Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Urban neilustroval román o Švejkovi. Jen překreslil film

  14:56aktualizováno  14:56
Několik měsíců avizované nové vydání Haškova Švejka s ilustracemi karikaturisty Petra Urbana se konečně objevilo na pultech. Jak dopadl nevyhlášený souboj Urban v. Lada?

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka Švejka | foto: Nakladatelství XYZ © Petr Urban

Samozřejmě není třeba být přehnaně pietní, nikde není psáno, že klasické ilustrace Josefa Lady jsou závazné pro všechna vydání Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války, co bude svět světem stát. Přesto je na místě si vždy při nějakém pokusu o prolomení "axiomu" (o kterém mluví nakladatel ve svém úvodu) položit otázku, zda právě zvolená forma je tou nejlepší.

. Edice Nesmrtelní

Švejk s ilustracemi Petra Urbana je pilotním projektem, jehož cílem je publikovat klasická díla světové literatury ve spojení s netradičními ilustracemi. Nakladatelství XYZ připravuje v této řadě, nazvané Nesmrtelní, například Tři mušketýry, Gargantuu a Pantagruela či Důmyslného rytíře Dona Quijota de la Mancha.

z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka (ilustrace Petr Urban)Nic proti Urbanovi, jeho humor byl svého času doslova kultovní, byť se v posledních letech stálým opakováním hospodských fórů poněkud vyprázdnil. Ve Slově vydavatele je Urban označen za "osobnost, která svým naturelem přesně odpovídá filozofii Jaroslava Haška". Jenomže společná záliba v prostředí náleven a v pití piva by asi neměla být tím hlavním důvodem k tak zásadní akci.

z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka (ilustrace Petr Urban)

A ještě jednou zacitujme ze Slova vydavatele: "Ať už Švejk vychází anglicky, japonsky, německy nebo třeba řecky, doprovázejí jej na jeho pouti za čtenářem Ladovy charakteristické kresby. Je to však bezpodmínečně nutné? Haškův román přece sestává z mnoha vrstev, vybízí k bezpočtu rozličných interpretací..."

z filmu Dobrý voják ŠvejkA právě tady je hlavní kámen úrazu. Interpretace. Místo oné mnohovrstevnatosti se Urbanův Švejk splaskl na vrstvu jedinou, a to tu, kterou známe ze dvou dílů zfilmovaného románu v režii Karla Steklého: Dobrý voják Švejk (1956) a Poslušně hlásím (1957). A ta je známa tím, že - přes vynikající herecké výkony - představuje nejen nutně zjednodušený (u filmu to jinak nejde), ale místy i značně odlišný výklad Haškova románu.

. Petr Urban nekreslí jenom prasárny

Čtěte kreslířovy odpovědi na dotazy čtenářů

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka ŠvejkaPetr Urban vycházel nejen z podob filmových představitelů (samotný Švejk sice přesným obrazem Rudolfa Hrušínského není, zato Bretschneider i poručík Dub jako by z oka vypadli Františku Filipovskému, feldkurát Katz Miloši Kopeckému, generálmajor von Schwarzburg Miloši Nedbalovi, Baloun Milanu Nedělovi ad.), ale především z filmových záběrů, které vlastně "překreslil" a přidal jim i komiksové bubliny s důvěrně známými "hláškami".

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka ŠvejkaScén, které se ve filmu neobjevily, je v knize ilustrováno minimum. A protože některé dlouhé pasáže románu Karel Steklý přeskočil, nakladatelství muselo Urbanovy ilustrace rovnoměrně "rozházet" po celé knize, takže se například hned několik obrázků z vděčné pasáže o budějovické anabázi objevuje o desítky stran dál v kapitole Švejkovy příběhy v Királyhidě.

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka ŠvejkaSkoro to vypadá, že Petr Urban před zadáním úkolu Švejka vůbec nečetl, jen shlédl oba Steklého filmy a na jejich základě dodal sadu obrázků. Ty jsou samy o sobě jistě povedené, většinou dobře vybrané, vtipné. Jejich problémem je, že autor do nich vložil tak málo vlastní tvůrčí invence a ve snaze odpoutat se od zažitého Ladova vzoru si možná ani nevšiml, že je ve vleku daleko silnějším, filmovém.

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
ilustroval Petr Urban
vyd. Nakladatelství XYZ, 664 stran

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz