Pavel Kohout

Pavel Kohout | foto: Radek Miča, MAFRA

Pavel Kohout popisuje, jak se mu žilo s Hitlerem, Stalinem a Havlem

  • 5
Spisovatel a dramatik Pavel Kohout představil ve středu v pražské Viole souborné vydání svých memoárománů, které pod názvem Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem vydalo nakladatelství Academia.

Stalo se tak na premiéře stejnojmenného představení, na kterém herec Ondřej Kavan četl, povídal si s autorem a zpíval některé jeho zhudebněné básně. Miloš Černý ho doprovodil na klavír. Režisérem večera, jehož repríza bude 1. června, byl Viktor Polesný.

Spisovatel Pavel Kohout

Dvě obsáhlé publikace s tváří pětiletého a současného Kohouta na titulní straně obsahují jeho práce Z deníku kontrarevolucionáře, Kde je zakopán pes, To byl můj život? a poprvé i Předběžnou bilanci. "Nic nemůže tento soubor čtyř děl představujících samostatnou linii Kohoutovy tvorby charakterizovat přesněji než nadtitul. Tisíc roků, které mu slíbil Hitler, a věčné časy prorokované Stalinem nakonec vyústily v paralelní úsilí disidentů reprezentovaných kolegou, přítelem a pak prezidentem Václavem Havlem vrátit zemi demokracii," píše se v ediční poznámce.

Kapitola Předběžná bilance je rozsahem nejmenší, ale důležitá, neboť autor, proslulý po válce jako zapálený mládežnický poeta, provází čtenáře svým životem až do dnešních dnů. Opět se nevyhýbá kontroverzním tématům, otevřeně píše o vlastních omylech a pochybeních, přitom nesvaluje vinu za své činy a postoje na někoho či něco jiného.

Spisovatel a dramatik Pavel Kohout na Měsíci autorského čtení v Brně oslaví osmdesátiny

"Je to pevné divadelní představení, které bude později v normálním repertoáru Violy," řekl letos třiaosmdesátiletý spisovatel a dramatik. Ve svém archivu nalezl zasuté stopy své činnosti básnické, které současně ve formě šansonů vycházejí na CD s názvem Sorry! Když psal v roce 2008 scénář a zároveň román Smyčka, potřeboval vybavit jeho hrdinu Jana Soukupa, mladého komunistického básníka z konce 40. let, autentickými verši. Brzy se logicky rozhodl pro své vlastní z té doby.

"Pak už jen stačilo setkání s jeho filmovým představitelem, členem Divadla pod Palmovkou Ondřejem Kavanem, který mi se svým učitelem zpěvu Milošem Černým oznámil úmysl texty zhudebnit a veřejně provést." Kohout ocenil, že křtu i představení se ujala Viola, s níž ho spojují nejhorší a současně i nejlepší léta. Ona sedmdesátá, kdy právě tady často sedával "jakožto neosoba u vína s neosobou, která se pak stala hlavou státu". A tak se uzavřel další kruh jeho života, který má podle něj dávno oprávněné přízvisko "kontroverzní".

"Myslím, že to je projekt, který je hlavně v rukou mladších kolegů – oni si to vymysleli, zhudebnili a zpívají. Já jsem u toho v podstatě jako teoreticky mrtvý muž," dodal Kohout, který si s režisérem Viktorem Polesným dobře rozumí. "Neplete se nám do scénáře a my jemu do režie. Máme se rádi, vysíláme na stejné vlně," podotkl.

,