Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Tenora uvěznil sníh, koncert však skončil dobře. Ponaučením

  16:52aktualizováno  16:52
Galakoncerty operních hvězd stojí a padají s osobním charismatem pozvaného zpěváka či pozvané zpěvačky. Ostatně z jakého jiného důvodu poslouchat árie, které se v programech beztak stále opakují a navíc jsou vytržené z dramatického kontextu?

Angel Joy Blueová, Petr Nekoranec a Maria Agrestaová na koncertě v Obecním domě | foto: Petr Dyrc

Tato otázka mohla vyvstat i během úterního večera v Obecním domě, který byl součástí koncertního cyklu pořádaného agenturou Nachtigall Artists. Ta původně vsadila na spojení předního amerického tenora Stephena Costella a dvou mladých sopranistek, jejichž jména nelze považovat vyloženě za hvězdná, které se však v posledních letech začínají pohybovat ve světové „první lize“. Název koncertu Questa o Quella? odkazoval na árii přelétavého Vévody z Verdiho Rigoletta.

Tenoristu však bohužel uvěznila v New Yorku sněhová bouře, a tak místo něj zaskočil mladý český pěvec Petr Nekoranec, v současnosti člen operního studia při Bavorské státní opeře v Mnichově.

Questa o Quella?

Petr Nekoranec, Maria Agrestaová, Angel Joy Blueová

PKF - Prague Philharmonia, dirigent Francesco Ivan Ciampa

Hodnocení­: 65 %

Teprve třiadvacetiletému tenoristovi ale neprospělo, že program zůstal - až na jednu vypuštěnou scénu z La traviaty – beze změny. Byl zkrátka ušit pro jiného, zralejšího pěvce, kdežto Nekoranec je „teprve“ student, který při jiných příležitostech předvedl, že umí krásně zazpívat třeba italské kanzonety, a kterého by člověk rád slyšel přednášet Mozartovy árie s jejich prostou citovostí. Verdiho a Pucciniho árie ale patří do jiného světa.

Samozřejmě jsou ještě těžší role než Rudolf z Pucciniho Bohémy, ale právě v ukázkách z této opery se ukazovaly současné limity mladičkého zpěváka, především úzký a slabý zvuk a matná barva. O něco lépe mu zněl Alfred z La traviaty a Vévoda z Rigoletta, ale než do nich bude schopný vložit všechnu nezbytnou energii, uplyne ještě hodně času. Proč spěchat.

Zazpívali i West Side Story

Z obou pěvkyň působila bezprostředněji Američanka Angel Joy Blueová, která na sebe před několika lety upozornila v soutěži Plácida Dominga Operalia. Majitelka sytého barevného hlasu kromě Mimi z Bohémy zazpívala půvabně a s pečlivou češtinou i Rusalčinu árii o měsíčku z Dvořákovy opery.

Italka Maria Agrestaová vedle ní zanechala chladnější, i když ne vyloženě špatný dojem. Svůj silný hlas umí zkrotit do piana, což předvedla v árii Violety z La traviaty i ve slavné árii Casta diva z Belliniho Normy, ale bylo to spíš mechanické zesilování a zeslabování, opájení se zvukem, které z obsahu tolik nesdělovalo. V přídavcích si obě dámy s tenoristou zanotovaly Tonight z West Side Story a přípitek z Verdiho La traviaty. Tradičně dobrý doprovod poskytla PKF - Prague Philharmonia, kterou řídil Francesco Ivan Ciampa.

Tento koncert nebyl v pravém slova smyslu hvězdný. Co tedy přinesl? Pro někoho prostě zábavu vrcholící rautem. Pro někoho možná zjištění, že máme nadaného mladého tenora, který ale nesmí svou kariéru uspěchat, nechce-li přijít o hlas. A že dvě zpěvačky by v souboru Národního divadla, kde se často zpívá čítankově špatně, svou úrovní zářily. Toto cenné, i když nijak nové ponaučení lze svým způsobem považovat za dobrý konec.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Další z rubriky

GLOSA: „Velký třesk“ v Dvořákově síni. Jak tenor s basem stvořili svět

Dirigent Emmanuel Villaume a sólisté (zleva) Paul Groves, Simona Šaturová a...

Orchestr PKF–Prague Philharmonia připravil na sobotní večer v Rudolfinu Haydnovo Stvoření, jedno z nejpůsobivějších...

V opeře dnes musíme ovládat i motorovou pilu, přibližuje Štefan Margita

Záběr z opery Billy Bud

Štefan Margita zpívá na největších scénách, ale počítá s tím, že za pár let kariéru ukončí. „Nechci, aby mě diváci na...

RECENZE: Satriani sází na energii s pomocí Redhotů a Deep Purple

Kytarista Joe Satriani koncertoval v pražské T-Mobile Areně

Žánr instrumentálek už se v dnešní rockové muzice moc nenosí, naštěstí tu však stále je Joe Satriani, který jej udržuje...

Najdete na iDNES.cz