Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pearl Harbor je jenom velkofilm

  10:09aktualizováno  10:09
Rozdíl mezi americkým filmem Pearl Harbor, který má dnes slavnostní tuzemskou premiéru, a českým Tmavomodrým světem je podobný jako mezi hypermarketem a supermarketem. Zboží se prodává totéž: válka plus milostné soupeření dvou letců čili armádní elity, nikoli umouněných pěšáků - těm patří filmečky na způsob venkovských krámků z časů Jednoty. Hyper, makro, mega, giga, či jak se velikánům typu Pearl Harboru říká, rozprostřou sice skvěle zabalenou nabídku v širší paletě na vícero metrech čtverečních, zato je zákazník-divák ke konci víc uondán než na kratší trase Tmavomodrých světů. A u kasy to vyjde nastejno.

Nemá cenu vyhýbat se srovnání filmu Michaela Baye se snímkem Jana Svěráka: podmínky vzniku měla sice obě díla odlišné, nicméně typově jsou si blízko a publikum je poměřovat bude. Proto se jeví klíčovým výrok režiséra Baye, jejž mohli právě tak pronést (leč nepronesli) i Svěrákovi a který oba "letecké" filmy váže k hitu jménem Titanic. Někteří američtí veteráni japonského útoku na Pearl Harbor totiž zápletku díla zpochybňovali. "Nevíme, proč chcete dělat milostný příběh, v té době moc lásky nebylo, říkali mi. A já odpověděl: Podívejte se na Titanic! Bez love story by z něj zbyla jen potápějící se loď," líčil Michael Bay. Budiž mu tedy připsáno k

PEARL HARBOR
(USA - 2001)

Příloha iDnes k filmu

Režie: Michel Bay
Scénář: Randall Wallace
Kamera: John Schwartzman
Produkce: Jerry Bruckheimer, Michael Bay
Hudba: Hans Zimmer
Hrají:

Ben Affleck, Josh Hartnett,
Kate Beckinsale, Alec Baldwin, Cuba Gooding jr. ,
Jon Voight, Tom Sizemore,
Ewen Bremner

Žánr: válečné drama
Délka: 183 min.
Premiéra: 6. září 2001
dobru, že není pokrytec. Pearl Harbor má onen "povinný" milenecký trojúhelník vymyšlený účinněji než Svěrákovi, akční scény jsou logicky mohutnější a v detailech nápaditější; naopak Bayův závěrečný nášup hrdého vlastenectví činí uměřenější patos Tmavomodrého světa náhle až krotkým. V konečném součtu se tedy veškerá plus a minus soupeřících filmů téměř vyrovnají.

S Titanikem má Pearl Harbor jinou spřízněnost: prvá "namlouvací" třetina s prvky romantické komedie potěší dámy, druhá, kde vřavu války střídá vatová výplň z Bílého domu i z japonského štábu, zase pány. Poslední třetina je dokonale zbytečná: mec hanicky vyřeší, který z nápadníků přežije, a odvetným náletem zvedne Američanům sebedůvěru - to aby bylo jasno, kdo nakonec vyhrál válku.
Některé neohrožené hlášky a gesta budí u Evropanů smích namísto dojetí, ale to už k tomuto druhu hollywoodských válek patří, ať deptají Japonce nebo Marťany. Navíc je obraz útoku tak neskutečně náhlý i drtivý a bezstarostné Američany zaskočí v ranní idyle natolik neodvratně, že nějaké vzepětí po té ostudné ráně přijít musí. Buďme rádi, že prvých sto minut se heroismus téměř nekoná.

