Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavel Liška: Při hraní sígrů čerpám ze sebe

  13:36aktualizováno  21. března 15:09
Homosexuálního hrdinu ve filmu Venkovský učitel nechal zhloupnout na vlastní přání. "Poprosil jsem Bohdana Slámu, aby učitel mohl být ještě navíc idiot," vtipkoval herec Pavel Liška v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Pavel Liška | foto: Jan Karásek

Obavy, že Lišku divácká veřejnost spojí s osudem vyučujícího, herec nemá. "Ať si mě spojují a ať mě i považují," odpověděl.

ODPOVĚDI PAVLA LIŠKY NAJDETE ZDE

Od premiéry Venkovského učitele se na Liškovu hlavu snáší jen samá chvála − někteří kritici tvrdí, že se svým výkonem předem nominoval na Českého lva.

Role ve filmech Bohdana Slámy mu vůbec vynášejí jen ty nejlepší ohlasy. Za Divoké včely byl na Lva nominován, za postavu Toníka ve snímku Štěstí jej rovnou získal.

Liška bezesporu patří k nejvýraznějším představitelům mladé herecké generace. Pro film ho objevil Saša Gedeon, když ho obsadil do titulní role filmu Návrat idiota.

Zahrál si v Hřebejkových snímcích Pupendo a Horem Pádem, Vladimír Morávek jej "spároval" s Filipem Rajmontem v hořké komedii Nuda v Brně.

Jan Švankmajer ho obsadil do jedné z hlavních rolí ve filozofickém hororu Šílení, ve Vejdělkových Účastnících zájezdu si pak "střihnul" po boku Miroslava Krobota malou roli řidiče.

V současné době opět natáčí s Janem Hřebejkem − měl by se objevit v jeho novince Nestyda a zahrál si i v televizním filmu Jiřího Stracha BrainStorm.

Šestatřicetiletý Liška je také výrazným divadelním hercem. Pátým rokem je členem souboru pražského Divadla Na zábradlí, předtím byl kmenovým členem brněnského HaDivadla.

Objevil se i na prknech pražského Národního divadla, kde si zahrál v inscenacích Vladimíra Morávka − po boku Radovana Lukavského v Jiráskově Lucerně a s Janem Budařem alternoval roli Romea v Shakespearově hře Romeo a Julie.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz