Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavilon coby horký brambor

  10:10aktualizováno  10:10
Jediná státní prezentace současného českého umění se děje každé dva roky na bienále v Benátkách, v pavilonu bývalého Československa. Jenže v posledních letech se naše expozice neustále potýká s problémy: s výstavní koncepcí, a především s financemi. Původcem těchto obtíží je budova pavilonu, respektive její vlastnictví.
Československý pavilon pro prezentaci na benátském bienále postavil v roce 1926 skvělý architekt Otokar Novotný. S rozdělením československého státu k 1. lednu 1993 nastala otázka, kdo se o budovu bude starat, kdo v ní bude vystavovat, a hlavně, kdo to bude platit. Do mezistátního dělení objekt nespadl. Italové ho proto mají dodnes napsaný jako majetek neexistujícího Československa a provozní náklady - alespoň papírově - nesou pouze Češi. Až do minulého ročníku v něm vystavovaly obě strany odděleně.

Zástupci v československém pavilonu v Benátkách po rozdělení států

2001 - Jiří Surůvka
1999 - Veronika Bromová
1997 - Ivan Kafka
1995 - Karel Malich
1993 - František Skála

Letos poprvé je expozice kvůli přehlednosti i uměleckému efektu společná a organizují ji Slováci. Mezinárodní komise pro ni vybrala projekt Slovenky Ilony Némethové a Čecha Jiřího Surůvky. Náklady na expozici společně pokrývají obě ministerstva kultury, správa budovy připadla na pražskou Národní galerii. Dál zde ovšem panuje značný zmatek.

Celkové náklady na projekt nakonec podle informací MF DNES přerostly částku dvou milionů slovenských korun. Slováci měli do společného rozpočtu dodat milion slovenských korun, zatím však od svého ministerstva nedostali ani korunu. I Češi si stěžují: říkají, že jim Dostálův úřad nedal to, co potřebovali.

"Projekt byl v lednu vykalkulován na 1,8 milionu slovenských korun. Dostali jsme jen milion - což vůbec nemůže stačit. Nejsou to totiž peníze pouze na samu expozici, ale také na správu společného pavilonu, tím náklady rostou," vysvětluje koordinátorka výstavy Marie Klimešová z pražské Národní galerie.

"Provoz pavilonu je plně na Národní galerii a musí jít z jejího rozpočtu. Peníze nelze takto libovolně přelévat. Výběrová komise zkrátka nerespektovala, že disponuje pouze omezenou částkou. Čtrnáct dní před zahájením za námi přišli, že chtějí víc," namítá Roman Kallup ze zahraničního odboru ministerstva kultury.

I koordinátorka za slovenskou stranu Alexandra Homolová vidí problémy v přístupu pražské Národní galerie: "Nejsem si jistá, zda provozní náklady nejsou přemrštěné." Třeba za vymalování centrální místnosti totiž Národní galerie utratila i s dopravou a dohledem skoro 200 tisíc korun. Dalších 350 tisíc stála ostraha pavilonu. Na realizaci díla - na niž byla milionová dotace určena - tak Národní galerii zbylo 250 tisíc korun. Surůvka i Némethová svorně potvrzují: nebyly peníze na honoráře, na technickou přípravu, na propagaci. Důsledky byly při nedávném zahájení velmi konkrétní: například nefungoval záchod a opravy se dělaly velmi improvizovaně.

Pravdou je, že Národní galerie se k benátské prezentaci staví dosti rezervovaně; ani k ní neuskutečnila plánovanou tiskovou konferenci. Kuloáry říkají, že důvodem je averze k bývalé ředitelce Veletržního paláce Kataríně Rusnákové, která je kurátorkou projektu. Jako by expozice byla horkým bramborem, který si státy přehazují mezi sebou. Její příprava začala až v únoru. Ostatní země s ní přitom obvykle začínají, už když minulé bienále končí.

Situace kolem pavilonu by se však v dohledné době mohla konečně zlepšit. Mezistátní smlouvu už totiž podle ministerstva kultury zdržují pouze formální nedostatky. Podle této smlouvy se vlastnické podíly v pavilonu stanovují podle principu dvě ku jedné: dvě třetiny budou mít Češi, jednu Slováci. V nákladech by pak neměl být dnešní chaos.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz