Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peter Gabriel zveřejnil výsledky skvělých hudebních mejdanů

  12:38aktualizováno  12:38
Album Big Blue Ball je krásným příkladem toho, jak smysluplně využít možnosti neomezeného pobytu ve studiu. Kolekce jedenácti "příležitostných" nahrávek se sice bude prodávat hlavně na jméno Petera Gabriela, hlavních podílníků je ale mnohem víc.

Peter Gabriel | foto: Profimedia.cz

Album je sestřihem zajímavých výsledků takzvaných Recording Weeks, tedy "týdnů nahrávání", v letech 1991, 1992 a 1995, kdy Peter Gabriel a druhý producent Karl Wallinger (World Party, Waterboys) sezvali do proslaveného britského studia Real World (náležejícího samozřejmě stejnojmennému vydavatelství, vlastněnému právě Gabrielem) spoustu hudebníků z celého světa, aby se během týdne v průběhu 24 hodin denně pokusili vytvořit něco, co by za jiných okolností vůbec nemělo šanci vzniknout.

Jedenáct vybraných nahrávek, z nichž některé jsou podle bookletu vlastně fragmenty daleko delších jamsessionů, lze rozdělit do dvou kategorií, přičemž je třeba vytknout před závorku, že prakticky všechny z obou skupin spojuje velmi příjemná atmosféra a všeobecně citelný tvůrčí duch, který zjevně ve studiu vládl.

Peter GabrielPrvní kategorie jsou nahrávky, které jsou typické pro hlavního interpreta, bez ohledu na to, jací další hudebníci se na nich podílejí. Tak můžeme mluvit třeba hned o úvodní skladbě Whole Thing, která přináší přímo čítankovou ukázku chytrého gabrielovského popu (což se pak opakuje i v písni Exit Through You).

Natacha AtlasDo stejné kategorie patří i píseň Habibe, takto nahrávka, na níž se Natacha Atlas sešla se zvukově převládajícím smyčcovým The Hossam Ramzy Egyptian Ensemble - a výsledkem je skladba, která by se od minuty mohla stát součástí některého ze zpěvaččiných alb.

Vernon ReidTypický naleštěný elektronický sound starých Deep Forest převálcoval nahrávku Altus Silva, byť se na ní kromě protagonistů souboru Erika Mouqueta a Michela Sancheze podílí mimořádná společnost v čele s irským zpěvákem Iarlou Ó Lionáirdem a americkým kytarovým experimentátorem Vernonem Reidem (Living Colour).

Papa WembaDruhá kategorie, samozřejmě ta exkluzivnější, pokrývá nahrávky, na nichž se představitelé různých hudebních světů nejen sešli, ale také vytvořili zajímavý mix. V tomto smyslu je bezesporu nejvýznamnější nahrávkou Shadow, kde legendární africký zpěvák Papa Wemba neuvěřitelně životně komunikuje s flamenco kytaristou Juanem Caňizaresem. "Je to spojení pocházející přímo z nebe," praví se v bookletu - a to nelze než podepsat.

Sinéad O’Connor Další z fantastických okamžiků alba, zachycením opravdu posvěcené inspirace, je skladba Everything Comes From You, v níž exceluje Sinéad O´Connor spolu s čínským flétnistou Guo Yuem a dalšími hudebníky - skvěle vygradovaná, až litanická skladba posluchače doslova hypnotizuje, což mají na svědomí zejména zmnožené vokály (s dodatečně přitočenými party uzbecké zpěvačky Sevary Nazarkhan).

Billy CobhamVelký mazec přichází i v Burn You up, Burn You Down, další "gabrielovce", postavené na vyloženě tanečním a rytmicky nakažlivém groovu, neseném nikým menším než Billym Cobhamem na bicí a zdvojenou basou Jah Wobble-Wendy Melvoin, přičemž kytarové party si rozdělili další mistři Justin Adams a David Rhodes. O backvokály se pak postarali slovutní gospel-bluesmani The Holmes Brothers. Sestava jak víno!

Vlastně každá z jedenácti nahrávek by si zasloužila samostatné vyzdvižení, všechny jsou jistě nadprůměrné a záleží jen na osobním vkusu každého posluchače, která bude jeho srdci bližší a nad kterou bude "jen" uznale pokyvovat hlavou. Každopádně je Big Blue Ball dobrým precedentem - nelze se zbavit pocitu, že Gabrielovy studiové archivy musejí podobných pokladů obsahovat další desítky a stovky minut. Dočkáme se pokračování?

Různí: Big Blue Ball
vyd. Real World/Indies Scope, čas 59:13
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

RECENZE: Něžná noc napodruhé míchá rock i country. Tak se věci mají

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Tichá dohoda (Blanka Šrůmová)

První deska Něžné noci Neměj strach z roku 2016 se dočkala nominace na Anděla v rockové kategorii a v rámci žánru byla...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Najdete na iDNES.cz