Pervitinoví průkopníci viděli film, který je o nich. Pusťte ho dětem, vzkazují

  • 3
"Jsem rád, že jsem to nemusel prožít – jen zahrát," říká představitel hlavní role v "pervitinovém filmu" PIKO Rosťa Novák, který v úterý film viděl spolu se svým reálným předobrazem, Pavlem Gregorem. Snímek jde do kin 11. listopadu.

U filmu se zpravidla vše točí kolem herců; v úterý tomu však bylo jinak.
Snímek PIKO, který líčí skutečné osudy lidí spojené pervitinem, poprvé viděli ti, o nichž vypráví.

Hlavní postava Pavel Gregor, jeden z prvních "vařičů" a uživatelů drogy, nyní terapeut, kterého představuje Rosťa Novák. Gregorův protipól a zároveň přítel Zdeněk Zavázal zvaný Fífa, bývalý policista z protidrogové centrály, jehož ztělesnil Miloslav König. A Dan Horyna, kdysi na droze závislý frontman kapely Vitacit, nyní též terapeut, kterého ve filmu ztvárnil Štěpán Benoni.

Vývozní artikl

S filmem, jenž 4. listopadu zahájí předpremiérové turné a týden nato vstoupí do kin včetně představení pro školy, byli všichni spokojeni. "Je to pro mě nostalgická vzpomínka, líbí se mi, i když König je trochu romantičtější než já," míní Zavázal, který před šesti lety od policie odešel.

Z natáčení filmu PIKOZ natáčení filmu PIKO

"Mně se PIKO taky líbí, z mého života obsahuje víc intimností, než bych si představoval, ale Rosťa Novák mě hraje fantasticky – jako bych se viděl," přidal se Gregor, podle nějž "pár nepřesností tu není na závadu". Na to Novák opáčil, jak je šťastný, že osud své postavy "nemusel prožít – jen zahrát." Ani Horyna se nebouřil: "Ač je to třicet let života ve zkratce, našel bych se tu. Hrát mě není jednoduché, ale Benoni to zvládl skvěle."

Společně potom uvažovali, jak PIKO může zapůsobit na děti. Podle Gregora je film únosný tak pro patnáctileté, ostatní by šli s věkovou přístupností dolů.

Z natáčení filmu PIKO

"Viděl jsem umírat dvanáctileté narkomanky," připomíná Zavázal a Horyna souhlasí. "Dnešní děti potkávají podněty, které my jsme řešili až ve dvaceti," říká bývalý rocker.

Koprodukční ČT hodlá PIKO vysílat od osmi hodin večer, tedy bez omezení kvůli ochraně mládeže, distribuční společnost Falcon stanovila přístupnost od dvanácti let a producent snímku David Prudký by ji neváhal ještě snížit: "Drogy se dnes objevují už na základní škole."

Zároveň však společně s režisérem Tomášem Řehořkem zdůrazňuje, že rozhodně nejde o film výchovný: "Chtěli jsme zaznamenat příběh lidí z počátků drogy, jež se stala českým vývozním artiklem."

Díky Pavlu Melounkovi

Film je věnován památce autora námětu a společníka Prudkého, producenta Pavla Melounka, který 1. září zemřel. "Zprvu jsme mluvili o krátkém dokumentu," vzpomíná Zavázal na nápad, jenž pak přerostl v hrané drama za téměř sedm milionů korun.

Reportáž z natáčení v Bohnicích

Na otázku, zda prozradil filmařům vše, odpovídá: "Něco nejde zveřejnit z právního hlediska. A zbytek zůstal třináctou komnatou mezi mnou a Melounkem."