Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní pavilon umění u Jindřichova Hradce stavěl i David Vávra

  17:08aktualizováno  17:08
Akademický sochař Josef Andrle procestoval v emigraci celý svět a vystavoval v mnoha zemích. Dnes je jeho největší galerií park se staletými duby v Dolním Skrýchově u Jindřichova Hradce. Před několika dny tu spolu s architektem a hercem Davidem Vávrou otevřel Pavilon umění.

David Vávra je spolu s Josefem Andrle otcem projektu. | foto: Dana Emingerová, pro iDNES.cz

V proskleném osmihranu se zajímavými vitrážemi je k vidění přes sto výtvarných děl současných českých malířů, sochařů a fotografů, kteří za posledních patnáct let měli v Andrleho galerii Špejchar své výstavy.

Po roce 1989 se Josef Andrle, který se vždy považoval za ryze politického emigranta, a tak nikdy nepožádal o cizí občanství, začal vracet do Čech. Nadobro se přestěhoval v roce 1995 do Jindřichova Hradce. V krásné zahradě u řeky Nežárky tu můžete každý den pozorovat Andrleho plynulou proměnu ze sochaře v kuchaře čínských a indických specialit a zase zpět.

Fotogalerie

V Andrleho životě šlo totiž vždy umění ruku v ruce s řemeslem, které mu dávalo obživu a uměleckou nezávislost, a tak se po návratu do vlasti vedle své výtvarné práce vrhl i do podnikání. V Dolním Skrýchově na okraji Jindřichova Hradce objevil zchátralou barokní sýpku, kterou zrekonstruoval a vložil do ní svůj životní sen o nezávislém umělci. Zatímco v podkroví sochař bydlí, v přízemí je kuchyň a v prvním patře najdete restauraci s galerií, kde probíhá jedenáct výstav do roka.

Za výstavy v Galerii Špejchar autoři neplatí, ale odevzdávají jeden ze svých artefaktů. Tak získal Josef Andrle za patnáct let solidní sbírku, která tvoří náplň nově otevřeného pavilonu. Jeho podobu navrhl architekt a herec David Vávra. Myšlenku prosklených vitráží pak realizovalo sedm výtvarnic, které s Josefem Andrlem dlouhodobě spolupracují.

Kdo je Josef Andrle

Narodil se v roce1953 v Karlových Varech. Vyučil se tam u Mosera soustružníkem dřeva a v roce 1975 začal studovat malbu u profesora V. Nedvěda v Praze. O tři roky později emigroval do Západního Německa, kde získal diplom na Akademii der Bildenden Kunste v Mnichově. Po skončení studií založil umělecký ateliér Mengkofen v Bavorsku. Po roční stáži v New Yorku v roce 1989 se vrací zpět do Evropy a následně i do Čech. Od roku 1993 pravidelně vystavuje v Čechách, v Německu, Holandsku, Irsku…) a účastní se mnoha sochařských sympozií (mj. argentinská Cordoba, německý Hauzenberg). "Nechci kameny těžit a znásilňovat řezem v lomech, zajímá mě tajemství bludných nalezenců, vyvřelin, které před sebou valil ledovec a pak byly miliony let skryté hluboko pod zemí. Takový kámen respektuji, naslouchám přírodě, ke které pak přidám i kus sebe. Abstrakce je tam až na druhém místě, neřeším svůj problém, ale problém toho kamene," říká.

"Nápad vznikl asi během deseti minut u sklenky vína tady na zahradě," líčí David Vávra. Realizace projektu trvala tři roky a pavilon finančně podpořili mnozí jindřichohradečtí podnikatelé. "Určitě stojí za to tuhle oázu uměleckého setkávání navštívit. Díky novému pavilonu získala Andrleho jihočeská rajská zahrada další rozměr."

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz