Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze jste povýšila nad slušnost i přátelství, píší osobnosti Vondráčkové

  9:52aktualizováno  13:02
Václav Havel, Lucie Bílá, Petr Janda, Iva Janžurová, Eva Pilarová, Aneta Langerová i bývalý člen tria Golden Kids Václav Neckář. To jsou jen některé osobnosti, které podepsaly výzvu zpěvačce Heleně Vondráčkové, aby zvážila své soudní spory s bývalou kolegyní Martou Kubišovou.

V roce 2004 bylo ještě všechno v pořádku (z comebackového vystoupení Golden Kids, zleva Helena Vondráčková, Václav Neckář, Marta Kubišová) | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Pod otevřeným dopisem jsou dále podepsáni například někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer, olympijská vítězka Věra Čáslavská a mnoho herců, zpěváků či hudebníků.

Helena Vondráčková a Martin Michal Soudní spory Vondráčkové a Kubišové se týkají jejich zrušeného společného turné i výroku, který na adresu Vondráčkové Kubišová pronesla. Příští týden v pondělí se bude Vrchní soud v Praze zabývat odvoláním ve sporu Kubišové a Agentury MM Praha, jejíž majitelkou je Vondráčková. Po Kubišové požaduje kvůli zrušenému turné Golden Kids odškodné 1,3 milionu korun, prvoinstanční soud však její požadavek zamítl.

"S velkým překvapením sledujeme Vaše soudní spory s paní Martou Kubišovou. Hodnotu peněz jste v nich povýšila nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost vůči člověku, který Vám byl kdysi blízký, nikdy neublížil a přesto, že ho potkal nepříznivější osud než Vás, nepřestal se k Vám hlásit," píše se v dopise.

Marta Kubišová u Městského soudu v Praze kvůli kauze Golden Kids (18.9.2009)"Žádné soudní rozhodnutí Vám nezajistí přízeň lidí, které tímto svým postojem lidsky ztrácíte. Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán," končí text s odkazem na populární píseň Zdeňka Marata a Zdeňka Borovce, jež poprvé zazněla v roce 1968 a s níž Vondráčková slavila velké úspěchy.

Přejděte znovu Jordán

Otevřený dopis paní Heleně Vondráčkové

S velkým překvapením sledujeme Vaše soudní spory s paní Martou Kubišovou. Hodnotu peněz jste v nich povýšila nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost vůči člověku, který vám byl kdysi blízký, nikdy neublížil a přesto, že ho potkal nepříznivější osud než Vás, nepřestal se k Vám hlásit. Jako by Vám, již pětačtyřicet let respektované umělkyni, byla cizí velkorysost a přirozená noblesa osobností, které něco umí a něčeho v životě dosáhly. Nechce se nám věřit, že Helena Vondráčková potřebuje usilovat o dosažení trestu pro Martu Kubišovou. Žádné soudní rozhodnutí Vám nezajistí přízeň lidí, které tímto svým postojem lidsky ztrácíte. Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán.

Adamovská Zlata (herečka), Batěk Pavel (herec), Beneš Vladimír (neurochirurg), Bezouška Martin (spisovatel a scénárista), Bílá Lucie (zpěvačka), Bydžovská Zuzana (herečka), Cibulková Vilma (herečka), Čáslavská Věra (mnohonásobná olympijská vítězka), Divíšková Nina (herečka), Dočekal Michal (šéf činohry Národního divadla), Etzler Miroslav (herec), Fenič Fero (režisér a producent), Fischer Jan (bývalý premiér, viceprezident Evropské banky), Fischerová Táňa (herečka), Fištejn Jefim (publicista), Havel Václav (bývalý prezident, dramatik), Havlová Dagmar (herečka), Hein Milan (ředitel Divadla Ungelt), Hüttnerová Iva (herečka a výtvarnice), Chramostová Vlasta (herečka), Janda Petr (hudebník), Janů Petra (zpěvačka), Janžurová Iva (herečka), Kačer Jan (režisér a herec), Konášová Lucie (scenáristka), Kop František (hudebník), Langerová Aneta (zpěvačka), Lehký Martin (hudebník), Malásek Petr (hudebník), Mathé Ivo (rektor AMU), Milota Stanislav (kameraman), Mišík Vladimír (zpěvák), Moučková Kamila (moderátorka), Mrkvička Ladislav (herec), Neckář Jan (hudebník), Neckář Václav (zpěvák), Pavlásková Irena (režisérka), Pavlíček Michal (hudebník), Pilarová Eva (zpěvačka), Polesný Viktor (režisér), Pospíšil Luboš (zpěvák), Postlerová Simona (herečka), Poullain Chantal (zpěvačka), Přenosilová Yvonne (zpěvačka a moderátorka), Schneider Jan (básník a textař), Skarlandtová Marta (překladatelka a textařka), Sommerová Olga (režisérka), Syslová Dana (herečka), Špaček Ladislav (odborník na etiketu), Špinarová Věra (zpěvačka), Štěpánková Jana (herečka), Štolba Karel (hudebník), Urbánková Naďa (zpěvačka), Vránová Alena (herečka), Vrba Pavel (básník a textař), Zbořil Pavel (hudebník), Zdeněk Zdeněk (hudebník), Zindulka Stanislav (herec)

Anketu čtěte ZDE.

