zadáním úkolu Švejka vůbec nečetl, jen shlédl oba Steklého filmy a na jejich základě dodal sadu obrázků. Ty jsou samy o sobě jistě povedené, většinou dobře vybrané, vtipné. Jejich problémem je, že autor do nich vložil tak málo vlastní tvůrčí invence a ve snaze odpoutat se od zažitého Ladova vzoru si možná ani nevšiml, že je ve vleku daleko silnějším, filmovém.

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
ilustroval Petr Urban
vyd. Nakladatelství XYZ, 664 stran

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Najdete na iDNES.cz