Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavel Dobeš: Carnegie Hall k životu nepotřebuji

  14:44aktualizováno  14:44
Písničkář Pavel Dobeš, který vydává 19. listopadu 2001 sólové album s názvem K svátku, diskutoval téměř hodinu se čtenáři iDNES. Jinak skromný hudebník si chválil svou novou desku. "Je to nejhezčí deska, jakou jsem kdy dělal. Žádnou jinou jsem nedělal tak poctivě, protože tahle vznikala pro kamaráda," uvedl Dobeš. Ambice dobýt po vzoru Karla Gotta newyorskou Carnegie Hall Dobeš nemá. "Já osobně to k životu nepotřebuji," svěřil se jednomu ze čtenářů.

Záznam on-line rozhovoru s Pavlem Dobešem najdete ZDE


Ač je postavou střízlík, kterého by člověk v davu přehlédl, lidé už jeho tvář znají a kam přijde, všímají si ho. Vyučený elektrikář ale nikterak nezpychl a manýry hvězd jsou mu vzdálené. "Pořád to beru postaru. Vždyť nedělám nic než písničku," říká frýdecko-místecký rodák Pavel Dobeš.

Písničkář Pavel Dobeš se narodil 22. března 1949 ve Frýdku-Místku, protože ve Frýdlantě nad Ostravicí, kde tehdy žili jeho rodiče, nebyla porodnice. Když mu bylo deset let, s rodiči se přestěhoval do Ostravy, kde žil až do konce roku 1985. Pak přesídlil do Hradce Králové. "Rodiče po základní škole učinili několik neúspěšných pokusů dostat mě na střední školu, ale já jsem se začal v Nové huti Klementa Gottwalda učit na elektrikáře a jsem rád, že jsem to absolvoval. Tehdy to korespondovalo s mými dětskými pokusy," říká o svých studiích. V osmdesátých letech proslul svými písněmi, mnoho posluchačů zná jeho album Zpátky do trenek. Je ženatý, má desetiletou dceru Apolenu a o dva roky staršího syna Matěje.

"Jako školák jsem měl spoustu zálib, byl jsem dokonce i technicky progresivní. Stavěl jsem si krystalky a rádia, táhlo mě to k výbušninám, k letadlům a raketám. V osmé třídě jsem začínal brnkat na kytaru, ale až někdy v pětadvaceti, ve třiceti jsem napsal pár písniček. Když jsme se scházeli s kamarády u piva, chtěl jsem pobavit nějakou novou peckou. Pak se ty písničky roznesly a staly se známými. Lidé si je nahrávali a ptali se, kdo to zpívá? A tak na popularitě Jarmily, Blažka nebo soustružníka Crhy jsem se svezl hodně i já sám," říká o svých začátcích Pavel Dobeš.

A jak je to s trémou, dostaví se ještě po tolika letech hraní? "Nějaký pocit člověk mít musí, když jde na jeviště. Jednou jsem měřil z legrace tep Pepovi Streichlovi, než vystoupil na scénu pražské Lucerny. Držel jsem Pepu za zápěstí a sledoval vteřinovou ručičku svých hodinek. Napočítal jsem mu padesát úderů za nějakých patnáct až sedmnáct vteřin. To je šílený tep. A to si uvědomte, že Pepa jen stál. Stál a čekal, že udělá pár kroků po asi čtyřech schodech před lidi, a tam si uprostřed jeviště sedne na židli. Co to bylo, co mu zvedlo puls do takových vrcholových obrátek? Tréma? V té době se Pepa Streichl pohyboval po jevištích už patnáct let! Nevím," odpovídá Pavel Dobeš.

Má Pavel Dobeš ještě svoji první kytaru? "Tu úplně první nemám, tu jsem vykšeftoval za jinou. Ale třeba dvanáctistrunnou kytaru, na které vznikaly moje ostravské písničky, tu mám pořád a hraju na ni i na koncertech. Mezi kytarami je totiž rozdíl ve zvuku, který já důvěrně znám. Rušilo by mě, kdybych měl hrát písničku na jinou kytaru, než na jaké vznikala, protože když ji píšu, snažím se, aby to dobře znělo právě na té kytaře. Tak vozím na vystoupení čtyři kytary. Už to ale nesmím rozšiřovat, víc se jich do auta nevejde," přiznává písničkář.

Pavel Dobeš (vlevo) a Radek Pastrňák.

Pavel Dobeš.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Pavel Dobeš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Najdete na iDNES.cz