Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pedro Almodóvar poprvé soutěží v Cannes

  10:51aktualizováno  10:51
Cannes (Od naší spolupracovnice) - Francouzi měli už od čtvrtka prodloužený víkend a zřejmě každý, komu to dovolila kapsa, se rozjel na 52. filmový festival do Cannes. Proslulá pobřežní promenáda Croisette praskala ve švech, přestože letos poprvé je chodcům k zoufalství řidičů vyhrazena i polovina vozovky. Šílenství vyvrcholilo, když přijel Sean Connery, jemuž vzdal festival poctu nesoutěžním uvedením thrilleru Past, který brzy uvidíme i u nás.
"Člověk si ve světě filmu musí zachovat smysl pro humor, jinak by se zbláznil," reagoval legendární agent 007 na dotazy, jak vzpomíná na filmy, v nichž hrál.
Jon Amiel, režisér Pasti, kde je Connerymu partnerkou krásná Catherine Zeta-Jonesová, ostatně také hercova příslovečného ironického nadhledu bohatě využívá - film je postaven především na brilantnosti už zešedivělého, ale stále přitažlivého Skota.
Dalším hostem, o němž se mluví, se stal Pedro Almodóvar, který se se svým třináctým filmem Všechno o mé matce poprvé účastní canneské soutěže. Ač ve spletitém příběhu hrají důležitou roli postavy dvou transsexuálů, proslulý španělský tvůrce věnoval film své matce a herečkám, které má rád. Snímek svědčí o zralosti, k níž dospěl někdejší "enfant terrible" evropské kinematografie, a je dosud nejpozoruhodnějším dílem letošní canneské soutěže.
Zatímco sedmačtyřicetiletý Almodóvar směřuje až k barokizující opulentnosti výrazu, jako naprostý protipól se jeví asketická sevřenost stylu, již nabízí film Alexandra Sokurova s názvem Moloch. Ruský tvůrce jej natočil s ruským štábem i herci, kteří však mluví německy. Nejen proto, že produkci zajistily německé firmy, ale hlavně proto, že ústředními postavami jsou tu Adolf Hitler a Eva Braunová. V rozpětí čtyřiadvaceti hodin, které Hitler přijíždí strávit do svého Orlího hnízda v Berchtesgadenu, se neudá nic dramatického. Jsme pouze svědky výjevů ze soukromí paranoické osobnosti, jíž se podařilo vnutit svou vůli jednomu národu a rozvrátit Evropu i zničit miliony lidí. Pro porotu nebude snadné poradit si s tímto výjimečným dílem, ale na seznamu cen by Sokurovův film určitě neměl chybět.
Zcela jiný přístup zvolil Angličan Michael Winterbottom ve filmu Říše divů: s kamerou na rameni sleduje průběh víkendu na jižním okraji Londýna. Dokumentární autenticita jeho pohledu ostře kontrastuje s monumentálním epickým stylem Chena Kaigeho, jehož historický film Císař a vrah o sjednocení Číny zklamal ctitele tohoto dříve uctívaného čínského tvůrce.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Najdete na iDNES.cz