Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Skoumal je „českej tajnej svatej“

  14:34aktualizováno  14:34
Skladatel Petr Skoumal oslaví letos v březnu 70. narozeniny. Vydavatelství Indies MG Records koncem loňského roku připravilo trojalbovou kompilaci Skoumalovy písničkové tvorby s názvem 52+2.

Petr Skoumal | foto: Karel Prokeš

Formát tří kompaktních disků vypadá na první pohled až bombasticky. Přesto je neuvěřitelné, že zachycuje de facto jedinou výseč Skoumalovy tvorby, paradoxně tu běžnému spotřebiteli asi nejméně známou.

Základem trojalba je totiž pět alb, na nichž se Skoumal představuje jako "písničkář pro dospělé", tedy desky ...se nezblázni (1989), Poločas rozpadu (1990), Hotelový pokoje (1994), Březen (1999) a Nebo cibule (2006). Doplňují je písničky, které Skoumal napsal pro rockové zpěváky Michala Prokopa a Vladimíra Mišíka, mezi jejichž "dvorní" autory už dlouhá léta patří.

Co na albu nenajdeme
Zajímavé je uvědomit si, co kompilace pomíjí, resp. kterými oblastmi Skoumalovy tvorby se programově nezabývá. Skoumal se poprvé proslavil jako člen "kabaretní" dvojice s Janem Vodňanským. Na kompilaci najdeme sice pár Vodňanského textů, ty ale nepocházejí z "klasické" spolupráce dua, nýbrž ze společného dětského alba Pro děti od pěti (2000).

To jsou také jediné Skoumalovy dětské písničky, které na trojalbu najdeme - přitom autor zejména v první polovině 90. let v souvislosti s veleúspěšným albem Kdyby prase mělo křídla platil bezmála za "objevitele" nového přístupu k psaní pro děti.

K tomu, aby jeho hudba lahodila dětskému uchu, ovšem Skoumal dospíval už dlouhá léta předtím, a to jako skladatel hudby k řadě populárních večerníčků (Bob a Bobek, Maxipes Fík, A je to atd.).

Neméně výrazná je i Skoumalova hudba scénická a filmová. Spolupracoval s Divadlem Járy Cimrmana, napsal hudbu ke všem třem "cimrmanovským" filmům (Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný, Nejistá sezóna) i k řadě dalších slavných snímků (např. Přijela k nám pouť, Trhák, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Indiánské léto).

Písničkář s mašinkami
To, po čem se můžeme spolu se Skoumalem prostřednictvím alba ohlédnout, je ovšem samo o sobě úctyhodné a především velmi kompaktní. Přestože jako skladatel "bere, kde se dá" počínaje jazzem přes šanson, irskou lidovku, folk až po rock, jeho skladatelský rukopis je - bez vykrádání sebe sama - snadno rozpoznatelný, jeho ležérní interpretace je stabilně okouzlující a důraz na kvalitu textů zcela zásadní.

V této oblasti je Skoumal zčásti soběstačný - a některé jeho texty patří k těm nejlepším nejen na tomto trojalbu, ale také v generačně relevantních souvislostech. Pokud už Skoumal nezhudebňuje sám sebe, sahá především k tvorbě básníků: Jiřího Dědečka, Ivana Wernische, Pavla Šruta, Jana Buriana, ale i Ivana Blatného či Josefa Kainara.

Muzikantská "parta", se kterou Skoumal spolupracuje, je po léta neměnná, jedná se vesměs o hudebníky kolem Prokopova Framusu či Mišíkových ETC... (ve kterých ostatně sám Skoumal krátkou dobu jako klávesista aktivně působil). Velká část hudebního podkladu ovšem vzniká ve Skoumalově studiu za využití nejrůznějších klávesových a elektronických nástrojů. I to ke Skoumalovi patří.

Svého času bylo ve vztahu k tomuto tvůrci často užíváno klišé, že "Skoumal umí polidštit i syntezátory". To je do značné míry pravda, i když z dnešního pohledu asi přece jen uznáme, že třeba jedna z největších perel jeho repertoáru, swingovka Starej pán, by mnohem lépe zněla třeba jen s klavírem nebo malým jazzovým kombem. To jsou ale detaily, které v souvislosti vzpomínkového nosiče není třeba zvláště rozebírat.

Trojalbum 52+2 každopádně vypovídá velmi přesvědčivě o tom, jak velkou písničkářskou osobností Petr Skoumal je. Jistá část českých hudebních publicistů používá pro umělce, kteří nepatří k hlavnímu proudu, ale přesto jejich význam předčí většinu mediálně preferovaných superhvězd, termín "tajnej svatej". Snad k nikomu jinému na české scéně tohle čestné označení nesedí víc než k Petru Skoumalovi.

Petr Skoumal: 52+2
Indies MG Records, čas 74:46+77:37+58:19
Hodnocení iDNES.cz: 80%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz