Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavelka hraje Dubčeka. Byla to ikona, která zklamala, tvrdí

  8:10aktualizováno  8:10
Ondřej Pavelka hraje roli Dubčeka v divadelní hře Karla Steigerwalda Políbila Dubčeka docela jímavě, o předobrazu své role však mluví poměrně tvrdě.

Ondřej Pavelka | foto: Michal Šula, MF DNES

"S přibývajícím věkem jsem zahodil mravní relativismus, s nímž se činy omlouvají například těžkým dětstvím nebo dobrými úmysly. Proto jsem rád, že ta hra je možná pro někoho až příliš ostrá," říká.

Hlavní hrdinka v jedné scéně říká, že jí Dubček připadá jako dítě nebo Gándhí. Jaký pohled na něj máte vy?
Hrozně ambivalentní. V roce 1968 mi bylo dvanáct, pražské jaro jsem prožíval hlavně přes své blízké, tatínka, maminku. Jako dítě jsem vnímal výjimečnou atmosféru doby, rádia začala hrát pěkný písničky. Pamatuju si i na slavnou fotografii, jak Dubček skáče do bazénu. 21. srpna jsme byli na chalupě a maminka byla tak naštvaná, že se vrhla na štípání špalků, se kterými by měl potíže silný chlap. S výkřikem "ty kurvy ruský!" popadla sekeru a ty špalky rozsekala. Takže díky invazi jsme měli čím topit. K té době jsem se později vnitřně nevracel, ale když přišla Steigerwaldova nabídka, začal jsem se Dubčekem zaobírat a zařadil si ho do řady deprivantů.

Co tím přesně máte na mysli?
Nejsem historik, neznám všechny souvislosti, takže to vnímám z odstupu a z tohoto pohledu se mi jeví jako deprivant. Ti mívají silné charizma, mohou být inteligentní a vzdělaní. Dovedou moderovat dobu, ale jediný důvod, proč to dělají, jsou oni sami. Jde jim o jejich moc a uspokojení. Lidé jim snadno podléhají.

Přesto se mi zdá, že váš Dubček působí bezbranně až dojemně.
No právě. Četl jsem Bergmannovy paměti, kde se upřímně vyznává z toho, že v mládí obdivoval Hitlera, a jak byl vůdcem kdekdo okouzlen včetně zástupů žen. Vím, že to je ošklivé přirovnání a že jsem asi právě naštval spoustu lidí, ale Dubčeka taky strašně milovali. V případě Hitlera se vyjevily zjevné důkazy, že se spletli. Jenže i u Dubčeka bylo podle mě jasné, že se mýlili. Přitom Dubček v dětství v Sovětském svazu viděl různá zvěrstva, a přesto pořád věřil. To podle mě o něčem svědčí.

Postava ve hře mluví jakousi českoslovenštinou, což připomíná spíš Dubčekova nástupce Gustáva Husáka. Proč?
Zaprvé to tak autor napsal, a pokud si dobře Dubčeka pamatuju z dobových dokumentů, tak také nemluvil úplně čistou slovenštinou.

Jak jste vlastně chtěl postavu uchopit?
Řekl jsem si, že použiju metodu amerických herců, že přesně Dubčeka odpozoruji, okopíruju jeho intonace, gesta. Ostatní mě od toho zrazovali, že to nesmí být dokument, že netočíme film. Tak jsem od toho upustil a žádný konkrétní předobraz tam není, postava vznikla ve fantazii.

Očekáváte, že se třeba ozvou nějací přívrženci s protesty?
Nevím, zatím to vidělo pár lidí, většinou přátel, a ohlasy jsou dobré. S panem Dubčekem jsem se jednou setkal, ale nemluvili jsme spolu: v roce 1989 na tribuně na Letné, kde jsem měl přednést zdravici od herců. Na svůj výstup tam čekal také on. Stále se nakláněl dopředu, jak už už chtěl předstoupit před lidi. To jsem byl na chvíli okouzlen, protože mi vyvstaly pozitivní vzpomínky z dětství. Jenže pak vystoupil, lidi zaburáceli a mne zachvátila deziluze. Proti Václavu Havlovi či Václavovi Malému, kteří tam byli s ním, měl ouřednický, nesrozumitelný slovník funkcionáře. Ikona promluvila a bylo to šílené zklamání.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz