Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pedro Almodóvar poprvé soutěží v Cannes

  10:51aktualizováno  10:51
Cannes (Od naší spolupracovnice) - Francouzi měli už od čtvrtka prodloužený víkend a zřejmě každý, komu to dovolila kapsa, se rozjel na 52. filmový festival do Cannes. Proslulá pobřežní promenáda Croisette praskala ve švech, přestože letos poprvé je chodcům k zoufalství řidičů vyhrazena i polovina vozovky. Šílenství vyvrcholilo, když přijel Sean Connery, jemuž vzdal festival poctu nesoutěžním uvedením thrilleru Past, který brzy uvidíme i u nás.
"Člověk si ve světě filmu musí zachovat smysl pro humor, jinak by se zbláznil," reagoval legendární agent 007 na dotazy, jak vzpomíná na filmy, v nichž hrál.
Jon Amiel, režisér Pasti, kde je Connerymu partnerkou krásná Catherine Zeta-Jonesová, ostatně také hercova příslovečného ironického nadhledu bohatě využívá - film je postaven především na brilantnosti už zešedivělého, ale stále přitažlivého Skota.
Dalším hostem, o němž se mluví, se stal Pedro Almodóvar, který se se svým třináctým filmem Všechno o mé matce poprvé účastní canneské soutěže. Ač ve spletitém příběhu hrají důležitou roli postavy dvou transsexuálů, proslulý španělský tvůrce věnoval film své matce a herečkám, které má rád. Snímek svědčí o zralosti, k níž dospěl někdejší "enfant terrible" evropské kinematografie, a je dosud nejpozoruhodnějším dílem letošní canneské soutěže.
Zatímco sedmačtyřicetiletý Almodóvar směřuje až k barokizující opulentnosti výrazu, jako naprostý protipól se jeví asketická sevřenost stylu, již nabízí film Alexandra Sokurova s názvem Moloch. Ruský tvůrce jej natočil s ruským štábem i herci, kteří však mluví německy. Nejen proto, že produkci zajistily německé firmy, ale hlavně proto, že ústředními postavami jsou tu Adolf Hitler a Eva Braunová. V rozpětí čtyřiadvaceti hodin, které Hitler přijíždí strávit do svého Orlího hnízda v Berchtesgadenu, se neudá nic dramatického. Jsme pouze svědky výjevů ze soukromí paranoické osobnosti, jíž se podařilo vnutit svou vůli jednomu národu a rozvrátit Evropu i zničit miliony lidí. Pro porotu nebude snadné poradit si s tímto výjimečným dílem, ale na seznamu cen by Sokurovův film určitě neměl chybět.
Zcela jiný přístup zvolil Angličan Michael Winterbottom ve filmu Říše divů: s kamerou na rameni sleduje průběh víkendu na jižním okraji Londýna. Dokumentární autenticita jeho pohledu ostře kontrastuje s monumentálním epickým stylem Chena Kaigeho, jehož historický film Císař a vrah o sjednocení Číny zklamal ctitele tohoto dříve uctívaného čínského tvůrce.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz