Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pecková představila Pět tváří hudby, došlo i na Carmen a podpisy

  10:02aktualizováno  10:02
V širokém stylovém rozpětí i nekonvenčním repertoáru se v neděli večer s velkým úspěchem představila v Rudolfinu mezzosopranistka Dagmar Pecková. Recitál nazvala Pět tváří hudby a doprovodily ji na něm dva mladé ansámbly Belfiato Quintet a Eve Quartet.

Dagmar Pecková na 66. ročníku festivalu Pražské jaro 2011 | foto: ČTK

Téměř tříhodinový koncert zakončila Pecková skladbou od Eduarda Doušy zkomponovanou na známý gratulační popěvek Happy Birthday, kde vystoupila v roli dirigentky. Nadšené publikum ji v téměř zaplněné Dvořákově síni odměnilo několikaminutovým potleskem. Po koncertu následovala autogramiáda ve foyer.

Peckovou uvedla na pódium slavná árie z Bizetovy opery Carmen Habanera, která zazněla v úpravě pro mezzosoprán a dechový kvintet. Carmen patří k jejím nejznámějším rolím, v roce 1999 za ni získala cenu Thálie. Po Bachově Kantátě následovaly tři skladby z tvorby současného estonského skladatele Arva Pärta, včetně nejvíce meditativní písně dnešního večera My Heart's in the Highlands pro mezzosoprán a varhany.

Dagmar Pecková

Pecková, která patří k nejlepším interpretkám hudby počátku 20. století, přednesla i Tři písně od židovského skladatele Viktora Ullmanna, který zahynul v koncentračním táboře.

Do raného baroka pak přeneslo posluchače známé Monteverdiho Lamento della Ninfa (Nářek nymfy), kde pěvkyni doprovodili tenoristé Dušan Růžička a Petr Svoboda, basista Jiří Hannsmann a loutnista Petr Wagner.

Na programu nechybělo ani Šestero písní milostných Petra Ebena, v nichž se autor inspiroval středověkou milostnou poezií. Koncert na konec vyvrcholil poutavými úpravami swingových písní od nedávno zesnulého skladatele Václava Pokorného.

Letošek je pro známou českou pěvkyni žijící trvale v Německu významný i vzhledem k jejím 50. narozeninám, které oslavila v dubnu. Před 30 lety se v Plzni, kde koncertovala u této příležitosti minulý týden, odehrálo její první profesionální vystoupení při premiéře muzikálu Snílci. Pecková si zároveň připomíná 25. výročí od vítězství v mezinárodní soutěži Pražského jara, které jí pomohlo se prosadit. Od té doby se pravidelně objevuje na koncertních pódiích i operních scénách nejen evropských metropolí.

Dagmar Pecková při mezinárodní soutěži Pražského jara v roce 1986

Dagmar Pecková při mezinárodní soutěži Pražského jara v roce 1986

Pětadvacet let uplynulo ale také od jejího prvního koncertu s orchestrem. Na konci roku 1986 měla premiéru v Obecním domě v Praze a doprovázel ji právě orchestr FOK pod taktovkou tehdejšího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka ve Vokální symfonii Vladimíra Sommera. Právě proto se v této sezoně stala rezidenční umělkyní FOK, díky čemuž ji pražské publikum uslyší i na několika dalších koncertech.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Najdete na iDNES.cz