Skotský spisovatel Peter May

Skotský spisovatel Peter May | foto: archiv autora

Až v důchodu budu snad psát svobodně, říká autor krimi Peter May

  • 0
Rodné Skotsko je v jeho podání tajemné a fascinující, skoro tolik, že by romány Petera Maye mohly postrádat kriminální linku a soustředit se jen na místní zvláštnosti. „Jenže jsem lapen v detektivním žánru. Ale jestli jednou půjdu do důchodu, chci psát svobodně, bez nakladatelských tlaků,“ říká May.

Do Česka přijel na Měsíc autorského čtení, turné zahájil úterním vystoupením v Brně, ve čtvrtek večer čte v Ostravě.

Kdy vyjde další May

podzim 2014:

Šachové figurky, poslední část Lewis trilogy

jaro 2015:

- začne šestidílná série Čínských thrillerů s čínským komisařem Lim Yanem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou, první díl se jmenuje Firemaker, český název bude pravěpodobně Žhář

- souběžně vyjde i první díl Enzo files, rovněž šestidílné série, nazvaný Extraordinary People, tedy Neobyčejní lidé

- nakladatelství Host koupilo i práva na román mimo série nazvaný Entry Island, ten vyjde během příštího roku

Díky nakladatelství Host známe zatím jeho hrdinu Fina z takzvané Lewis Trilogy, jejíž první dva díly vyšly pod jménem Skála a Muž z ostrova Lewis. Za Skálu má May několik prestižních ocenění. Paradoxně se však kniha nejprve objevila ve Francii, kde May nyní žije, britský nakladatel ji předtím odmítl. Ceny od kritiků autora nezajímají tolik jako reakce čtenářů. „Ve Francii existuje Cezam, největší čtenářská cena na světě. Udělují ji obyčejní pracující lidé sdružení do podobných skupin, jako jsou odbory, při nichž mají své čtenářské kroužky,“ líčí autor. Ocenění udělují zaměstnanci za pětadvacet regionů - a v jednadvaceti z nich zvítězila právě Mayova detektivka o skotských kořenech.

Mayovy knihy do čtečky i sluchátek

Stáhněte si e-knihy Petera Maye do vaší čtečky.
Ještě napínavější čtení zažijete u jeho audioknih Skála a Muž z ostrova.

„Skotsko je specifický kout Evropy. Na severozápadních ostrovech se mluvilo gaelsky, pak byl jazyk jako hlavní nositel kultury vytlačován. Děti se v prvních třídách násilně přeučovaly, nesměly gaelsky mluvit. Až po roce 1990 začala vláda podporovat návrat k původnímu jazyku, bohužel příliš pozdě. Dnes jím mluví jen dvě procenta populace.“

Podobně jako většina mladých lidí ze severních ostrovů, i hrdina Fin se snaží co nejdřív odejít a vymanit se ze sevření tradic i silné víry. „Aby se pak po letech vrátil domů a zjistil, že tahle pouta nelze úplně zpřetrhat,“ uzavírá.

Host chystá na podzim poslední díl trilogie nazvaný Šachové figurky, na příští rok paralelně dvě další Mayovy série Enzo files a Čínské thrillery, obě mají po šesti dílech.