Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pekingská opera se setká s barokem

  15:46aktualizováno  15:46
Do smělého projektu se pustil v Divadle Archa respektovaný režisér Jan Antonín Pitínský. V představení Marné tázání nebes, které bude mít v pátek premiéru, spojil dva fascinující světy - jezuity s jejich barokním divadlem a čínskou pekingskou operu. Hra oživí zajímavou historickou etapu. Nedávno začalo osmnácté století a někteří čeští jezuité vyjíždějí na křesťanské misie do Číny. Neúspěšně. Dostanou se sice až k císaři, jenže tam také uvíznou ve vznešené izolaci.
J. A. Pitínský a Feng-Jün Song

J. A. Pitínský a Feng-Jün Song - Režisér J. A. Pitínský a čínská zpěvačka pekingské opery Feng-Jün Song na tiskové konferenci v pražském Divadle Archa. | foto: Stanislav PerkneriDNES.cz

"Podívali jsme se na téma jezuitů, protože si už málokdo uvědomuje, že kromě jedinců pálících knihy mezi nimi byli i lidé velmi vzdělaní," vysvětluje jeden z autorů scénáře Ondřej Hrab. Naráží na příslušníka Tovaryšstva Ježíšova Karla Slavíčka, z jehož dopisů z čínského putování se divadelní příběh skládá.

"Slavíček psal tehdy okolo roku 1730 hlavně o svých astronomických pozorováních a dalších antidivadelních věcech, takže jsme děj museli pečlivě vybírat," tvrdí Pitínský, který má k baroku velmi blízko ("zvlášť k lidovému," přiznává nadšeně).

Marné tázání nebes -
barokní čínérie

Divadlo Archa, Praha
28., 29., 30. září,
1., 2. října 2001
(vždy od 20:00)

Režie: J. A. Pitínský

Hlavní role: Feng-Jün Song

I čínské divadlo ho nedávno zcela uhranulo: "Herci tam tvrdě cvičí od tří let a podávají fantastické výkony." Pitínskému odborně pomáhá zpěvačka pekingské opery Feng-Jün Song, která se také představí v hlavní roli. "Vzhledem k nesmírně vysokému nároku kladenému na herce se u nás děti začínají učit opery již od ranného věku, protože musí ovládnout nejen zpěv a herectví, ale také recitaci, tanec, líčení a dokonce i bojové uměni," vysvětluje Feng-Jün Song. Sama se učila technice opery od osmi let a od roku 1985 spolupracuje s českými hudebníky.

Hlavní mužské role jezuity Slavíčka (z jehož dopisů vyšla půvabná kniha Listy z Číny) se ujal mladý operní zpěvák Martin Matoušek. Oddechl si že může hrát Evropana, a proto zpívat podle svého zvyku. "Ale moje kolegyně herečky mě překvapily, když se naučily odzpívat čínské árie. Vedení tónu je v nich totiž úplně jiné, než v klasickém zpěvu," vysvětluje.

V nezvyklé hře se vystřídají čtyři jazyky - vedle čínštiny a češtiny také latina a italština. Od klasických čínských představení se bude Marné tázání nebes lišit hlavně svou délkou. "V Číně jsem zažil divadla, která trvala celý den i déle," vzpomíná scénárista a ředitel divadla Hrab, "ale my jsem to zredukovali na snesitelnou hodinu a půl." Po páteční premiéře ovládne hra divadelní sál Archy i v následujících čtyřech večerech.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz