Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penn si zapálil a rebelsky zahájil festival v Cannes

  0:01aktualizováno  0:01
Herec a režisér Sean Penn, který usedl v Cannes v čele festivalové poroty, na zahájení kritizoval nejen amerického prezidenta Bushe, ale i protikuřácké kampaně.

Cannes 2008 - Sean Penn s cigaretou - ze zahájení 61. ročníku filmového festivalu (14. května 2008) | foto: Reuters

Je tomu právě čtyřicet let, co festival v Cannes skončil dříve, než začal; z iniciativy filmařů-bouřliváků, z nichž někteří, jako François Truffaut, už opustili tento svět.

Dnes již nevládne chuť festival rozbíjet či pochybovat o jeho právu na existenci, naopak se k němu upírají oči mladých tvůrců, jejichž vzestup může odstartovat.

To však neznamená, že letošní 61. ročník nemá co dělat s politikou. Naopak hned na úvodním setkání s porotou si její předseda Sean Penn neodpustil ostrý výpad proti politice George Bushe.

Dále americký herec a režisér prohlásil, že vedle estetických kvalit filmů bude porota hodnotit i to, zda si jejich autoři uvědomují realitu, v níž žijí a tvoří. Svůj rebelantský postoj vůči aktům nesvobody Penn vyjádřil i odsudkem protikuřáckých kampaní, načež si ostentativně zapálil.

Ale slavnostní zahájení už se neslo v tradičním duchu. Davy u legendárního schodiště festivalového paláce vykřikovaly jména přijíždějících hvězd a reportéři rychle zaznamenávali jejich toalety a šperky.

Ačkoli čtvrtý díl Indiany Jonese ovládne plátno až v neděli, jeho hrdinka Cate Blanchettová si nedala ujít příležitost ukázat se na červeném koberci už první den, v nadýchané růžové róbě od Armaniho a náušnicích od Choparda.

Komedií poskrovnu
Hvězdou úvodního večera však byla Julianne Moore, jejíž rusé vlasy kontrastovaly se žlutými šaty; vzápětí se totiž představila též na plátně. V zahajovacím soutěžním filmu Slepota je herečka blond a prochází dějem oblečena velice podomácku, ke konci spíše už v hadrech.

Ve snímku, jejž natočil brazilský tvůrce Města bohů Fernando Meirelles podle románu nositele Nobelovy ceny za literaturu Josého Saramaga, zosobňuje jedinou vidoucí mezi lidmi postupně stiženými náhlou slepotou. V metaforickém příběhu jde o zneužití moci, násilí, rozklad morálních hodnot v izolovaném lidském společenství, kde právě hereččina ústřední postava zůstává nositelkou humanity.

Některým se film líbil, jiní poukazovali na to, že obdobných parabol o hrozící zkáze civilizace už jsme viděli více, a lepších. Nicméně režisérovi nelze upřít, že se snaží ukázat slepce nikoli zvnějšku, nýbrž vcítit se do nich a vnímat realitu jejich nevidoucíma očima.

Zato jednoznačně kladně byl přijat izraelský Valčík s Baširem, jehož tvůrce Ari Folman zvolil pro cestu do hlubin vlastních vzpomínek na válku v Libanonu z počátku 80. let neobvyklou formu animovaného dokumentu. Plně se osvědčila.

Nesmyslnost a krutost situace, kdy se autor a jeho přátelé coby sotva dvacetiletí účastní bojů, aniž vědí, na koho střílejí a kdo střílí na ně, je kombinací různých animačních technik vyjádřena velmi realisticky a působivě. Závěrečné dokumentární záběry masakru v utečeneckém táboře pak tvoří otřesný vykřičník za Folmanovým výkřikem zhnusení a varování.

Ani třetí soutěžní film Leonora, jejž natočil argentinský režisér Pablo Trapero, rozhodně nepřináší útěšný obraz skutečnosti, byť ukazuje poměrně moderní a humánnější podobu vězeňství než jiné filmy. Zdá se, že komediálních not se v Cannes těžko dočkáme; ostatně ani počasí na francouzské Riviéře není zrovna nejvlídnější.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Najdete na iDNES.cz