Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavlica zazpívá Krista

  11:53aktualizováno  11:53
Oslík, kůň Michal, ovečky a holubička, ale také dechovka, dětský folklorní soubor, cimbálovka a šéf Hradišťanu Jiří Pavlica se sejdou na jednom místě v Olomouci. Takřka sto padesát muzikantů účinkuje v opusu Evangelium podle houslí, který si ve středu večer odbude tuzemskou premiéru v bazilice na Svatém Kopečku u Olomouce. Autorem skladby, inspirované novozákonními motivy, je ostravský skladatel Pavel Helebrand.
Nápad vytvořit velké oratorium s výjevy, které by přinášely zvěst o životě Ježíše Krista, se prý rodil pomalu. "Jednou jsem šel po horách a napadla mě první balada, postupem času další. Za dva roky jsem jich měl deset a teprve pak jsem začal přemýšlet o evangeliu jako celku. Rozhodně jsem na začátku nemyslel na žádný velký projekt," popisuje zrod díla skladatel, jenž má na kontě scénickou hudbu k šedesáti divadelním inscenacím pro tuzemské i zahraniční scény.

Evangelium napsal jako lidové hudební "svaté divadlo". Hraje a zpívá se pod širým nebem, vyzvánění a vytrubování uvozuje zpěvy a písně, jimiž se prolínají činoherní výstupy a voicebandy, pantomima, halekačky či modlitby a nářky nad mrtvými. V baladách nevystupují jen hlavní protagonisté, ale zpívá i publikum. "V lidových baladách bývalo zvykem, že publikum texty opakovalo. To bych rád docílil i já," vysvětluje skladatel. Diváci proto budou mít na pomoc vstupenku ve formě zpěvníčku s texty.

Pavel Helebrand se snaží koncept lidového divadla naplnit do důsledků: produkci předchází strmý výstup na Svatý Kopeček, doplněný o deset symbolických zastavení. Dodejme, že nevlídné počasí posledních dnů rovněž může přispět k "nesnadnému" pojetí Evangelia podle houslí.

Helebrand spolu s dramaturgyní Terezou Pogodovou oslovili muzikanty z celé Moravy, napříč věkem i styly. Navíc vedle sebe postavili amatéry i profesionály. Děti z olomouckého folklorního souboru Dunaječek se objeví vedle hanácké dechovky Příkazanky, sekundovat jim bude sbor jednoho z olomouckých gymnázií, a ti všichni spolupracují s výsostnými profesionály, muzikou Hradišťan a Jiřím Pavlicou. Ten dostal od Helebranda přidělenu roli Krista. "V posledních dvaceti letech jsem nezpíval jinou než vlastní hudbu," říká primáš cimbálovky a přiznává, že je pro něj novum učit se cizí texty. Když vysvětluje, proč přijal nabídku, odpovídá Pavlica lakonicky. "Nejde o čas, ani o peníze. Chtěl jsem se podílet na něčem, co podporuje potřebu sbližování lidí."

Premiéra je ve středu večer na Svatém Kopečku, repríza tamtéž o den později. Nikde jinde v tuzemsku letos provedeno nebude. "Uvidíme, snad příští rok o Velikonocích. Možná," nechává si pootevřené dveře Jiří Pavlica.

Primáš Jiří Pavlica (vlevo) a skladatel Pavel Helebrand při přípravě opusu Evangelium podle houslí.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Najdete na iDNES.cz