"Kdyby se Kubišová chovala slušně, nemuselo k soudu dojít," reagovala zpěvačka Vondráčková na výzvu, aby zvážila soudní pře s bývalou kolegyní.

Helena Vondráčková svou kariéru odstartovala v roce 1964 v soutěži Hledáme nové talenty. Začala vystupovat v divadle Rokoko, kde se potkala s Neckářem a Kubišovou. Spolu pak založili trio Golden Kids. Jeho úspěšný start byl začátkem 70. let přerušen, protože Kubišová nesměla z politických důvodů dále vystupovat. Vondráčková a Neckář se vydali na úspěšnou sólovou dráhu.

Vondráčková se objevila v několika filmech. Vystoupila dvakrát s Karlem Gottem v newyorské Carnegie Hall. Hrála a zpívala mimo jiné v muzikálech Bídníci či Hello, Dolly!.

JDe mi o spravedlnost a pravdu

Odpověď Heleny Vondráčkové na otevřený dopis

Na dopis, který jsem si přečetla v médiích a kde jsem vyzývána k tomu, abych zastavila žalobu proti paní Martě Kubišové, odpovím citací soudce Městského soudu v Praze. Na adresu paní Kubišové uvedl: "Stačila elementární míra lidské slušnosti ze strany paní Kubišové a k soudu vůbec nemuselo dojít". Totéž platí i v tomto případě. Na jakoukoliv snahu o smírné a přátelské řešení nám bylo odpovědí jen arogantní chování a šíření lží v médiích. Jakéhokoliv pokusu o nápravu vzniklé situace, jsme se nedočkali nikdy. Zcela veřejně se zde zastáváte člověka, který nedodržuje dohody, nechová se korektně a úmyslně šíří nepravdivé informace. I to svědčí o morálním stavu naší země.
Důrazně se tímto ohrazuji proti vašemu tvrzení, že mi jde jen o peníze. O ty mi nejde vůbec. Jde mi hlavně o spravedlnost a pravdu. Tedy o to, co je vám pravděpodobně zcela lhostejné a zjevně tyto hodnoty neuznáváte. Jinak byste nemohli zneužít váhy své veřejné známosti, umělecké popularity i politické minulosti k tomu, abyste v demokratické společnosti zasáhli do soudního řízení mediálními urážkami jedné ze stran sporu. Z důvodů , které jsou výše uvedeny, se nemohu podřídit vašemu nátlaku a musím tento dopis považovat za pokus o ovlivnění soudního řízení . A to i vzhledem k době jeho uveřejnění a ke skutečnosti, že někteří ze signatářů tohoto dopisu vystupovali u soudního řízení jako svědci a paní Kubišové poskytovali vědomě nepravdivé svědectví.

Helena Vondráčková

Normalizační režim Kubišové, jež se stala určitým symbolem roku 1968, zakázal koncertovat a snažil se ji odsoudit k zapomnění. Tehdejší vládce si zpěvačka znepřátelila svým příklonem k osobnostem Pražského jara 1968 a veřejným odmítnutím srpnové okupace. Byla činná v disentu a nakrátko se stala i mluvčí Charty 77. Kubišová se po dlouhé době zákazů objevila na veřejnosti v prosinci 1988 na demonstraci k výročí vyhlášení Deklarace lidských práv. Za sametové revoluce v roce 1989 zpívala z balkónu zaplněnému Václavskému náměstí svou Modlitbu pro Martu a státní hymnu.

Stále koncertuje, vystupuje v divadle Ungelt a letos jí vyšlo profilové album. Angažuje se také v ochraně zvířat.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Další z rubriky

VIDEO: Štěstí zdraví, přeje Ondřej Ruml v klipu. Stále Nahubu

Ondřej Ruml (Divadlo Rokoko, Praha, 28. března 2017)

Zpěvák Ondřej Ruml je v listopadu a prosinci na One Man Show Tour Nahubu, na kterém připomene mimo jiné i své první...

RECENZE: Hrůza a šílenství v Metropolitní. Přiletěl Anděl zkázy

Scéna z opery Thomase Adèse Anděl zkázy, kterou do kin odvysílala...

Skupina vznešených hostů přijde do noblesního domu na večeři, ale z jakéhosi nevysvětlitelného důvodu nikdo z nich...

VIDEO: Xindl X se klipem Světlo na konci tunelu loučí se zlomovým rokem

Xindl X

Písničkář Xindl X v příštím roce oslaví výročí deseti let na scéně. Chystá novou desku i dosud nejrozsáhlejší turné. Se...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.