Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavlíček napsal otevřenou knihu o životě i o hudbě

  4:38aktualizováno  4:38
Ani roztržce s Michaelem Kocábem, rozpadu legendární sestavy Pražský výběr či rodinným krizím se nevyhýbá Michal Pavlíček ve své knize Země vzdálená. Je to vlastně vyprávění muzikanta a skladatele, jenž ovlivnil podobu českého rocku 80. i 90. let a který působí v několika sférách populární hudby.

Muzikant Michal Pavlíček vydal memoáry Země vzdálená. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Michal PavlíčekV knize, psané jako memoáry, Pavlíček vysvětluje i své průniky do světa filmové hudby či muzikálů. Pavlíčkovýma očima čtenář nahlédne do minulosti českého jazzu i big beatu.

Hity, muzikály a seriály

Nadějný kytarista prošel kapelami Expanze, Bohemia či Mahagon, s bubeníkem Jiřím Hrubešem a zpěvačkou Janou Koubkovou dali dohromady trio Horký dech a vydali znamenité album. Pavlíček se našel v 80. letech. Divoce drásal struny v Pražském výběru, jedné z nejvýznamnějších kapel české hudební historie plné sarkasmu, virtuozity i nevázaného třeštění.

PRAŽSKÝ VÝBĚR - NA VÁCLAVSKÝM VÁCLAVÁKU

Ve skupině Stromboli se projevovala snivější část jeho osobnosti. "Na jednu stranu jsem takový přecitlivělý pozdního romantika syn, který se často a rychle dojímá a někdy pouští slzy jak stará Vajtingrová při televizním seriálu. Na druhou stranu v sobě nám něco z carského důstojníka a mám rád odvaz. Dovedu hodně zvesela vyvádět, až se ze mě stane nekontrolovatelná střela. Možná to byl ten klíč v mém životě i hudbě – klidný domov plný jistoty a vedle toho rozevlátý dravý proud rockového života," vysvětluje Pavlíček, který v knize zmiňuje kapely BSP, Big Heads i sólové projekty Moniky Načevy i Daniela Hůlky, na nichž se podílel.

Pavlíček dostal trojnásobný by-pass srdce

Michal PavlíčekPřesně podle plánu podstoupil kytarista Michal Pavlíček dopoledne operaci srdce. Lékaři provedli trojnásobný by-pass, aby zabránili akutnímu infarktu, který slavnému muzikantovi hrozil.

S přibývajícími stránkami se vrší Pavlíčkovo dílo, které sahá od hitů k symfonické hudbě, od songu Olda je přítel můj až k prestižní práci pro britský televizní seriál Červený bedrník. Patří sem i muzikály Excalibur, Obraz Doriana Graye či Dáma s kaméliemi, k nimž Pavlíček složil hudbu.

Kocáb z odstupu

Pavlíček, jemuž s knížkou pomáhala novinářka Marie Reslová, se snaží být otevřený. Zmiňuje i rodinné či manželské trable včetně vlastních průšvihů. Vypráví o vztahu s Bárou Basikovou, jenž byl motorem skupiny Stromboli a který posléze sám ukončil. Či o tom, jak se workoholicky zavíral ve studiu jako do ulity. Zatímco kolem něho běžel život, on chrlil další a další hudbu.

STROMBOLI - VELIKÉ LALULÁ

Michal Pavlíček a Bára BasikováOsobní rovina životopisu, která dosud zůstávala běžnému čtenáři skryta, dokresluje obraz muzikanta Pavlíčka, jemuž přátelé říkají Čombe. "Muzikantský život je bláznivá, neřízená střela," míní Pavlíček. A právě tenhle civilní rozměr dává knížce zajímavý příběh, ironii i spád. Vždyť někdejší hipík z Kerska se dostal až tak daleko, že skládal hudbu pro pražský summit NATO. I v tom spočívá půvab muzikantského osudu v Čechách.

Ještě jeden moment dává Pavlíčkově biografii, v níž se střídají rozhovory se souvislým vyprávěním a již doplňuje koncertní DVD z O2 Areny z roku 2006, dramatický rozměr. Je to osobnost Michaela Kocába, vlastně Pavlíčkova protikladu.

MICHAL PAVLÍČEK V O2 ARENĚ

Konflikt dvou individualit byl asi položen již do základů rockového Pražského výběru. Zpočátku jej překrývalo souznění, když Kocáb s Pavlíčkem psali písně pro Pražský výběr, jež přešlo v odcizování, nedorozumění, výčitky z obou stran a nakonec rozchod.

Protože Pavlíček už ví, jak vše dopadlo, sleduje Kocába i sebe z odstupu. I v tom je jeho knížka, vybavená spoustou fotografií, cenná.

MICHAL PAVLÍČEK - Země vzdálená
Nakladatelství Lidové noviny, 290 stran, cena 399 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Najdete na iDNES.cz