Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penis musí pryč, nařídil polský starosta umělkyni. A tak své dílo vykastrovala

  18:22aktualizováno  18:22
O tom, že tvůrčí svoboda má své hranice a že umělecká díla nemusejí vždy odpovídat skutečnosti, se v Polsku přesvědčila sochařka Agnieszka Wolská. Starosta města Zielona Góra na západě země jí nařídil, aby soše muže, která stojí před novým akvaparkem, odstranila přirození. Pohled na penis by se prý nemusel všem zamlouvat.

Studentka vratislavské akademie výtvarného umění Wolská pro prostranství před novým bazénem vytvořila třímetrovou sochu muže a ženy v Adamově a Evině rouše, jejichž těla jsou prohnutá dozadu jako luk a kteří se nad hlavou drží za ruce. Dokud socha muže měla penis, nelíbila se starostovi města Januszovi Kubickiému.

Studentka vratislavské akademie výtvarného umění Agnieszka Wolská u sochy - s penisem"Na bazén budou chodit tisíce lidí, ne každému by se takový pohled musel líbit," cituje dnes Kubického list Gazeta Wyborcza. Sochařce dal ultimátum: buď soše mužství odstraní, anebo její dílo nebude moci před bazénem stát. Umělkyně se rozhodla pro "kastraci".

Starostovi Kubickému se směje opozice na radnici. "Tak máme bazén u eunucha, starosta pro něho hledal název - a má ho," řekl jeden z radních. Jeho kolegyně připomněla, že jedním ze symbolů Bruselu je soška čurajícího chlapečka a nikomu to nevadí.

Kubicki se hájí, že v projektech, které mu sochařka Wolská ukazovala, přirození nebylo a že chtěl dostat to, co si objednal.

Slavný čurající chlapeček v BruseluSexuolog Lew Starowicz chování starosty vysvětluje prudérností a strachem před kritikou ze strany náboženských horlivců. "Je přeci jasné, že k soše nahého muže patří také penis," řekl. "Copak obyvatelé Zieloné Góry nevědí, jak vypadá mužské přirození, copak ve městě žijí samé ženy a ještě ke všemu panny?", ptá se sexuolog. Myslí si, že Zielona Góra se nyní stane cílem výletníků, kteří se budou chtít na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá "mravnostní cenzura".

Autorka sochy ví, jak se dostat z choulostivé situace. "Stačí dolepit chybějící část, zaretušovat a nic nebude vidět," navrhuje.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

OBRAZEM: Křehká síla skla jde do aukce. Oslňuje a hraje barvami

Luba Bakičová

Od začátku října návštěvníky pražského Tančícího domu oslňují sklářské poklady vystavované v rámci třetího ročníku...

Muzea a galerie by mohly děti zlákat hrou na mravence. Chybí ale zájem

Z představení Děti Lví srdce

Návštěva galerií či muzeí je pro děti často ztělesněním nudy. Změnit se to snaží Tereza Dobiášová, která stojí za...

VIDEO: Čtyři patra, čtyři sta děl. Výstavu Josefa Lady uvádí malířův vnuk

Galerie Tančící dům otevírá 15. listopadu retrospektivní výstavu díla Josefa...

Pražská Galerie Tančící dům společně s rodinou Josefa Lady otevírá k 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí umělce...Najdete na iDNES.cz