Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavlica zazpívá Krista

  11:53aktualizováno  11:53
Oslík, kůň Michal, ovečky a holubička, ale také dechovka, dětský folklorní soubor, cimbálovka a šéf Hradišťanu Jiří Pavlica se sejdou na jednom místě v Olomouci. Takřka sto padesát muzikantů účinkuje v opusu Evangelium podle houslí, který si ve středu večer odbude tuzemskou premiéru v bazilice na Svatém Kopečku u Olomouce. Autorem skladby, inspirované novozákonními motivy, je ostravský skladatel Pavel Helebrand.
Nápad vytvořit velké oratorium s výjevy, které by přinášely zvěst o životě Ježíše Krista, se prý rodil pomalu. "Jednou jsem šel po horách a napadla mě první balada, postupem času další. Za dva roky jsem jich měl deset a teprve pak jsem začal přemýšlet o evangeliu jako celku. Rozhodně jsem na začátku nemyslel na žádný velký projekt," popisuje zrod díla skladatel, jenž má na kontě scénickou hudbu k šedesáti divadelním inscenacím pro tuzemské i zahraniční scény.

Evangelium napsal jako lidové hudební "svaté divadlo". Hraje a zpívá se pod širým nebem, vyzvánění a vytrubování uvozuje zpěvy a písně, jimiž se prolínají činoherní výstupy a voicebandy, pantomima, halekačky či modlitby a nářky nad mrtvými. V baladách nevystupují jen hlavní protagonisté, ale zpívá i publikum. "V lidových baladách bývalo zvykem, že publikum texty opakovalo. To bych rád docílil i já," vysvětluje skladatel. Diváci proto budou mít na pomoc vstupenku ve formě zpěvníčku s texty.

Pavel Helebrand se snaží koncept lidového divadla naplnit do důsledků: produkci předchází strmý výstup na Svatý Kopeček, doplněný o deset symbolických zastavení. Dodejme, že nevlídné počasí posledních dnů rovněž může přispět k "nesnadnému" pojetí Evangelia podle houslí.

Helebrand spolu s dramaturgyní Terezou Pogodovou oslovili muzikanty z celé Moravy, napříč věkem i styly. Navíc vedle sebe postavili amatéry i profesionály. Děti z olomouckého folklorního souboru Dunaječek se objeví vedle hanácké dechovky Příkazanky, sekundovat jim bude sbor jednoho z olomouckých gymnázií, a ti všichni spolupracují s výsostnými profesionály, muzikou Hradišťan a Jiřím Pavlicou. Ten dostal od Helebranda přidělenu roli Krista. "V posledních dvaceti letech jsem nezpíval jinou než vlastní hudbu," říká primáš cimbálovky a přiznává, že je pro něj novum učit se cizí texty. Když vysvětluje, proč přijal nabídku, odpovídá Pavlica lakonicky. "Nejde o čas, ani o peníze. Chtěl jsem se podílet na něčem, co podporuje potřebu sbližování lidí."

Premiéra je ve středu večer na Svatém Kopečku, repríza tamtéž o den později. Nikde jinde v tuzemsku letos provedeno nebude. "Uvidíme, snad příští rok o Velikonocích. Možná," nechává si pootevřené dveře Jiří Pavlica.

Primáš Jiří Pavlica (vlevo) a skladatel Pavel Helebrand při přípravě opusu Evangelium podle houslí.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

RECENZE: Každý kouřil v letadlech, rozplývají se Iggy Pop a Underworld

Karl Hyde, Iggy Pop a Rick Smith spojili síli na EP Teatime Dub Encounters

Spojení punkového bouřliváka Iggyho Popa a elektronické legendy Underworld dává daleko větší smysl, než by se mohlo na...

Najdete na iDNES.cz