Z DĚJIN: Z japonského přístavu Tankan vyplula 26. listopadu 1941 směrem k Havajským ostrovům početná flotila: dvacet běžných a pět malých ponorek, dvě válečné lodě, tři křižníky, jedenáct torpédoborců, osm tankerů a šest letadlových lodí; připraveno bylo na čtyři sta letadel. Začátek akce byl v kódovaném vzkazu japonské admirality označen jako Výstup na horu Niitake. Před sedmou ranní místního času 7. prosince 1941 odstartovala z letadlové lodi Akagi první letka; během krátké doby zahynuly v Pearl Harboru tisíce lidí. Zničující útok zaměřený na loďstvo i leteckou základnu Spojených států označil nazítří v Kongresu americký prezident Franklin D. Roosevelt za "den, na který budeme vzpomínat s hanbou". Současně vyhlásil Japonsku válku.
O NATÁČENÍ: Hollywoodská hra "na největšího" má další prozatímní rekord. Pearl Harbor měl dosud nejvyšší předem schválený rozpočet - 135 milionů dolarů; jiné velkofilmy se k takovým částkám vyšplhaly až "nad plán". Na slavnostní premiéru padlo 5 milionů. Pearl Harbor se točil 160 dní včetně scén pod vodou mezi "původními" vraky, což dosud nebylo povoleno. Natáčení útoku snímalo dvanáct kamer, téměř dvě stě digitálních záběrů vzniklo na počítači.
O TVŮRCÍCH: Režisér Michael Bay natočil s producentem Jerrym Bruckheimerem už snímky Mizerové, Skála a Armageddon, vesměs celosvětové hity. Začínal jako režisér hudebních klipů (za ně získal několik cen MTV) a rovněž vysoko ceněných reklam. Jednu z nich, pro firmu Pepsi, točil letos v létě v Praze. Představitel hlavní role Ben Affleck získal s Mattem Damonem Oscara za scénář k filmu Dobrý Will Hunting, v němž oba také hráli; v tuzemsku je znám z Armageddonu, Dogmatu a Falešné hry. Jeho filmový sok Josh Hartnett (na snímku) debutoval v hororu Halloween: 20, nyní je v českých kinech k vidění v britské černé komedii Dohola. Dívku, o niž soupeří, představuje Kate Beckinsaleová, obsazená do filmů Mnoho povyku pro nic či Téměř bez šance.
O TRŽBÁCH: Cel osvětové tržby Pearl Harboru už překročily hranici čtyř set milionů dolarů, kterou si jako limit "stanovila" společnost Walt Disney. K datu 23. srpna vydělal film v Americe 195 a v ostatních zemích 223 milionů dolarů; stejně jako Bayovy snímky Skála a Armageddon byl tedy větším lákadlem v zahraničí než doma, přestože v Pearl Harboru jde o téma velmi americké. "Pro nás je to jednoznačně největší film sezony a podle toho s ním zacházíme," vysvětluje Jan Bradáč z tuzemské distribuční společnosti Falcon - proto zvolili téměř třicet kopií plus mimořádnou reklamu. Odhadnout zájem publika nechce, ale přeje si, aby Pearl Harbor v Česku našel přes 60 tisíc diváků za první víkend a celkově na něj přišlo přes půl milionu lidí.
Zprvu nám Pearl Harbor může připomínat "hezký český" film - od lyrických obrazů letadla při západu slunce či dětské vzpomínky na ztřeštěný pokus o pilotáž odměněný výpraskem přes frajeřinky mladých letců k teenagerovskému namlouvání zdravotních sestřiček a srdnatě se tvářících reků v uniformách, kteří se bojí očkování. Humor má dlouho navrch. "Měl úžasnej zadek," líčí kráska Kate Beckinsaleová uhihňaným družkám své setkání s Benem Affleckem. Ten odjede bojovat do Anglie, zdánlivě zahyne a dívka se zaplete (obrazně i doslova v něžné scéně milování mezi padáky) s jeho kamarádem, přirozeným Joshem Hartnettem. Když se údajně mrtvý milenec vrátí, s tím druhým se sice poperou jako "tmavěmodří" sokové, jenže tihle mají upito, umírní je vojenská policie a v ranní kocovině před náletem už jsou vcelku srovnaní.

Co je ještě jinak než u Svěrákových? Místo jednoho ústředního kokršpaněla prostřihává Bay několik epizodních pejsků; místo "hodného" Němce účinkují ne vyloženě "zlí", jen věcní Japonci, jimž chybí ropa; útok trvající přes půl hodiny je snímán na třech frontách (lodě, letadla, nemocnice) a sjednocen pocitem zmatku, chaosu, bezmoci. Jenže Bay inscenuje výbušnou podívanou prostě jako show. Nepřekonal tudíž účinek Spielbergova Zachraňte vojína Ryana, děsivě osobní a blízký. Pearl Harbor je zkrátka velkofilm, nikoli velký film.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz