Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penn si zapálil a rebelsky zahájil festival v Cannes

  0:01aktualizováno  0:01
Herec a režisér Sean Penn, který usedl v Cannes v čele festivalové poroty, na zahájení kritizoval nejen amerického prezidenta Bushe, ale i protikuřácké kampaně.

Cannes 2008 - Sean Penn s cigaretou - ze zahájení 61. ročníku filmového festivalu (14. května 2008) | foto: Reuters

Je tomu právě čtyřicet let, co festival v Cannes skončil dříve, než začal; z iniciativy filmařů-bouřliváků, z nichž někteří, jako François Truffaut, už opustili tento svět.

Dnes již nevládne chuť festival rozbíjet či pochybovat o jeho právu na existenci, naopak se k němu upírají oči mladých tvůrců, jejichž vzestup může odstartovat.

To však neznamená, že letošní 61. ročník nemá co dělat s politikou. Naopak hned na úvodním setkání s porotou si její předseda Sean Penn neodpustil ostrý výpad proti politice George Bushe.

Dále americký herec a režisér prohlásil, že vedle estetických kvalit filmů bude porota hodnotit i to, zda si jejich autoři uvědomují realitu, v níž žijí a tvoří. Svůj rebelantský postoj vůči aktům nesvobody Penn vyjádřil i odsudkem protikuřáckých kampaní, načež si ostentativně zapálil.

Ale slavnostní zahájení už se neslo v tradičním duchu. Davy u legendárního schodiště festivalového paláce vykřikovaly jména přijíždějících hvězd a reportéři rychle zaznamenávali jejich toalety a šperky.

Ačkoli čtvrtý díl Indiany Jonese ovládne plátno až v neděli, jeho hrdinka Cate Blanchettová si nedala ujít příležitost ukázat se na červeném koberci už první den, v nadýchané růžové róbě od Armaniho a náušnicích od Choparda.

Komedií poskrovnu
Hvězdou úvodního večera však byla Julianne Moore, jejíž rusé vlasy kontrastovaly se žlutými šaty; vzápětí se totiž představila též na plátně. V zahajovacím soutěžním filmu Slepota je herečka blond a prochází dějem oblečena velice podomácku, ke konci spíše už v hadrech.

Ve snímku, jejž natočil brazilský tvůrce Města bohů Fernando Meirelles podle románu nositele Nobelovy ceny za literaturu Josého Saramaga, zosobňuje jedinou vidoucí mezi lidmi postupně stiženými náhlou slepotou. V metaforickém příběhu jde o zneužití moci, násilí, rozklad morálních hodnot v izolovaném lidském společenství, kde právě hereččina ústřední postava zůstává nositelkou humanity.

Některým se film líbil, jiní poukazovali na to, že obdobných parabol o hrozící zkáze civilizace už jsme viděli více, a lepších. Nicméně režisérovi nelze upřít, že se snaží ukázat slepce nikoli zvnějšku, nýbrž vcítit se do nich a vnímat realitu jejich nevidoucíma očima.

Zato jednoznačně kladně byl přijat izraelský Valčík s Baširem, jehož tvůrce Ari Folman zvolil pro cestu do hlubin vlastních vzpomínek na válku v Libanonu z počátku 80. let neobvyklou formu animovaného dokumentu. Plně se osvědčila.

Nesmyslnost a krutost situace, kdy se autor a jeho přátelé coby sotva dvacetiletí účastní bojů, aniž vědí, na koho střílejí a kdo střílí na ně, je kombinací různých animačních technik vyjádřena velmi realisticky a působivě. Závěrečné dokumentární záběry masakru v utečeneckém táboře pak tvoří otřesný vykřičník za Folmanovým výkřikem zhnusení a varování.

Ani třetí soutěžní film Leonora, jejž natočil argentinský režisér Pablo Trapero, rozhodně nepřináší útěšný obraz skutečnosti, byť ukazuje poměrně moderní a humánnější podobu vězeňství než jiné filmy. Zdá se, že komediálních not se v Cannes těžko dočkáme; ostatně ani počasí na francouzské Riviéře není zrovna nejvlídnější.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz