Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penderecki: Přežijí spíš stromy než hudba

  0:17aktualizováno  0:17
Polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, který ve středu řídil na festivalu Pražský podzim orchestr Sinfonia Varsovia, symbolizuje vývoj, jímž prošla poválečná evropská hudba. V šedesátých letech byl Penderecki čelným představitelem hudební avantgardy. Experimentoval se zvukem, s tonalitou, s netradičními vyjadřovacími prostředky, využíval nových technických možností. Od té doby se změnil jak svět, tak skladatel.
Krzysztof Penderecki - foto 1

Krzysztof Penderecki - foto 1 - Polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki. | foto: Dan MaternaMF DNES

"I když jsem se pohyboval v prostředí avantgardy, jednou nohou jsem stále zůstal v tradici. Vyrostl jsem koneckonců na klasické hudbě, studoval jsem Mozarta, Beethovena, Bacha a tahle hudba se nedá vymazat," zdůrazňuje letos osmašedesátiletý Penderecki. Poválečná moderna po- dle jeho názoru vyšla z mylných předpokladů. "V šedesátých letech jsme si mysleli, že prostě zapomeneme na vše, z čeho jsme vyrostli, a budeme dělat jen experimenty. Pak jsme se pozvolna začali vracet zpět: k hudbě sice současné, ale  tradici nepopírající." Hudba, která se v současnosti označuje jako avantgardní, po- dle něj nepřináší ve skutečnosti nic nového. "Tohle všechno už jsme vyzkoušeli před čtyřiceti lety," tvrdí Penderecki.

Jak se bude klasická hudba vyvíjet v tomto století, se ovšem neodvažuje předpovídat. "Nikdo nemůže říct s jistotou, co se stane. Kdybych takovou otázku dostal před lety, bez váhání bych odpověděl, že do konce dvacátého století už nebudou žádné orchestry ani hudební nástroje a bude se hrát jen elektronická hudba. A jak to dopadlo? Prognózy se nesplnily," konstatuje skladatel a dodává: "Naštěstí."

Komponování je stále jeho hlavním zájmem, třebaže od počátku sedmdesátých let rovněž diriguje. "Neberu víc než šedesát až sedmdesát koncertů ročně, protože pak bych neměl na skládání čas," informuje Penderecki, který právě píše klavírní koncert, plánuje završit cyklus svých symfonií a přemýšlí o opeře na antický námět.
Čím dál víc se věnuje i své další vášni: sázení stromů v rozlehlém botanickém parku nedaleko Krakova. "Na počátku to bylo hobby, ale časem se asi stane mým hlavním zaměstnáním," přemítá někdejší hudební rebel. "Mám na 1400 druhů stromů a keřů, takže už se mohu měřit i s českými parky. Nevím, jak to bude s hudbou, zda mne přežije nebo nepřežije a která má hudba případně přežije - ostatně kdybych to věděl, přesně takovou hudbu bych psal. Ale stromy, ty po mně snad zůstanou!"

Recenze koncertu

Sinfonia Varsovia
Festival Pražský podzim, Dvořákova síň Rudolfina, Praha 19. září 2001

Boris Pergamenščikov - violoncello
Krzysztof Penderecki - dirigent.

Typickou expresi, zvukovost a rozmáchlost skladatele a dirigenta Krzysztofa Pendereckého nezapře ani jeho koncert pro violu a orchestr. Sólista večera, cellista Boris Pergamenščikov jej přepsal pro svůj nástroj: tato úprava zvětšuje meditativní účinek skladby, založený na hlubších rejstřících nástroje. Penderecki nezastírá svůj návrat ke kořenům a koneckonců trochu té hustší moderny publikum vždy stráví lépe, je-li v programu jemně a rafinovaně zabalena. Takže v Rudolfinu rámovaly tenhle opus skladby dvou raně romantických skladatelů: bezstarostně bujná Symfonie č. 5 Franze Schuberta a baladická Skotská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Nutno uznat, že orchestr z Varšavy se pod skladatelovým nonšalantním vedením představil jako vyspělé těleso.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz