Doporučujeme

Russell Crowe ve filmu Dobrý ročník

Russell Crowe ve filmu Dobrý ročník | foto: Bontonfilm

Brit, kterému učarovala Francie. Vycházejí tři příběhy z Provence

  • 0
Nakladatelství Argo vydalo pohodové knihy o vůni levandule a francouzského vína, které proslavily spisovatele Petera Maylea. Napsal je dřív než Dobrý ročník, podle kterého natočil Ridley Scott slavný film.

Bez nějaké větší reklamy se jaksi mimochodem vyhouply mezi nejprodávanější tituly, přestože od jejich vydání v originále uplynula už dvě desetiletí.

Obálka knihy Rok v Provenci

Začalo to poměrně nevinně: reklamní textař a spisovatel Peter Mayle koupil dům v Provence v městečku Ménerbes. Moře na dohled, úpatí hor, zkrátka idyla. Napsal brožovanou kroniku o jednom roce na slunném místě a stal se rázem jedním z nejprodávanějších autorů nejen ve Francii, ale hlavně v Británii. Milion prodaných výtisků cestovatelského deníku Rok v Provence znamenal mimo jiné i pošťouchnutí právě pro Brity, aby se začali zajímat o bydlení ve Francii. "Pro britskou střední třídu byl Rok v Provence názorným splněním romantického snu o prázdninovém domově," vysvětluje John Crace z The Guardian.

Jenomže v tu chvíli už Mayle Provence opouštěl. Před davy fanoušků, kteří chtěli vidět jeho domek, se rozhodl utéct do New Yorku. Přesto se do Ménerbes vrací. Rok v Provence má několik pokračování, česky teď vyšly i Znovu Provence a Navždy Provence.

Obálka knihy Znovu Provence

Mayle založil i tradici, které se chytla řada napodobitelů. Podobně dobře se prodává třeba i Španělsko od Chrise Stewarta. Česky ještě nevyšlo, ale příběh je podobně přitažlivý: zakládající člen kapely Genesis se zbláznil do Andalusie a farmaření a vyměnil paličky od bubnů za rýč a motyku, o čemž neváhal napsat už tři knihy.

Mayle chtěl původně v Provence napsat román, jenomže v novém domě i kolem něho bylo pořád co dělat. "Tak uplynuly tři měsíce, pak šest měsíců. Nakonec jsem napsal agentovi hodně dlouhý dopis, v němž jsem mu vysvětlil, čemu všemu jsem se musel věnovat a proč jsem se nemohl pustit do psaní. A on mi odepsal, že kdybych dodal podobně laděných dvě stě stran, stálo by to za vydání," vzpomínal Mayle v Guardianu. Kniha vyšla v pouhých třech tisících kopií a autor prý počítal s tím, že si neprodanou hromadu výtisků odkoupí a jako levné dárky je rozdá známým k Vánocům.

Obálka knihy Provence navždy

Jenomže to se spletl. "Že je to úspěch, mi došlo ve chvíli, kdy se u mě na zahradě objevila jakási Japonka, která tvrdila, že můj dům je součástí oficiálního průvodce po Provence," dodává autor. Francouzi ho nejprve milovali proto, že jim pozvedl cestovní ruch. "Jenomže pak to došlo tak daleko, že jsem byl vinen i přemírou německy mluvících turistů v místním pekařství," uzavírá Mayle.