Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavlíček napsal otevřenou knihu o životě i o hudbě

  4:38aktualizováno  4:38
Ani roztržce s Michaelem Kocábem, rozpadu legendární sestavy Pražský výběr či rodinným krizím se nevyhýbá Michal Pavlíček ve své knize Země vzdálená. Je to vlastně vyprávění muzikanta a skladatele, jenž ovlivnil podobu českého rocku 80. i 90. let a který působí v několika sférách populární hudby.

Muzikant Michal Pavlíček vydal memoáry Země vzdálená. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Michal PavlíčekV knize, psané jako memoáry, Pavlíček vysvětluje i své průniky do světa filmové hudby či muzikálů. Pavlíčkovýma očima čtenář nahlédne do minulosti českého jazzu i big beatu.

Hity, muzikály a seriály

Nadějný kytarista prošel kapelami Expanze, Bohemia či Mahagon, s bubeníkem Jiřím Hrubešem a zpěvačkou Janou Koubkovou dali dohromady trio Horký dech a vydali znamenité album. Pavlíček se našel v 80. letech. Divoce drásal struny v Pražském výběru, jedné z nejvýznamnějších kapel české hudební historie plné sarkasmu, virtuozity i nevázaného třeštění.

PRAŽSKÝ VÝBĚR - NA VÁCLAVSKÝM VÁCLAVÁKU

Ve skupině Stromboli se projevovala snivější část jeho osobnosti. "Na jednu stranu jsem takový přecitlivělý pozdního romantika syn, který se často a rychle dojímá a někdy pouští slzy jak stará Vajtingrová při televizním seriálu. Na druhou stranu v sobě nám něco z carského důstojníka a mám rád odvaz. Dovedu hodně zvesela vyvádět, až se ze mě stane nekontrolovatelná střela. Možná to byl ten klíč v mém životě i hudbě – klidný domov plný jistoty a vedle toho rozevlátý dravý proud rockového života," vysvětluje Pavlíček, který v knize zmiňuje kapely BSP, Big Heads i sólové projekty Moniky Načevy i Daniela Hůlky, na nichž se podílel.

Pavlíček dostal trojnásobný by-pass srdce

Michal PavlíčekPřesně podle plánu podstoupil kytarista Michal Pavlíček dopoledne operaci srdce. Lékaři provedli trojnásobný by-pass, aby zabránili akutnímu infarktu, který slavnému muzikantovi hrozil.

S přibývajícími stránkami se vrší Pavlíčkovo dílo, které sahá od hitů k symfonické hudbě, od songu Olda je přítel můj až k prestižní práci pro britský televizní seriál Červený bedrník. Patří sem i muzikály Excalibur, Obraz Doriana Graye či Dáma s kaméliemi, k nimž Pavlíček složil hudbu.

Kocáb z odstupu

Pavlíček, jemuž s knížkou pomáhala novinářka Marie Reslová, se snaží být otevřený. Zmiňuje i rodinné či manželské trable včetně vlastních průšvihů. Vypráví o vztahu s Bárou Basikovou, jenž byl motorem skupiny Stromboli a který posléze sám ukončil. Či o tom, jak se workoholicky zavíral ve studiu jako do ulity. Zatímco kolem něho běžel život, on chrlil další a další hudbu.

STROMBOLI - VELIKÉ LALULÁ

Michal Pavlíček a Bára BasikováOsobní rovina životopisu, která dosud zůstávala běžnému čtenáři skryta, dokresluje obraz muzikanta Pavlíčka, jemuž přátelé říkají Čombe. "Muzikantský život je bláznivá, neřízená střela," míní Pavlíček. A právě tenhle civilní rozměr dává knížce zajímavý příběh, ironii i spád. Vždyť někdejší hipík z Kerska se dostal až tak daleko, že skládal hudbu pro pražský summit NATO. I v tom spočívá půvab muzikantského osudu v Čechách.

Ještě jeden moment dává Pavlíčkově biografii, v níž se střídají rozhovory se souvislým vyprávěním a již doplňuje koncertní DVD z O2 Areny z roku 2006, dramatický rozměr. Je to osobnost Michaela Kocába, vlastně Pavlíčkova protikladu.

MICHAL PAVLÍČEK V O2 ARENĚ

Konflikt dvou individualit byl asi položen již do základů rockového Pražského výběru. Zpočátku jej překrývalo souznění, když Kocáb s Pavlíčkem psali písně pro Pražský výběr, jež přešlo v odcizování, nedorozumění, výčitky z obou stran a nakonec rozchod.

Protože Pavlíček už ví, jak vše dopadlo, sleduje Kocába i sebe z odstupu. I v tom je jeho knížka, vybavená spoustou fotografií, cenná.

MICHAL PAVLÍČEK - Země vzdálená
Nakladatelství Lidové noviny, 290 stran, cena 399 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz